Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Verficarea functionarii dezaburirii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Slider
Verificarea functionarii dezaburirii...

1. cel mai simplu: dimineata cind sunt geamurile umede apesi pe buton si vezi daca functioneaza.
2. Un aparat de masura. Il pui pe ohmetru si verifici continuitatea circuitului masurind intre cele 2 borne de la luneta. Are continuitate ii bun. Nu are, ii intrerupt.
Radduu
Verificarea functionarii dezaburirii , scoti papucul de la dezaburire de la luneta si vezi daca face scanteie cand il pui pe ceva. daca face inseamna ca merge.
diaconuliviu
Ca sa verifici dezaburirea, cum iti spunea cineva mai sus, numai cind ai luneta aburita; ce poti verifica altfel este existenta tensiunii la bornele rezistentei peliculare si discontinuitatea (daca e intrerupta, e TOATA defecta). Insa, acea rezistenta este un ansamblu de N rezistente in paralel; daca la ohmmetru iti indica ceva inseamna ca MACAR O PARTE din retea e continua, dar nu neaparat toata. Deci, daca nu e intrerupta total si ai tensiune LA BORNE o poti verifica dimineata (cite din rezistente is bune)
raptordivx
Rezistenta asta face parte din luneta ?? Sau e ceva lipit pe ea ? Se poate da jos si inlocui sau trebuie sa schimbi luneta cu totul ? Sincer nu prea as cumpara luneta noua ca nu ma dau banii afara din casa. Poate are cineva o solutie.
diaconuliviu
QUOTE(raptordivx @ 12 Apr 2005, 13:30)
Rezistenta asta face parte din luneta ?? Sau e ceva lipit pe ea ? Se poate da jos si inlocui sau trebuie sa schimbi luneta cu totul ? Sincer nu prea as cumpara luneta noua ca nu ma dau banii afara din casa. Poate are cineva o solutie.
*



Face parte din luneta; e lipita, intr-adevar, dar nu se poate inlocui, cel putin nu am vazut niciunde; da cautare dupa "putza de sticlutza" si vezi, exista o solutie de reparare.
Lacaru
Nu stiu daca se poate repara, dar iti pot spune un lucru. La Dacia din 74 care nu avea dezaburire pe luneta, tatal meu i-a facut o dezaburire din foita de staniol. E drept nu arata ca cele de acuma, dar si-a facut treaba.
ofitzer
QUOTE(raptordivx @ 12 Apr 2005, 13:30)
Rezistenta asta face parte din luneta ?? Sau e ceva lipit pe ea ? Se poate da jos si inlocui sau trebuie sa schimbi luneta cu totul ? Sincer nu prea as cumpara luneta noua ca nu ma dau banii afara din casa. Poate are cineva o solutie.
*




Ma intereseaza si pe mine....
Au incercat niste fetitze (deshtepte) sa imi steara geamul (luneta pe interior) huh.gif .. si ... mi-au intrerupt dezaburitorul.....

Acum .. exact pe mijloc nu se dezabureste.... mad.gif

Am auzit cica de o vopsea metalizata (adica trece prin ea curectul electric)?!?!?!?

Are altcineva vre-o solutie?!?!?! blink.gif
diaconuliviu
QUOTE(ofitzer @ 25 Apr 2005, 14:18)
Am auzit cica de o vopsea metalizata (adica trece prin ea curectul electric)?!?!?!?


*



Da, cauta "putza de sticlutza" ; exista vopsea metalica dar e scumpa.
sau vezi si aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3692
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.