Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Bobina Doduco
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
xrt3xrt3
Buna seara

Am o problema si anume, mi se incalzeste bobina cu toate ca este Doduco si are max o luna... De la ce poate fi? Ce sa verific?
Deasemenea, atunci cand scot furtunasul de la capsula vacuumatica turatia motorului creste... pana acum ea scadea cum stiam ca este si normal. Asta de la ce ar putea fi?
Ar avea cum sa fie legate cele doua probleme ?!?
bygy007
in primul rind ce rezistenta ai pe primar (alea 2 borne cu piuluta)
xrt3xrt3
3ohmi primar, 7+kohmi secundar
argon
problema cu turatia..posibil avans prea mare, iar bobina..e normal sa se incalzeasca...sau frige?
xrt3xrt3
Bobina e ceva mai mult decat calda, nu chiar fierbinte, poti tine mana pe ea dar nu e chiar calda... in fine.... ce descriere... icon_mrgreen.gif . O sa rezolv caderea de tensiune, am pe firul de plus 1.88V si mai vad dupa.

Iar despre faza cu avansu care in loc sa scada, creste... wacko.gif ce imi puteti spune?
Tudor Badescu
Bobina e normal sa se incalzeasca,in special la turatii mici,mai ales daca are inductanta mica.Nu stiu cat are Doduco.Sper ca la platine nu e distanta prea mica;si asta mareste incalzirea.Daca creste turatia la scoaterea furtunului de la vacuumatic,posibil sa fie avansul prea mare.Ar trebui reglat din nou de exemplu dupa semne.Apoi mai vedem.
mstaniloiu
Am si eu bobina DODUCO, masina imi merge perfect (Dacia 1310 Berlina din 1987) - cu aprindere electronica simpla (AT01).


Bobinele Doduco se incalzesc - este normal sa se incalzeasca - este recomandabil sa fie pusa in pozitie verticala (sau apropiat de verticala).

Din explicatia legata de avansul vacuumatic al lui xrt3xrt3 - ar trebui verificata rotita dintata din interiorul delco-ului (de la avansul vacuumatic )

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.