Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Cioby92
Salut
Am o problema cu , kilometrajul dupa ce trece de 60 km/h incepe sa se auda un zgomot ciudat ..un fel de "huruit combinat cu scartait"(nu stiu cum sa-i zic) si nu stiu daca mai indica (iar cacofonie post-336-1110552439.gif ) corect km/h, ma gandesc sa nu fie vreo rotita din interiorul kilometrajului care patineaza sau cablul poate se invarte in gol la intrare in ceas ...dar totusi acesta indica niste kilometri acolo dar nu stiu cat de corect.
Inca ceva: zgomotul nu se aude in continuu, face pauze de cateva sec. apui iar se aude si tot asa deci e cu intreruperi.

Multumesc!
stc_ctln
Te-ai pierdut?

Poate sa fie din cauza la cablu,
La mine tacane,inainte se repara daca impingeam de cablu,acum tacane incontinu.
Baga mana pe la panoul de sigurante si impinge un pic in el,poate nu e intrat cum trebuie.
Paca
slotul din bord in care intra cablul de kilometraj probabil s-a rotunjit pe interior.masina mea face din prima zi cand am luat-o.la frig face foarte foarte tare astfel incat motorul nu se mai aude smile.gif
Cioby92
la mine cand a inceput sa faca a fost in iarna asta ... de cand a inceput sa circule ca a avut itp-ul expirat si in ianuare a trebuie sa il fac pt ca am avut nevoie de masina ... acel zgomot a inceput cam dupa o saptamana dupa ce a inceput sa circule..
phun
Desfa-l din kilometraj si pune-i niste ulei cu o seringa. Nu o sa mai scartaie , si nu va mai hurui smile.gif
hyena
daca era de la cablu tacanea in permanenta
Nicu2
Asa face si la mine desi am schimbat cablul si am bagat ulei. Mai multi meseriasi mi-au spus ca e din cauza ceasului, iar acesta fiind scump si greu de montat nu am mai insistat ca se incalzeste afara si nu mai face decat pana se incalzeste motorul.
P.S. M-am gandit sa iau ceas de la dezmembrari, dar e ca la loterie sad.gif
Cioby92
si eu m-am gandit la un kilometraj de la dezmembrari dar cum ai spus nu poti fi sigur de ce cumperi ... cand se incalzeste o sa il dau jos sa vad ce are cool.gif
andyyy_77
Fratilor oare si eu am problema asta?
Deci la mine se aude un huruit in mers dar de pe undeva din zona aerotermei, chiar daca aeroterma e oprita. Cand stau pe loc si dau aeroterma la maxim nu se aude acest huruit. De asemenea dispare huruitul cand accelerez mai tare, si e mai accentuat cand merg constant si in frana de motor. Ce credeti sa fie si la mine aceiasi problema? Multumesc!
PS: Dacia double cab 1.9d!
burlacu marian
QUOTE(Nicu2 @ 28 Feb 2010, 10:45)
Asa face si la mine desi am schimbat cablul si am bagat ulei. Mai multi meseriasi mi-au spus ca e din cauza ceasului, iar acesta fiind scump si greu de montat nu am mai insistat ca se incalzeste afara si nu mai face decat pana se incalzeste motorul.
P.S. M-am gandit sa iau ceas de la dezmembrari, dar e ca la loterie sad.gif
*


aceleasi probleme le am si .Au aparut imediat dupa ce am pus un cablu de kilometraj nou, mai pecis la vreo 3 zile cand am tras de cablu ca sa pun la locul lui inelul de cauciuc care etanseaza caroseria in jurul lui. Inainte nu am avut probleme dar cablul vechi s-a rupt . Acum am alt cablu nou dar astept sa se mai incalzeasca un pic ca sa-l schimb.
panter1
Fratilor, ati mers prea mult cu viteza luminii lasati-o mai incet, ati stricat kilometrajele radmasa.gif Serios acum, la cealalta dacie i-am impins cablul si gata.. problema aparea doar periodic..

burlacu marian> Cred ca daca t-i l-e rupe asa ai alta problema care duce la asta.. poate cablul este torsionat, sau agata undeva sau ceva.. nu are voie sa l-e rupa asa la ordinea zilei
costinn
eu cred ca e de la cablu nu de la viteza luminii smile.gif
burlacu marian
[Cred ca daca t-i l-e rupe asa ai alta problema care duce la asta.. poate cablul este torsionat, sau agata undeva sau ceva.. nu are voie sa l-e rupa asa la ordinea zilei


ei.... un cablu la 13 ani nu mi se pare o nenorocire asa mare.
Cioby92
Uite ca au trecut 2 ani de cand am avut aceasta problema, atunci am rezolvat-o doar infiletand mai tare piulita de la cablu in kilometraj.
Acum a aparut iar problema cu scartaitul tare dar sa agravat. Deci dupa ce trec de 40 km/h incepe sa scartaie si acul o ia razna rau e tot (se da peste cap, vine iapoi... biggrin.gif). Am chimbat cablul dar degeaba, tot la fel face.
Seby Tgv
Cioby92 dupa cele descrise de tine,eu zic ca e ceasul. Am patit si eu,la mine nu merge ceasul deloc,mergeam cu 80 Km/h si el arata 40.Ce am facut eu,m-am dus frumos la dezmembrari si am luat ceasurile cu totul, de Takosan 2004,ziceai ca sunt noi si merg excelent.Bafta
r3d
zgomotul poate sa provina de la acele tablite care antreneaza km parcursi, in cele mai multe cazuri alea rontaie
Cioby92
Seby Tgv ai montat ceasurile cu totul sau ai luat doar kilometrajul? Am niste ceasuri de E/P identice cu ale mele dar sunt intr-o stare mai rea decat cele de e masina, o sa iau de pe ele doar mecanismul de la kilometraj si il montez... dar saptamana viitoare smile.gif

r3d tot ce e posibil, o sa vad cand dau ceasurile jos smile.gif
Seby Tgv
Am schimbat cu totul,doar am prins papucii aia 3 sau cum le zice(sper ca nu am zis gresit),singur am facut operatiunea smile.gif .Precizez ca am schimbat si cablul,cel vechi nu se potrivea.Ceasurile astea de Takosan arata super fain, parca am alt bord smile.gif .Eu am bord scoica,acum nu stiu ce bord ai tu.
r3d
Seby Tgv chiar de curiozitate iti indica toti martori in bord acum ?ca din cate stiu si din cate am vazut la ceasurile Takosan lipseste indicatorul care indica presiunea de ulei:)
Seby Tgv
Toate indica,inclusiv presiunea de ulei,intr-adevar nu mai are indicatorul ala ca la daciile vechi(1,2...6),dar are bec care indica foarte bine,cand numai are presiune se aprinde becul. Pai ce la daciile astea noi mai are indicator din ala.
Cioby92
Dar turometru ai la ceasurile noi? Ceasurile fiind de injectata, turometrul indica eronat, daca este montat pe dacie cu carburator.

Eu am bord CN3 si astea sunt ceasurile [attachmentid=1627787239]
Seby Tgv
Sigur ca are si turometru,si la mine indica foarte bine.Cum ti-am spus,eu am bord scoica,carburatie.Acum nu stiu de ce ar indica eronat pentru ca ceasurile din poza de la tine sunt exact ca ale mele,cele vechi.
Cioby92
Nu sunt electronist dar stiu ca daca vrei sa pui turometru de carburatie la injectata, trebue schimbata o piesa si ma gandeam ca invers (turometru de injectata pe carburatie) se procedeaza la fel, dar daca merge, ma bucur smile.gif deja sunt off topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.