Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amplificatoare. Cat , cum , de care?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
sonykel
M-am gandit ca ar fi nevoie sa facem un topic despre amplificatoare . Sa vorbim despre amplificatoarele in CB , da stiu ca sunt ilegale. Dar totusi multi le folosesc. Uneori sunt utile si informatii de la distante mai mari.
Deci are cineva amplificator de care ? De unde? Cat a costat?
Si da stiu , ca degeaba emit eu , si ma aude ``colegu`` la 50 de km , dar daca el nu are amplificator eu nu il aud pe el. dar poate are....
Fre33lancer
daca nu vrei sa faci pe DJ-ul la radio mi se pare inutil , marea majoritate doar asculta , cine vorbeste ori se plictiseste si enerveaza 30 de masini in jur ori are ceva bun de spus , asa ca mi se pare inutil ...
sonykel
pretene , de info trafic ai auzit? de exemplu vreau sa plec constanta - mangalia. sunt 50km. daca plec degeaba ca la mijloc e blocat?asa daca bat un 20-30km e o chestie. sa pun o intrebare. multi tiristi au amplificatoare zdravane
oricum esti cam off topic. am intrebat de avantaje , dezavantaje , costuri , tipuri.
alex
Pai e simplu smile.gif.
Avantaje: Te auzi mai departe.
Dezavantaje: Costa bani, iti trebuie o antena care sa suporte puterea, esti sigur ca vrei sa stai sub o antena care radiaza 100W?
Meghitzanul
trebuie sa punem la socoteala si caroseria masinii care ecraneaza totusi cat de cat
oricum, avem radiatii zi de zi de la telefonul mobil care il punem chiar langa ureche.. e adevarat ca ala emite cu o putere mult mai mica
laurian
Mi-am luat un amplificator de 35 de w, model KL-40.
Pus pe masina si masurat, 23 de w.
Ca pret, a fost 115 lei, in pret fiind inclusa inlocuirea cablului de alimentare cu unul de 1 m plus adaptor pt. bricheta, precum si un cablu de legatura intre statie si amplificator. De asemenea, si o verificare a swr-ului.

Din pacate, nu am simtit nici o diferenta intre felul in care sunt receptionat.
As fi vrut sa testez statia si amplificatorul din km in km, pe o sosea, poate mai e cineva interesat in testare, sa ne intalnim pentru asa ceva.
Meghitzanul
eu as fi interesat de testarea unui KL300 ...dar e cam nasol in Bucuresti pt a face asa ceva
am putea sa le testam impreuna totusi dar nu stiu unde sa facem asta, ca nici din Bucuresti nu as iesi special pt asta.
raresh3r
QUOTE(laurian @ 27 Mar 2010, 21:16)
Mi-am luat un amplificator de 35 de w, model KL-40.
Pus pe masina si masurat, 23 de w.
Ca pret, a fost 115 lei, in pret fiind inclusa inlocuirea cablului de alimentare cu unul de 1 m plus adaptor pt. bricheta, precum si un cablu de legatura intre statie si amplificator. De asemenea, si o verificare a swr-ului.

Din pacate, nu am simtit nici o diferenta intre felul in care sunt receptionat.
As fi vrut sa testez statia si amplificatorul din km in km, pe o sosea, poate mai e cineva interesat in testare, sa ne intalnim pentru asa ceva.
*


poti spune aici sau pe PM de unde a fost achizitionat?
laurian
Ti-am dat PM.
tomas
Unde as putea gasi si eu un amplificator de 50 de wati putere reala?
Avand in vedere drumurile pe care le fac il consider necesar,fara a ma face colegii de forum DJ sau altfel.
Dupa multe ore de citit pe forumul acesta si pe softpedia il vad util gandindu-ma la distanta acoperita la emisie si tinand cont ca marea majoritate a tir-istilor au amplificatoare de 100 de wati minim.
De foarte multe ori nu am putut sa gasesc pe nimeni cu care sa pot comunica in cei 15 -20 km pe care ii acopar cu antena actuala(ML-145),de cateva ori m-a salvat 9930-ul de la cobra ultima oara luni la inceputul acestei saptamani luni.

12 May 2010, 20:44:
Cel de 100 de wati ma lasa in criza totala financiara(cel mai mic pret e 300 lei) si cred ca ma lasa si fara baterie pt ca eu sunt mai guraliv si nu tin cont de distanta daca subiectul este interesant.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
laurian
Daca stii de unde sa il ei, nu ai probleme.
http://www.matra-systems.ro/price.php?id=5
Este 186 lei cel de 100 w, sau 120 cel de 30w.
Succes.
tomas
Ar fi prea frumos sa zic asa pretul e bun,dar la pretul ala sigur e si tva-ul????????
Ai luat tu ceva de la ei?
Cum se misca?
laurian
Da, insa pe cel de 30w. Sunt OK, e pret final cu tot cu TVA , cu factura si garantie.
In plus au montat si stecherul-bricheta la alimentare.
Pentru cel de 100w insa trebuie sa ii faci alimentare la baterie.
Am avut amplif-ul si statia intr-o tripla, si impreuna si cu GPS-ul, mi-au ars doua sigurante, deocamdata am renuntat la amplif, tot zic ca fac o alimentare separata la bricheta, dar nu mai ajung sa o fac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.