Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: jante
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
marioiasi
Buna
Imi poate spune cineva daca se potrivesc jante de la alte tipuri de masini la o solenza care are jante de aliaj, care sunt acestea ?
jantele mele sunt pentru cauciuc 165/65 R14
multumesc
slider2
jantele tale nu sunt pentru pneu 165/65/R14, ci sunt jante 4x100, 5.5J, R14, ET36 (parca). pe ele merg mai multe dimensiuni de anvelope atat timp cat este R14.

orice alta janta cu aceste caracteristici se potriveste teoretic. practic exista posibilitatea ca anumite jante sa loveasca in etrier.
Iulikk
Ce diametru are gaura de centrare? 58 mm?
solenzaxjg
Salut omule eu chiar aseara am pus jante de golf 3 si merg la perfect nu freaca nimic,dupaia tot am pus de opel si merg la perfect putine masini sunt care nu iti potrivesc.Daca tot vrei jante ia-ti ceva cu buza sa fie gen tub arata si mai bine si te si avantajeaza acuma dupa cati bani ai si eu inca tot imi caut cu buza dar nu gasesc.
cristio_79
Intre 56 si 58, nu mai stiu exact. Eu am luat jantele de pe un Clio si inelele erau de 60, asa ca am facut la un strungar niste inele suplimentare.
Iulikk
Deci, sa inteleg ca merg jantele de Clio pe Solenza, dar cu inel de centrare? Ca vreau neaparat sa scap de janta aia de tabla...
cristio_79
Merg.
La tine nu sunt sigur daca au inele de centrare, parca vin pe dimensiune.
Alea de Clio identice ca model cu cele de pe Scala nu cred ca au exact aceleasi dimensiuni, mai exact, s-ar putea sa aiba 6 inch latime si diametrul gaurii de 60. Alea de Scala au 5,5.
FuNnYSLZ
QUOTE(marioiasi @ 6 Mar 2010, 07:11)
Buna
Imi poate spune cineva daca se potrivesc jante de la alte tipuri de masini la o solenza care are jante de aliaj, care sunt acestea ?
jantele mele sunt pentru cauciuc 165/65 R14
multumesc
*



daca le ai pe cele din fabrica,nu are trebui sa fie de R13? huh.gif
argon
nu, jantele de aliaj de Solenza din fabrica sunt pe 14.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.