Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor! Apa in proiectoare si in faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
burtica
Fratilor nu mai suport sad.gif . Apa asta ma scoate la pensie. abia am inlocuit o sticla la un proiector si azi surpriza. Dupa ce am spalat-o am vazut ca a intrat apa in el. am folosit silicon de ala transparent cand am pus sticla, nu m-am zgarcit la silicon, am lipit-o bine, am pus clemele alea, ce mama ei sa-i mai fac. aceiasi problema o intampin de ceva vreme la unul din faruri. Am apa in el din toamna trecuta sad.gif . imi vine sa le dau gauri cu un burghiu mic la partea inferioara la toate
Cum intra apa asa sa si iasa mellow.gif

Spuneti-mi si voi ce sa fac ca m-am saturat! rugaciune.gif
djasu82
Pai dupa ce ai pus siliconul pentru a etansa si dupa ce s-a uscat de ce nu i-ai facut proba sa vezi daca ia apa , restu sa nu-ti intre pe la cauciucul de etansare pe la becuri .
Maskatu
Probabil ca are o crapatura pe undeva farul/ proiectorul. Cand ai scos farul de pe masina, ai dat cu silicon de jur imprejur? Banuiesc ca da... Singurul loc pe unde poate intra apa in far,este ori la imbinarea sticlei cu corpul farului, ori la garnitura de etansare din spate, ori daca este spart/crapat corpul farului ori sticla.

Aceeasi poveste si cu proiectorul, care are acelasi sistem ca si farul. De jur imprejur mastic, intre sticla si corpul proiectorului si in plus, cleme pentru a sta fix pe pozitie.
Cosmin.nova
garnitura de etansare pe unde intra becul, pe acolo intra. Dar insista mai putin cu jetul de apa in zonele acelea..sau atentioneaza-l pe cel care o spala
Maskatu
Farul are in partea din "spate" acea parte cauciucata. Nu prea vad cum ar putea intra apa pana in compartimentul motor si tocmai in gaura pentru bec. Atat becul de pozitie cat si becul pentru iluminat (faza scurta/lunga) intra destul de fortat in zona respectiva.

La proiectoare treaba este mai simpla. Partea din spate a proiectorului are un sistem mai "destept", anume un capac de plastic care se roteste, care are in componenta si o garnitura cauciucata.
GrOzOy
Da si eu am observat ca imi intra apa in unul din proiectoare . Inca nu l-am dat jos sa ma uit sa vad care e problema . Ce mi-ai recomnda sa ii fac?
Frank Martin
nu poti "izola" cu silicon?
Maskatu
@GrOzOy: Il desfaci frumos, inlaturi masticul din fabrica, cureti bine si cu atentie, astfel incat sa nu deteriorezi luciul in care se reflecta lumina, apoi pui silicon de jur imprejurul santului plasticului, pui sticla la loc, si pui clemele la loc.
robert1991
cu ce as putea curata farurile in interior?

as baga pe unde intra becul prin spatele farului un bat,o tija ceva cu tifon in capat! sau nu este bun tifonul?

face condens mereu ! nu prea bat farurile deloc bine! la faza lunga zici ca e faza scurta...la faza scurta nu mai zic... noroc cu proiectoarele ca daca nu le aveam nici pe alea,mergeam pe bezna...
danciusergiu84
le poti dezlipi sticlele, le cureti bine oglinzile si sticla pe interior si apoi etansezi cu silicon nou sticla pe corpul de plastic al farului, este topic cu poze
robert1991
ok! o sa caut!
Bogyciu
QUOTE(Maskatu @ 4 Mar 2010, 22:32)
Farul are in partea din "spate" acea parte cauciucata. Nu prea vad cum ar putea intra apa pana in compartimentul motor si tocmai in gaura pentru bec. Atat becul de pozitie cat si becul pentru iluminat (faza scurta/lunga) intra destul de fortat in zona respectiva.


*




Am mers asta iarna pe un drum de 30km cu zapada f "apoasa" (ii mai zice si flescaiala) iar cand am ajuns acasa am vazut ca am farul drept plin cu apa (tocmai ce ma asigurasem cu 2-3 zile inainte ca sunt bine puse cauciucurile alea in spate si ca sunt perfect etansate)... Cum s-a intamplat, simplu, apa de la roata dreapta a ajuns pe cureaua la alternator, de acolo a fost proiectata in spatele farului, destul de tare incat sa scoata de la locul lui cauciucul mic rotund care vine pe cablurile de la pozitie. Deci e posibil... Nu am AC si spatiul dintr curea si far e gol, nu e nimic intercalat.
djasu82
cauciul ca sa nu mai fie scos se etanseaza cu silicon negru adera excelent cu masca si cauciucul de la far , eu asa am procedat si nu am probleme. Daca e sa-l desfacu e de ajuns sa bag sub cauciuc si masca si se desface usor.
robert1991
danciusergiu84 daca poti pune un link cu topic-ul de care zici ar fii super.. de jumatate de ora caut si nu am gasit smile.gif
danciusergiu84
poftim: http://www.daciaclub.ro/Faruri-ca-noi-t138480.html

la sectiunea "Tutoriale, Tips & Tricks" vei gasi multe rezolvari la problemele care apar
robert1991
ms mult!
andres
am faruri de supernova de vanzare - 0731659488 sau madalin_nik
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.