Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alan42
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Pages: 1, 2, 3
Tamango
Deci mi-am achizitionat o statie Midland Alan42. Am tinut sa fie portabila, nu am torpedou pe Twingo ca sa-mi montez una mobila si nu aveam chef sa gauresc bordul pentru alimentare directa. Ca antena externa am luat Midland 18-244 M ( http://www.statie-radio.ro/antene-midland-...midland-sau.php ). Are doar 66 cm si am reusit legaturi la 8-10 km distanta in Bucuresti. Stiu ca nu e cea mai recomandata antena, m-am gandit si la aspect, sa nu fie prea lunga si s-o pot baga usor in portbagaj. Baza magnetica de 90 e destul de solida, n-am apucat sa ies din oras sa vad daca rezista la viteze mari.
Ce am de gand sa mai iau pentru statia asta:

1. O pereche de casti cu microfon. Foarte bune in caz ca mai calatoriti cu nevasta/copil si nu doriti sa le instruiti in minunatul jargon al camionagiilor. Am gasit AVP-H3 sau MA31 http://www.magazin-online.ro/statii-radio-...ele-alan-si.php . Au optiunea Push To talk ceea ce mi se pare foarte comod, nu mai intinzi mana dupa statie. Nu stiu in schimb ce e optiunea aceea Vox, poate ma lamureste cineva.

2. Pentru o mai mare comoditate, avand in vedere ca acel cablu adaptor la bricheta in care se conecteaza si antena este prea scurt as mai lua si un microfon separat http://www.magazin-online.ro/statii-radio-...o-ma26-cu-2.php impreuna cu suportul de prindere http://www.midland-alan.ro/?suport-prindere-microfon,60

Per global sunt multumit de ea, e micuta, sensibila, probabil cu o antena ML145 ar avea performante mai bune. M-a incantat optiunea DW dual-watch pentru monitorizarea a 2 canale si de asemenea butonul Scan.
adister
Mergi pe casti si nu mai ai nevoie de microfonul ala wink.gif nici macar nu mai trebuie sa pui mana pe statie (decat sa mai reglezi squelch-ul din cand in cand) pentru ca ai butonul PTT.
Din cate mi-am dat eu seama, cu vox activat e ca si cum ai avea PTT apasat tot timpul si nu mai e nevoie sa apesi nici un buton - doar vorbesti. Partea proasta e ca in cazul asta se aud toate discutiile din masina smile.gif
Tamango
Aha, credeam ca se activa doar la voce. Oricum, casca aia cu microfon e un must-have, scap de fire aiurea prin masina
claus
e și nu e must have
casca respectivă o am și eu, tot combinată cu un alan 42 .. și am folosit-o o singura dată
în rest, nu mă deranjează să-l țin pe 42 în brațe smile.gif
Tamango
Cica se poate schimba banda de frecvente. Pe langa astea:

I - Italia 40CH AM/FM 4 watt
I2 - Italia 34CH AM/FM 4 watt
D - Germania 80 CH FM 4watt/ 12 CH AM 1watt
D2 - Germania 40 CH FM 4watt/ 12 CH AM 1watt
EU - Europa 40 CH FM 4 watt/ 40 CH AM 1watt
EC - CEPT 40 CH FM 4watt
E - Spania 40 CH AM/FM 4watt
F - Franta 40 CH FM 4watt/ 40 CH AM 1watt
UK - Anglia 40 CH FM 4watt frecvente engleze + EC 40 CH FM 4 watt frecvente CEPT


Se mai pot activa urmatoarele:

RU - Russia 400 CH AM/FM 4 Watt
PL - Poland 40 CH AM/FM 4 Watt Polish frequencies
PX - Poland 400 CH AM/FM 4 Watt Polish frequencies
SW - Sweden 24 CH FM 4 Watt 31 MHz

Operatia e simpla, se demonteaza statia si se umbla la jumperii localizati sub display:
[attachmentid=1627599074]
[attachmentid=1627599075]

astfel:

[attachmentid=1627599076]

PS - DISCLAIMER - informatia nu e verificata de mine deci daca umblati la statie o faceti pe raspunderea voastra smile.gif , modificarile efectuate ar putea fi considerate ilegale in unele tari, inclusiv Romania (nu stiu, nu m-am documentat) si evident, daca demontati statia si efectuati aceste modificari puteti pierde garantia, daca o mai aveti wink.gif
adister
Si de ce ai face asa ceva?
Tamango
Hmmm, tu nu ti-ai face tuning la masina ? smile.gif Sau la laptop de ex, sa-i mai pui memorie, un hdd mai mare ... Unii isi fac wink.gif
alex
Modificarea este absolut inutila.
adister
Daca mi-ar trebui probabil ca mi-as face smile.gif insa din august de cand am statia am folosit-o numai in masina si numai pe canalul 22 si a fost mai mult decat suficient wink.gif
bygy007
exact aceeasi configuratie o am si eu , doar ca la handsfree-ul este facut de mine dintr-unul de telefon cu cele 2 jacuri cumparate blush.gif
Tamango
QUOTE(alex @ 4 Mar 2010, 15:37)
Modificarea este absolut inutila.
*



Poate pentru aproape 99% din forumisti. Dar daca 1% au statia asta si calatoresc in Rusia sau Polonia, doresc sa-si schimbe plaja de frecvente si le-a folosit informatia mea, scutindu-i de ore de cautare pe net, apoi eu sunt multumit rolleyes.gif
sonykel
statia mea venit setata pe EC(CEPT) , ce inseamna nu stiu , o trec pe EU???
si-a luat cineva alta antea portabila la alan42 , poate venii cu impresii?
dizzy
Intervin si eu ca ca necunocatorul care vrea sa-si ia o statie de emisie receptie.
Modelul asta compact mi se pare o solutie eleganta, dar as vrea sa stiu daca fara antena suplimentara e bun de ceva.
Merge si alimentat direct la priza?
Pot vorbi cu cineva dintr-o masin aflata la maxim 1-2 km de mine?
Trebuie sa ma decid intre modelul asta compact si un model cu unitate si antena separata.
Tamango
Cu antena lui merge 2-3 km dar nu IN MASINA. Alimentat direct in priza ... doar daca-i pui acumulatori.
parpanel
QUOTE(Tamango @ 5 Mar 2010, 07:39)
Poate pentru aproape 99% din forumisti. Dar daca 1% au statia asta si calatoresc in Rusia sau Polonia, doresc sa-si schimbe plaja de frecvente si le-a folosit informatia mea, scutindu-i de ore de cautare pe net, apoi eu sunt multumit  rolleyes.gif
*



Au foarte multi statii in Polonia dar cine intelege pasareasca lor?
Tamango
Pai daca pleaca 2-3 masini ? Oricum, EC e valabil peste tot.
bygy007
cam asa arata instalatia mea smile.gif
batranu59
Azi am cumparat o statie Alan 42.
Pe langa accesoriile livrate am mai achizitionat:
- microfon cu reglaj de volum MA 26-L - 64 lei;
- SWR-430 - 39 lei de la Mondo Plast;
- antena Midland C593 + talpa mag. 120mm Midland - 140 lei.

9 Mar 2010, 11:39:
Am si eu cateva intrebari legate de modul in care se incarca acumulatorii la Alan 42.

1. se pot incarca cu carcasa cuplata la statie sau trebuie decuplati de la aceasta pe timpul incarcarii?
2. se pot folosi acumulatori de capacitati diferite in modulul respectiv?
3. care este timpul necesar incarcarii - exista o formula de calcul care tine cont de capacitatea acumulatorilor? Pe incarcator este trecuta tensiunea de incarcare - 14 vcc si curentul de incarcare - 120mA.
sonykel
1. da
2. da dar nu e recoamndat
3. sa zicem ca acumulatorii au 1200maH deci teoretic va dura 10ore incarcarea , asta daca nu ma insel
batranu59
@sonykel, multumesc.

Primele impresii dupa achizitie.
Am folosit antena proprie statiei cu acumulatorii. Stand in casa (Voluntari - padurea Andronache) receptionam tiristii (canal 22) de pe centura - 3km in linie dreapta.
Pe canalul 27 am ascultat tot felul de convorbiri (posibil radioamatori) constatand ca si acest canal este destul de folosit.
Daca am incercat sa emit (tot din casa) nu am fost auzit de nimeni.
Am sa incerc acelasi lucru iesind afarta, binenteles cand vremea va fi mai permisiva.
In concluzie, constat ca receptia este nesperat de buna, dar emisia cu antena proprie este mult mai redusa.
Astept ca vremea sa se schimbe, pentru a monta si acorda antena exterioara (Midland C593) sa vad ce performante voi avea atunci, atat la receptie cat si la emisie.
laurian
QUOTE(batranu59 @ 9 Mar 2010, 12:34)
Am sa incerc acelasi lucru iesind afarta, binenteles cand vremea va fi mai permisiva.


A venit primavara. Ai testat-o? Scrie niste impresii.
ionutz72
Cei care folositi Alan42 in masina,cum le aveti puse in masina? Au vreun suport,clips de pus pe bord din dotare? Niste poze ar fi ideale:)
laurian
Din ce am vazut la altii, langa frana de mana. Eu am Intek 520, si tot acolo o tin, nu am unde sa o prind pe bord. Unde e loc,in centru, bat curentii de aer de la incalzire-racire (Logan).
M-am mai gandit in coltul stang, acolo ar fi loc, cu un suport ventuza prins de geam, insa trebuie facuta o noua alimentare tip bricheta, probabil de la sigurante.
Si dupa putin timp, incepi sa iti doresti mai mult.
Am inceput sa ma uit dupa amplificator. Si aici alta problema de pozitionare, alta alimentare, etc.
bygy007
ionutz72 uta-te la postul meu (17) acolo e un link spre poze , exact cum e in poza , in buzunarul de la usa si casca in urechea stinga
laurian
In poza statia este pe birou. Dar parca vazusem undeva si poza cu ea in portiera.
bygy007
nu era a mea
batranu59
QUOTE(laurian @ 16 Mar 2010, 14:27)
A venit primavara. Ai testat-o? Scrie niste impresii.
*


Am facut doua drumuri la Constanta. La primul drum am folosit antena Midland c593 si am fost auzit cam la 5-6 km.
La al doilea drum am folosit o antena Sirio ml 145 si emisia a crescut la cca. 10-12 km.
Regret ca nu am achizitionat o statie Cb cu ani in urma, diferenta intre acestea si clasicul detector de radar este majora, afli tot ce doresti, sprijinul colegilor este de un real folos fie ca este legat de starea drumurilor, a blocajelor, a controalelor sau a modului cum poti ajunge la o anumita adresa.
Singurul lucru deranjant este dat de "colegii" care folosesc canalul 22 pentru discutii private.
Statia Alan 42 functioneaza perfect cu ambele antene pe care le-am utilizat.
einstein1984
VOX nu e PTT mereu apasat, ca atunci nu ai mai receptiona nimic; VOX e ca si cum s-ar apasa automat cand incepi sa vorbesti in microfon, dar daca nu ai grija se pot pierde cateva sunete din primul cuvant al frazei.
adister
Teoretic asa e, insa la casca asta ala e modul de functionare - daca ai comutat pe VOX este ca si cum ai tine PTT apasat tot timpul. Cel putin la mine asa e si tocmai de aceea nici nu folosesc optiunea respectiva.
vis-a-vis
Kit pentru motocicleta (casca, butoane pe ghidon) exista pentru mantocaria asta?
dan.gutu
Am prieten care foloseste o statie deasta la motocicleta,dar numai asculta,are casca de protectie cu difuzoare speciale,asa a fost casca,la care a cuplat statia,pe care o tine la spate sub jacheta.In aer liber,cu antena ei, te invarti cam la 3-4km.Daca nu emiti acumulatorii tin cam 8 ore,numai pe receptie.
fost membru
Oare exista?
bygy007
eu mi-am confectionat singur , vezi postul 17
dan.gutu
QUOTE(fost membru @ 11 Apr 2010, 21:25)
Oare exista?
*


Pai aia costa cat o statie smile.gif .
fost membru
Daca o statie costa 92 de lei da, atunci costa cat o statie. wink.gif
(pe denumirea pozei se afla denumirea device-ului, intreaba-l pe Goagal de ea)
ionutz72
Stiu ca nu e statie Alan42 dar seamana foarte mult si chiar kit-ul de alimentare auto se potriveste.
Cum o folosesc eu in masina,in caz ca cineva e in pana de idei tongue.gif
[attachmentid=1627620063] [attachmentid=1627620064] [attachmentid=1627620065] [attachmentid=1627620066] [attachmentid=1627620067]
LE: suportul e luat de aici.
12volti
Anul trecut am imprumutat statia unui amic si am prins-o asa. Avantajul e ca o folosesti ca atare, fara microfoane suplimentare.

[attachmentid=1627625031] [attachmentid=1627625032]

Chiar ma gindesc foarte serios sa renunt la statia "normala" ( cm10 ) si sa-mi iau si eu o portabila din considerente de spatiu/comoditate.
Pentru info trafic cred ca e suficienta o solutie de genul asta.
Tamango
Ieri pe A2 in zona Lehliu am vorbit cu un coleg din Urziceni, 34 km in linie dreapta, WTF ? Ori spalase bine ploaia atmosfera ori statia mea merita toti banii ? smile.gif
RoboCoop
statia nu e rea in nici un caz dar poate te-a ajutat si propagarea
fan_RT
QUOTE(Tamango @ 4 Jul 2010, 12:06)
Ieri pe A2 in zona Lehliu am vorbit cu un coleg din Urziceni, 34 km in linie dreapta, WTF ? Ori spalase bine ploaia atmosfera ori statia mea merita toti banii ? smile.gif
*


sau poate avea si "colegu" vreo scula de statie cu antena nedumerire.gif
12volti
QUOTE(RoboCoop @ 5 Jul 2010, 20:34)
statia nu e rea in nici un caz dar poate te-a ajutat si propagarea
*


Unda directa n-are nicio treaba cu propagarea.
In mod categoric "colegu" era in "fix" cu vreo mega antena pe casa, si casa pe vre-un deal ... laugh.gif
RoboCoop
QUOTE(12volti @ 7 Jul 2010, 18:29)
Unda directa n-are nicio treaba cu propagarea.
In mod categoric "colegu" era in "fix" cu vreo mega antena pe casa, si casa pe vre-un deal ... laugh.gif
*



si cum iti dai seama de unda directa smile.gif ? ....si iti zic eu ca are treaba unda directa cu propagarea
12volti
Pai tu poti sa zici ce vrei. Important e ca nici nu stii ( no offence ) ce-i aia unda directa, si mai ales ce inseamna propagarea wink.gif
Tamango
Mi-am luat casti AVP-H3 pentru statia mea, sunt super, 70 ron de aici: http://www.antenecb.ro/casti_avp-h3_sau_ma31

user posted image

Ce-mi place e ca este foarte comoda, nici nu o simti.

user posted image
yo4lhr
chiar ca imi place chestia cu unda directa si cu propagarea
deci cum devine cazu?
un pic de teorie de la niste profesionistri nu strica
blush.gif
mihaykys
cine ma poate ajuta si pe mine cu niste locatii unde se vand statii in bucuresti? multumesc
t.a.flo
Mi-am luat si eu casti la alan-ul 42 si va recomand calduros sa faceti la fel, merita toti banii... Aveti grija ca sunt 2 modele MA31 (pe care o am si o recomand) si MA31L (asta are mufa in L si nu e comoda pentru a fi folosita la Alan 42).
ipiq
mai multe impresii de la cineva cu Alan 42 cu antena stock (cea care vine in pachet)? va rog mult!
ma bate gandul sa iau si eu un alan42 dinasta, dar parca nu vreau o gramada de cabluri prin masina + sarma erecta pe portbagaj...

LE: nu pot folosi antena ei doar daca merg pe acumulatori/baterii? Daca o tin la bircheta 12V e musai antena?

multumesc
yo4lhr
modul de alimentare si ce antena folosesti nu are nicio legatura

parerea mea blush.gif
bygy007
eu merg pe acumulatori si antena alta decit cea a statiei , am constatat ca se aude cu mai putini paraziti , am folosit-o si pe chitul de alimentare dar avea zgomot de la motor
ideea este ca o montez in maxim 1 min cu totul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.