Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: angel eyes sau lupe bixenon
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
meceveu
va salut domnilor; am o nelamurire(mai multe) si cred ca dumneavoastra domnilor , ma veti ajuta sa clarific ceata din capul meu. Dupa cum se vede si din titlu, nelamurirea este despre ce sa punpe MCV-ul meu:angel sau lupe?Am cautat informatii si pe un alt forum dar parerile sint impartite si pina la urma topicul sfirseste printr-o discutie contradictorie(cearta) din care nu se mai intelege nimic;deci uite ca intreb direct :care este mai avantajoasa din pdv al pretului si al calitatii:iar dilema este de unde achizitionez oricare din variantele de mai sus ?
bobo77
Nici una dintre variantele spuse de tine nu lumineaza mai bine ca farurile originale punct.
meceveu
pai atunci care e ideea pentru care toata lumea (sau o parte a ei),afirma ca daca iti pui xenon, trebuie sa-ti pui lupe sau faruri angel eyes?
,
slider2
pai farurile cu angel eyes in principiu sunt de efect, niste xenoane cu o forma mai deosebita. xenoanele sunt bune, vezi mai mult cu ele, dar farul trebuie sa fie facut special pentru acest tip de bec. in trafic noaptea, si mai relevant la drum lung, o sa ai parte de cateva orbiri din cauza unora care si-au pus pe srn, slz, lgn si alte masini care aveau far pentru halogen, xenon. acestea nu se pot regla cum trebuie pentru ca unii n-au far cu lupa, sticla sau plasticul care acopera farul mi se pare ca este si el diferit, nu este chiar asa de simplu...
Kruger
4 posturi, si toate pe dinafara

Lupele ajuta farul sa lumineze mai bine (dar pentru logan sunt disponibile numai faruri cu lupe chiezesti, de calitate slaba).

Pe un far fara lupa, se pot pune numai becuri normale, pe cand pe un far cu lupa se poate pune si xenon si bec normal. In ambele cazuri, lumina e mai eficienta.

Angel eyes-urile sunt doar niste cercuri de lumina, pe post de pozitie, au rol pur estetic si nu ajuta cu nimic si nu sunt nici un fel de xenoane (cum zice slider). Angel eyes-urile originale OEM la BMW sunt niste ceruri de plastic cu becuri normale in spate, lumina difuzandu-se prin cercuri.

Angel eyes-urile aftermarket sunt CCFL-uri, deci un fel de neoane care mai ncesita si niste drosere in plus.

Dupa parerea mea sa pui angel eyes pe altceva decat BMW e taranie, la fel cum sa pui daylight pe altceva decat Audi e tot taranie.

Daca vrei un upgrade, ia-ti faruri cu lupe, si pune xenon.

bossake
Omul probabil ca a intrebat daca sa isi cumpere faruri cu angel eyes (care automat au si lupe) sau sa isi puna lupe pe farurile stock.

Eu iti recomand in principiu varianta a doua, pt ca majoritatea farurilor cu angel eyes sunt chinezesti si desi dau bine ca design nu lumineaza prea bine. Si pe langa asta am auzit de multi carora li s-au aburit farurile astea cu angel eyes, fiind de o calitate fff slaba (foarte prost izolate, dehh lucru chinezesc). Pe de alta parte am vazut si faruri pt logan cu angel eyes facute de firma dectane(firma destul de serioasa si care face multe stopuri-faruri etc) dar problema e ca astea costa vreo 11 mil. Nu stiu pe nimeni sa isi fi pus smile.gif

Eu stiu pe cineva care a trecut de la angel-eyes cu lupa, la lupe direct in farul stock si e mai mult decat multumit.
Kruger
Dectane e firma buna, face si OEM pentru anumite marci.

Sa puna lupe pe farurile stoc nu e o solutie, lupele contin si conul din spate, impreuna cu sistemul de reglaj. Nu sunt niste lupe pe care pur si simplu pe pui pe oglinzile normale.
sKyb0y
sunt destui care si-au pus lupe pe farurile stock. de exemplu tipul cu loganul cup. el a zis ca este foarte multumit de lupe si nu a avut nici un fel de probleme.
meceveu
desi cam tirziu mai spun si eu ceva : ideea e ca vreau sa pun xenon nu angel eyes;ca sa nu le rup ochii celor care au " curajul" sa mearga cu mine pe strada,am decis sa pun lupe; am gasit pe un alt forum un nene care vinde cu suma de 570 lei grei+250 montajul sau 150 daca te duci cu farurile in brate;este adevarat ca la banii astia ai si xenonul inclus(aproape logic,nu?)
+ca iti asigura garantie etc. etc.,dar sincer sa fiu mi se pare o suma frumusica ,deci stau si ma mai gindesc putin la utilitatea lupelor ,xenonului etc. etc.
sKyb0y
meceveu. daca stai sa te gandesti ca iti cumperi angels-uri la 300 ron + o instalatie de xenon decenta tot la bani aia ajungi. plus ca la angels nu sti daca lupa e plastic sau sticla . am vazut o poza cu o lupa de angel eyes topita
Thejock3r
pretul nu e mare ! este unul decent pentru un lucru f bine lucrat careti confera o vizibilitate perfecta ! Eu am street storm (donate) + xenon ,ca altfel nu dadeam eu banii ele si sincer, sunt egal cu 0 cand se pune in comparatie cu lupele...
sKyb0y
vad ca jocker e fan al instalatiei cu lupa universala smile.gif. sincer sa fiu eu nici eu nu stiu ce sa aleg angels cu xenon sau lupele universale. amadoua au cate ceva ce ma atrag biggrin.gif
budaipmihai
Salutare oameni buni. Am si eu o intrebare. Are cineva de pe acest forum din Bucuresti montate lupe infar stoc ? Vreau sa fac un upgrade, si asta dupa parerea mea e cea mai buna solutie. Dar as vrea sa vad si eu cum se vad....

Mentionez ca:
Am in faruri acum Osram Night Braker 2, si sunt dementiale, dar lupa e lupa.
Am incercat Philips Extreme Power, si mi-au afumat oglinzile.
Am avut angel chinezesti, (adica ce se gaseste in comert), si sunt praf.

Deci, dupa parerea mea, lupa in far este cea mai buna solutie, dar inainte sa dau x miloane, as vrea sa le vad.
Si mai am intrebare pentru cei ce au asa ceva - dati-mi si mie un nume sau un telefon unde sa apelez pentru a monta asa ceva....
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

crising
Lupa e lupa dar in far conceput pentru lupa. La logan solutia ideala e un halogen bun gen Osram Night Braker Plus sau Philips Extreme Power in faruri bine reglate. Orice alta improvizatie gen lupe sau xenon e o mare dezamagire. Vorba cuiva de aici, ceea ce au gresit cei de la Dacia au fost farurile adica le-au iesit neasteptat de bine.
bossake
Far conceput pentru lupa? Nu are nicio treaba atat timp lupa are reglaj propriu si daca o reglezi bine rezultatele sunt mai mult decat evidente.
In afara de pozitia din far (care se regleaza), lupa de xenon nu are legatura cu oglinda farului cum se intampla la halogen.

Poate multi nu ati vazut care e treaba exact strict cu modelul asta de lupe. Nu au nicio treaba cu farurile alea cu lupe integrate sau cu xenonul pus in far normal. Chiar va recomand sa incercati sa luati legatura cu cineva care are asa ceva. Rezultatul este comparabil cu masini care au xenon din fabrica, chiar daca pare greu de crezut. Cu un reglaj bun chiar nu deranjeaza pe nimeni.

Personal sunt f multumit de farurile stock si nu as da 6-7-8 milioane cat ajunge un set de lupe+instalatie xenon+montaj. Dar pt cine nu e deranjat de costurile operatiunii evident ca merita.
Cred ca poti lua legatura cu membrii unui club logan si sa te duci la o intalnire de-a lor daca vrei sa vezi pe viu. Despre firme de unde sa iei daca te hotarasti eu am auzit numai de bine despre xenonieftin.ro si xenongt.ro smile.gif
djasu82
cine nu are ce face cu banu ai arunca pe lupe biggrin.gif...
vyalli
QUOTE(budaipmihai @ 18 Nov 2011, 12:12)
Salutare oameni buni. Am si eu o intrebare. Are cineva de pe acest forum din Bucuresti montate lupe infar stoc ? Vreau sa fac un upgrade, si asta dupa parerea mea e cea mai buna solutie. Dar as vrea sa vad si eu cum se vad....

Mentionez ca:
Am in faruri acum Osram Night Braker 2, si sunt dementiale, dar lupa e lupa.
Am incercat Philips Extreme Power, si mi-au afumat oglinzile.
Am avut angel chinezesti, (adica ce se gaseste in comert), si sunt praf.

Deci, dupa parerea mea, lupa in far este cea mai buna solutie, dar inainte sa dau x miloane, as vrea sa le vad.
Si mai am intrebare pentru cei ce au asa ceva - dati-mi si mie un nume sau un telefon unde sa apelez pentru a monta asa ceva....
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
*



salut in ce zona stai? poti sa ti le arat eu ca mi-am montat si sunt foarte tari
budaipmihai
Salut. Stau in centru, dar am fost deja sa le vad la Mdaniel. Sau daniel m. Sunt intr-adevar dementiale, am pus masinile una linga alta, si desi eu am Osram Night Braker 2, parca am dat drumul la lanterna de la bricheta. Linia de demarcatie e clara, corecta fara sa deranjeze. Faza lunga rupe, iar angel-urile sunt superbe si puternice. Si partea si mai misto este ca se pastreaza reglajul farurilor.
Am vorbit deja cu Daniel, si o sa fac chestia asta la el.
Fratilor, am incercat absolut toate variantele de pe piata, si asta este categoric cea mai sanatoasa.
Singura parte proasta la chestia asta cu bixenon este ca s-a terminat cu flash-urile.
O zi buna va doresc !!
Dsign
QUOTE(crising @ 18 Nov 2011, 22:58)
Lupa e lupa dar in far conceput pentru lupa. La logan solutia ideala e un halogen bun gen Osram Night Braker Plus sau Philips Extreme Power in faruri bine reglate. Orice alta improvizatie gen lupe sau xenon e o mare dezamagire. Vorba cuiva de aici, ceea ce au gresit cei de la Dacia au fost farurile adica le-au iesit neasteptat de bine.
*




Ai cam zis o prostioara aici.

Blocul optic cu lupa (denumit aici lupa universala) este complet, are oglinda reflectoare, bec xenon D2s, diafragma si lupa de sticla. Diafragma este escamotabila, cu electromagnet, pentru faza lunga.

Este fiz acelasi lucru ca si un bloc optic asemanator pus intr-un far de ... Audi, sa zicem.
c_fdd
se pot monta lupe in farurile stoc,dar e cam complicat...eu cred ca se merita investita deoarece lupa lumineaza mult mai bine decat un far normal cu oglinda...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.