Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se pune unlei la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adriandavidescu
buna ziua am si eu o problema cu schimbatoru nu am unlei la schimbator si habarnam cum sa pun unlei,daca cineva mai experimentat o facut treaba asta,sau is nevoit sa merg cu ia la service,si sincer nu prea as vrea treaba asta pentru ca ai bine sa sti si tu cum se face una alta la masina
ghitza
pai vezi ca are cutia pe parte soferului intr-o parte un buson pe acolo se schimba sau se complecteaza ulei in cutie si in fundul cutiei dedesubt are tot un buson pe unde se scoate uleiul
adriandavidescu
pe partea soferului sub masina,sau pe unde ii motoru, daca se poate un pic mai detaliat mersi! k unleiu de motor am reusit sa il schimb dar la cutie nui dau de cap,vreu doar sa ii mai adaug ceva unlei
ghitza
sub masina pe cutie bineinteles cam pe unde vin pedalele dar sub masina pe cutie in lateral pe partea ta se vede un buson cu cap patrat, la mine am surub pt cheie de 19. asa am luat-o
adriandavidescu
am inteles acum mersi mult.oricum orice sfat e bine venit
burlacu marian
Urca masina pe o rampa. Intra sub ia si dupa cu a explicat colegul gasasti le mijlocul cutiei un buson cu cap patrat pentru cheia de 11. Il desfaci , pui ulei intr-o spritiera si bagi in cutie pana cand incepe sa curga pe la orificiul prin care bagi. Daca nu ai spritiera poti improviza ceva dintrun bidon de 0,5 l si un furtun de plastic (cum este cel de la sifoane). Gauresti dopul bagi furtunul, pui ulei in bidon il introduci pe linga lonjeron si apesi usor. Nu este greu , succces
adriandavidescu
mersi mult!!!,am priceput acum cum trebuie facut, biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.