Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar o Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
aluibasarabeanu
Mi-ar prinde bine niste sfaturi.As dori sa achizitionez o solenza.Caut una cu kilometrii putini si an bun.Am gasit una pe autovit,din Constanta cu numarul BIA,rosie la 2650 euro negociabil cu aer ,servo,geamuri el..Eu am avut Supernova si stiu ce bube are si la ce sa fiu atent.La Solenza sunt alte chestii ce ar trebui verificate?Va multumes anticipat pentru eventualul ajutor.
alex_DNK
in mare parte sunt cam la fel..buba solenzelor este caseta de directie. verifica sa u aiba scurgeri..uita-te pe la scut , bielete ..sa nu aiba ulei p acolo...acum am vz masina..pare ingrijita, dar ala nu e eleron de scala nici sa il pici cu ceara.
ramsen
Colegule...am vazut-o si eu...anul 2004 nu era euro 3, oglinzi incalzite poate ca are puse din alea de logan,in rest masina mi se pare frumoasa...la euro 3 te uiti daca inainte de catalizator are 1 sonda si dupa el inca 1 sonda lambdra
aluibasarabeanu
Multumesc.Am gasit un topic foarte detaliat despre achizitionarea unei Solenze.
slider2
daca nu sunt indiscret, cu loganul ce s-a intamplat??
aluibasarabeanu
Mi-au pus bete in roate.Au zis ca nu se poate sa-mi dea credit in euro ci doar in lei,si dupa un calcul elementar,luam imprumut 13000 de lei si dadeam inapoi 30000 asta insemnand foarte mult in comparatie cu imprumutul in euro care luam 3000 si dadeam 5500 inapoi .Este prea mult pentru mine si toate astea pentru un logan aproape chel.Rata crestea de la 170 de lei pe luna la 231.Acum ramanand fara masina m-am hotarat sa iau o Solenza cu aer conditionat si alte alea,problema este ca in Constanta sunt de vanzare numai panarame.Astazi am vazut 6.
ramsen
OFF TOPIC:eu de credit in euro fug cit pot de mult...eu am luat acum 3 ani jumate 174 mil lei si dau inapoi +65 mil lei...super multumit fata de alti...daca imi dai mie 3300 de euro ti-o dau asa cum este ea...am GLUMIT prietene...nu o dau...bafta la cautat si poate ne vedem la vara prin mamaia
aluibasarabeanu
Te cred ca nu o dai.Cele bune si curate nu sunt de vanzare.Ce ziceti de asta?Frumusica ,nu?In realitate era lovita foarte tare in fata,avea un sunet suspect la motor,nu functionau bine actuatoarele de la usi,gemurile deabia urcau,tapiteria roasa rau...cu toate ca avea 72000 de Km.Asta chiar ma incanta cand am vazut-o!!!
FuNnYSLZ
Arata bine masina dar daca spui ca a fost lovita TARE in fata nu cred ca merita sa o iei sad.gif , dar mai cauta ,poate gasesti ceva bun icon_mrgreen.gif
slider2
largeste-ti aria de cautare si in alte orase, poti sa faci un drum chiar la bucuresti...
BZN
Ai incercat si in alta parte pt. credit? Eu am un prieten care a facut un credit la CEC de exact 13000 si da inapoi in 10 ani 23000...
Hai ca poti.
rratzoiusexos
sa sti ca geamurile la solenza sunt foarte incete...eu te sfatuiesc sa verifici jentile de aliaj stock,daca sunt indoite,pentru ca service urile se feresc sa le indrepte datorita creparii,sa verifici daca a pluat pe la cheder hayon,atunci are rugina sub cheder,rugina la oalele amortiz cred ca sti,planetare si ambreaj ..distributie si sa nu aiba motorul spalat.
aluibasarabeanu
Am fost la CEC.Perioada maxima de creditare pentru sume mai mici de 3500 de euro este de 4 ani ceea ce inseamna o rata prea mare pentru mine.Intradevar este foarte avantajos la CEC dar eu nu imi permit rate de 300 de ron pe luna.Pana la urma cred ca o sa fac un drum la Bucuresti sau in Arges ca si acolo sunt multe anunturi.Poate din 20 de bucati aleg si eu una.Daca m-ar auzii samsarii ar zice ca sunt nebun dar asta e ,dau mai mult, dar vreau o masina intretinuta...adica cum le intretineti voi nu aia care le "machiaza" pentru vanzare.Solenza aia rosie cu nr CT01 BIA,numai cand am vazut maneta de semnalizare mi sa facut scarba,asa de jegoasa era,efectuv daca dadeai cu unghia pe ea iti ramanea negru sub unghie si nu cred ca cele ale membrilor acestui forum sunt asa,fie ei si mecanici sau agricultori care umbla mai tot timpul cu mainile murdare!!!Geamurile se poticneau la sfarsit,cel din dreapta cadea intro parte la asta ma refeream cand le-am criticat.Inca caut!
slider2
m-am uitat si eu acum pe autovit si am gasit solenza aia rosie care ai pus-o tu mai sus. pot sa-ti dau cateva ponturi daca vrei, ca eu am luat de curand o masina sh, dar am cautat de prin iunie anul trecut...

- tipul ala mihai popa (care vinde solenza aia) este samsar, de obicei vindea peugeot-uri
- in arges fereste-te de: marius, george, cosmin, andrei, rada cornel, florin - pe la solenza nu prea ii vezi, dar la logan sunt o gramada de anunturi de ale lor
- daca poza este facuta in targ in vitan de asemenea aproape 90% sunt samsari pentru ca nu oricui ii convine sa plateasca 70ron/zi pentru a baga masina sub copertine.

uite una care mie mi-a placut:
link

nu te speria de km, este normal ca o masina de 6 ani sa aiba peste 60.000km. un sofer normal face intre 8000 si 20.000km pe an.
aluibasarabeanu
Tie ti-a placut,eu chiar imi doresc foarte tare una ca asta inclusiv culoarea.Nu sunt in schimb foarte incantat de jantele originale de Scala mai ales dupa cele spuse de "Ratoiulsexos" radmasa.gif Prefer jante de tabla,bine echilibrate si cu cauciucuri bune sau niste jante adevarate care sunt cam scumpe.Foarte tare faza cu numele celor ce vand masini in autovit,niciodata nu am fost atent la nume!
VyRuZ
Ehe, e măgărie mare prin târg. Ai grijă pe acolo. smile.gif

Eu am Solenza din 2003 și am cam 84000 cu ea. Deci kilometri ăsteia sunt în grafic.

Ia și tu un om care știe ce și cum când o cumperi. Să nu iei țeapă, vorba aia. smile.gif

P.S. - Și verifică NEAPĂRAT oalele spate. Ruginește acolo ca naiba. Din câte zic colegii, costă cam 800-1000 de lei să le rezolvi pe ambele.
FuNnYSLZ
QUOTE(aluibasarabeanu @ 4 Mar 2010, 23:00)
Tie ti-a placut,eu chiar imi doresc foarte tare una ca asta inclusiv culoarea.Nu sunt in schimb foarte incantat de jantele originale de Scala mai ales dupa cele spuse de "Ratoiulsexos" radmasa.gif Prefer jante de tabla,bine echilibrate si cu cauciucuri bune sau niste jante adevarate care sunt cam scumpe.Foarte tare faza cu numele celor ce vand masini in autovit,niciodata nu am fost atent la nume!
*




Jantele,asta sa fie ultima ta grija,macar sa fie buna masina din toate p.d.v. ale mecanicii si tabalariei rolleyes.gif
ramsen
QUOTE(aluibasarabeanu @ 4 Mar 2010, 23:00)
Tie ti-a placut,eu chiar imi doresc foarte tare una ca asta inclusiv culoarea.Nu sunt in schimb foarte incantat de jantele originale de Scala mai ales dupa cele spuse de "Ratoiulsexos" radmasa.gif Prefer jante de tabla,bine echilibrate si cu cauciucuri bune sau niste jante adevarate care sunt cam scumpe.Foarte tare faza cu numele celor ce vand masini in autovit,niciodata nu am fost atent la nume!
*


daca duminica este timpul frumos,adika sa nu ploua,ma duc in tirg si ma uit pe la solenze, ca poate o gasesc si pe aia de mai sus de care spune slider2 si ma interesez de ea...eu cunosc 2 tovarasi care se ocupa cu vinzarea de masini dar momentan au renuntat la solenze si au trecut pe logan-uri...deci roagate sa fie timpul frumos duminica...daca vrei sa vorbim mai multe imi dai un pm
rratzoiusexos
eu tot prin credit mi am luat o in 2008.de la brd,pe 4 ani si dau vreo 460 de lei pe luna.am dat si mult atunci pe ea ..165 de milioane.am luat de la banca 175 de milioane si dau 240 de milioane in 4 ani.deh,astea erau preturile atunci.eu am cautat pe net un corfigurator de credite si asa am gasit cel mai avantajos credit.te sfatuiesc sa faci la fel.pe la piraeus banc parca sunt super ieftine si e o promotie acum la tv..cu o dobanda mica pe 7 ani..intereseaza te bine inainte sa faci rate.
aluibasarabeanu
QUOTE(ramsen @ 5 Mar 2010, 12:00)
daca duminica este timpul frumos,adika sa nu ploua,ma duc in tirg si ma uit pe la solenze, ca poate o gasesc si pe aia de mai sus de care spune slider2 si ma interesez de ea...eu cunosc 2 tovarasi care se ocupa cu vinzarea de masini dar momentan au renuntat la solenze si au trecut pe logan-uri...deci roagate sa fie timpul frumos duminica...daca vrei sa vorbim mai multe imi dai un pm
*


Si eu m-am gandit ca poate vreunul dintre voi care mergeti duminica prin targ si vedeti ceva ca lumea sa luam legatura si sa-mi dati un mesaj,dar nu am indraznit sa rog pe vreunul dintre voi.Voi stiti ce este aia o Solenza curata si in stare buna,si astfel as veni la sigur.In legatura cu rugina de la oale,din cate am observat eu Solenza nu are mocheta pe oale in portbagaj deci rugina se vede imediat sau mai exista un loc ascuns?!La Supernova era ascunsa sub mocheta.Ti-am trimis un pm dar e primul pe care il trimit si nu stiu daca a ajuns.
ramsen
PM-ul a sosit cu brio la mine...
indicat este ca masina sa fie de la unic proprietar...eu cind am cumparat-o pe a mea,cea de la avatar,nu am bagat bine de seama la proprietari citi sint pe carte ci dupa ce am facut actele am observat ca eram al 4 lea proprietar...dar totusi uitindu-ma mai atent la datele de inmatriculare a primilor 2 eu zic ca nu m-am pacalit...de ce...pentru ca primi 2 proprietari nu a tinut-o decit vreo 1 an jumate...al 2 lea mai mult prin garaj...masina merge beton si acum...sint fff multumit de ea
slider2
si eu s-ar putea duminica sa ma duc prin vitan, cu un var de al meu. daca vrei pot sa arunc un ochi si pe la solenza. desi n-am detinut acest model, ma pricep cat de cat pentru ca am facut scoala pe solenza, unchiul meu a avut una timp de vreo 2 ani pe care am condus-o si eu cam 2000km, celalalt unchi al meu inca mai are una (si are oalele spate terminate de rugina), cel mai bun tovaras a avut si el solenza. asta pe langa faptul ca era sa cumpar pentru mine o solenza, de vreo doua ori, deci cunosc ceva detalii despre ea...

legat de jantele alea de scala, cum zicea cineva mai sus, macar sa fie masina buna din punct de vedere tehnic si estetic, ca pe urma poti sa-ti schimbi jantele...
ramsen
da-le in gripa de jante ca cu 850 lei isi cumpara KORMETAL ca ale mele...nu astea sint problema la solenze
i96nds
Sa te uiti bine in compartimentul motor - sa fie cat mai prafuita !!! Daca e stearsa bine inseamna ca poate voia sa ascunda ceva. Cu cat mai mult praf...cu atat inseamna ca nu a avut nimeni treaba pe acolo si ca nu se scurge vreo ceva. Sa te uiti bine la simeringurile de la pompa de servodirectie si la fulii.
Sa te uiti sub chedere sa vezi de a fost revopsita... asta stii tu.
aluibasarabeanu
Multumesc mult pentru sfaturi si pareri .Pana la urma am rezolvat-o.Am gasit un logan de la o cunostinta cu 23000de km,AC,servo,ABS din 2008 la 4400 de euro.Ramsen,la vara sa ma suni inainte sa vii la mare sa-ti gasesc cazare mai ieftin si loc de parcare sigur radmasa.gif
slider2
ai cam facut afacere cu loganul ala... ce motorizare si nivel de echipare este??
aluibasarabeanu
QUOTE(slider2 @ 9 Mar 2010, 14:01)
ai cam facut afacere cu loganul ala... ce motorizare si nivel de echipare este??
*


Asta vroiam sa va intreb pe voi pentru ca mi se pare ciudat.Masina are ABS,servo, geamuri el,trei tetiere,Ac si nu are conturul ceasurilor de bord cromat,maciulia de la schimbator e complet neagra,masca este neagra ca si partea superioara a spoilerelor si oglinzile sunt manuale.wacko.gif Nu ma deranjaza aceste aspecte,dar ce varianta de echipare este?
slider2
s-ar putea sa fie abs plus, dar mi se pare ca acestea n-au avut ac...
de obicei scrie pe stalpul usii ce varianta de echipare este...
dar de unde sti ca are abs?? ti s-a spus?? sau se aprinde martorul in bord??
aluibasarabeanu
Se aprinde martorul pe bord si l-am si testat personal ieri pe asfalt curat.Masina a costat 8400 de euro.
b64chr
QUOTE(aluibasarabeanu @ 9 Mar 2010, 12:34)
Am gasit un logan de la o cunostinta cu 23000de km,AC,servo,ABS din 2008 la 4400 de euro
*



QUOTE(aluibasarabeanu @ 9 Mar 2010, 14:26)
Masina a costat 8400 de euro.
*


wacko.gif
aluibasarabeanu
QUOTE(b64chr @ 9 Mar 2010, 16:00)
wacko.gif
*


Scuze,a costat 8400 de euro cand a fost noua.Si inca ceva,nu are computer de bord.
slider2
eu cred ca este abs plus, ca si nivel de echipare.
razvanucj
sa ai noroc de el.... eu unu nu as face asa ceva... mai bine o solenza frumoasa decat un logan
the fast and furious

Salut , daca initiatorul topicului a rezolvat gasind masina dorita, as dori sa adresez si eu o intrebare in acest topic ca sa nu mai fac altul.
Ma aflu in situatia in care trebuie sa caut o solenza pentru sora mea ( va fi prima ei masina ) si as vrea sa aflu care sunt variantele de echipare dotate cu aer conditionat si servodirectie in principal. Din ce am vazut scala e varianta full dar ce are aceasta in plus fata modelul clima ? As fi interesat sa vad o detaliere de dotari pt fiecare model in parte de solenza .

mikemaniack
stiu ca s-ar putea sa fie considerata reclama.
Am eu o solenza clima de vanzare , mai multe detalii pe mail sau la telefon.
o am pusa pe siteul auto100.ro, cea cu ceasuri albe cu ace rosii.
nWo
QUOTE(the fast and furious @ 10 Mar 2010, 01:14)
Salut , daca initiatorul topicului a rezolvat gasind masina dorita, as dori sa adresez si eu o intrebare in acest topic ca sa nu mai fac altul.
Ma aflu in situatia in care trebuie sa caut o solenza pentru sora mea ( va fi prima ei masina ) si as vrea sa aflu care sunt variantele de echipare dotate cu aer conditionat si servodirectie in principal. Din ce am vazut scala e varianta full dar ce are aceasta in plus fata modelul clima ? As fi interesat sa vad o detaliere de dotari pt fiecare model in parte de solenza .
*





Variantele dotate cu AC si servo directie sunt clima si scala, dar in anul 2005 au fost montate aceste optionale si pe modelul confort.

Scala are in plus fata de clima urmatoarele:
- jante aliaj
- radio CD
- 2 chei cu telecomanda (clima are tot 2 chei, dar numai una e cu telecomanda)
- eleron
Cam aste imi vin in minte acum, poate mai sunt si altele.....


Ai aici toate modelele:
slider2
QUOTE(razvanucj @ 10 Mar 2010, 00:35)
sa ai noroc de el.... eu unu nu as face asa ceva... mai bine o solenza frumoasa decat un logan
*


radmasa.gif radmasa.gif
mikemaniack
- 2 chei cu telecomanda (clima are tot 2 chei, dar numai una e cu telecomanda)

fals si eu am clima si amandoua cheile au telecomanda si am un coleg care o are din 2003 si la fel numai ca sunt alte tipuri de chei.
aluibasarabeanu
QUOTE(slider2 @ 9 Mar 2010, 16:23)
eu cred ca este abs plus, ca si nivel de echipare.
*


Ai dreptate este ABS plus cu aer si radio CD in plus ca obtionale(ce le mai stii tu pe toate) biggrin.gif
slider2
sunt un fel de iecspert in golane radmasa.gif
sonycu
QUOTE(i96nds @ 5 Mar 2010, 22:35)
Sa te uiti bine in compartimentul motor -  sa fie cat mai prafuita !!! Daca e stearsa bine inseamna ca poate voia sa ascunda ceva. Cu cat mai mult praf...cu atat inseamna ca nu a avut nimeni treaba pe acolo si ca nu se scurge vreo ceva. Sa te uiti bine la simeringurile de la pompa de servodirectie si la fulii.
Sa te uiti sub chedere sa vezi de a fost revopsita... asta stii tu.
*



Tin sa te contrazic. Eu la fosta mea solenza stergeam tot, inclusiv compartimentul motor, si nu aveam nimic de ascuns. Pur si simplu nu imi placea mizeria. O carpa umeda, solutie de curatat, si frecam. Era placerea mea sa o stiu curata.

Nu e chiar normal sa generalizezi. Nu inseamna ca daca imi place sa imi mentin un obiect, pe care dealtfel am dat bani, curat, inseamna ca ascund ceva. Masina ma reprezenta, si cum ar fi fost sa cobor dintr-o masina murdara?

Ma rog, nu toti suntem la fel, ideea e sa nu generalizezi.
Poky
Readuc topicul pe "linie" pentru ca vreau si eu sa cumpar o solenza. Am fost azi la targ si m-am oprit asupra a 3 variante, din care una era o clima dar nu avea geamuri electrice. Cum se poate asa ceva? Are un pret bun pentru varianta asta, 45000 de kilometri dupa spusele proprietarului...si e si albastra wub.gif

Si inca o intrebare: distributia se schimba la 60 de mii indiferent de vechime? Din cate am vazut pe forum trebuie avuta in vedere si o perioada de 4 ani, perioada de care foarte multi nu stiu.
slider2
1. varianta de echipare clima fara geamuri electrice nu exista.
2. distributia se schimba la 4 ani, in limita a 60.000km.
mchey
Incearca sa eviti targurile , sunt pline de "samsari" . in targ e cam greu de gasit o solenza cu km putini si in stare buna , toate sunt "aranjate" !
ramsen
cea de care spui tu clima fara geamuri electrice este un model gen rapsodie sau confort pe comanda facuta
Poky
QUOTE(mchey @ 28 Mar 2010, 21:27)
Incearca sa eviti targurile , sunt pline de "samsari" .  in targ e cam greu de gasit o solenza cu km putini si in stare buna , toate sunt "aranjate"  !
*


Restul ofertelor locale sunt ignorabile, iar timpul nu-mi permite deplasari. O sa casc ochii si asta este...
QUOTE
cea de care spui tu clima fara geamuri electrice este un model gen rapsodie sau confort pe comanda facuta
+ eticheta cu "clima" lipita smile.gif
anecula_08
QUOTE(slider2 @ 28 Mar 2010, 21:16)
1. varianta de echipare clima fara geamuri electrice nu exista.
[...]
*



In 2005 au fost facute niste Solenza cu aer conditionat si servodirectie si in rest echiparea de Confort dar au venit din fabrica sub denumirea de Clima (inclusiv sticker-ul de pe usa). smile.gif
slider2
asta nu stiam...
Poky
Parca locuiesc in gaura de sarpe, cer unii din zona mea preturi astronomice wacko.gif
Am gasit insa confort din 2005 cu 32000 km cu ~2500 eur. Rulajul pare a fi real dupa aspectul interior si exterior, dar lipsa ac-ul parca ma loveste in spate.
Merita suma? E deja negociata, deci mai putin de atat nu scade.
ps: are si servodirectie.
ps: in urma reply-ului lui anecula_08 mentionez ca e alba. Nu cred ca se imbunatateste cu prea mult situatia, dar...
anecula_08
Eu zic sa iti iei una cu aer conditionat. A mea nu are si vara e ca in cuptor (mai este si inchisa la culoare).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.