Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspensii mai avansate pe dacie.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
A incercat cineva sa schimbe suspensiile de pe dacie cu alte suspensii mai avansate ? La mine daja cred ca sta numai pe arcuri ca simt fiecare pietricica. Si ma bate un gand sa imi iau 4 bucati sa le schimb pe tote, insa nu stiu ce sa iau mai bun . Am intrebat si MONROE costa 900.000 la magazin. Exista ceva mai bun ? Poate la dezmambrari ceva .. de pe la alta masina. As vrea sa fie ca la masinile straine sa se miste numai roata la groapa nu toata masina .
tatabobu
pentru asta trebuie suspensie independenta pe spate..fara punte...cam greu
torvalds
tata cumparat bilstein acu vreo doi ani si le-am pus pe un break... care stii cum e cu suspesia pe spate... au fost bunicele adica se simtea diferenta !
ps daca vrei " ca la masinile straine" mai bine cumpara una ... o dacie nu o sa fie niciodata ca o masina straina smile.gif
gattoman
Sal.Amortizoare monroe nu stiu daca mai gasesti originale.Am vrut eu sa imi pun pe berlina si am fost la reprezentata Monroe si mi-au spus ca pentru tipul asta de masina nu se mai fabrica amortizoare de vreo 2 ani si ceva......deci nu stiu ce fel de amortizoare ai gasit tu in magazin.iti recomand Bilstein ca sunt bune(chiar mai bune decat Monroe). biggrin.gif
andu911
BOGE cu gaz se potrivesc pe Dacie ? Stie cineva ?
raptordivx
Salut. Am citit ce ati scris voi mai sus si m-am dus evident la magazinul la care vazusem, intradevar mai aveau 1 singur amortizor ... ramas nu stiu cum insa la pret actualizat de 900.000 cum v-am spus. Bilstein nu am gasit inca la mine in oras.. dar poate imi spune cineva daca sunt scumpe. Mie mi-a spus o mamaie de la un magazin ca se fac si la noi la Buzau sau pe nu stiu unde sub licenta ceva amortizoare la 700.000 bunicele. Si ma gandeam ca daca astea Bilstein sunt 1.500.000 sau poate mai mult .. ma mai gandesc.
gattoman
Sal.Bilstein de fata sunt 740.000 iar de spate sunt 1.100.000 si mai erau un tip de amortizoare de spate, tot bilstein parca, la 800.000.La noi se gasesc la majoritatea magazinelor de piese auto.
raptordivx
QUOTE(torvalds @ 12 Apr 2005, 21:48)
tata cumparat bilstein acu vreo doi ani si le-am pus pe un break... care stii cum e cu suspesia pe spate... au fost bunicele adica se simtea diferenta !
ps daca vrei " ca la masinile straine" mai bine cumpara una ... o dacie nu o sa fie niciodata ca o masina straina  smile.gif
*




S-a mai spus si o mai spun si eu inca o data: noi romanii nu avem bani sa intretinem o masina vestica sau de peste ocean la un salar mediu de 200 E cand numai un far crapat Doamne fereste sare de 1000 E la unele masini. Asa ca .. incercam sa facem DACIA cat mai confortabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.