Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare ARR
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
Vreau sa intreb ce vor sa demonstreze ARR-ul? Am un prieten care are masina de curg tablele de pe ea, arata ca o caruta, dar a luat ITP-ul cu bani...L-au vazut cei de la ARR, dar a fugit de ei pe niste coclauri.

Bun ,acum daca ma opresc pe mine sa zicem si nu imi mai ies gazele cum au iesit acum 4 luni la ITP, ce imi fac ? Ce pot sa faca? Pt ca eu am avut masina in regula la ITP, dar poate dupa 2 zile am spart cumva catalizatorul sau mi s-au dezechilibrat franele sau am tocit cauciucurile etc...Sau mi s-a ars un bec si nu mi-am dat seama...Te amendeaza daca ceva nu e in regula cum ar trebui la ITP?
rratzoiusexos
te amendeaza,sau chiar iti retin talonul,daca masina prezinta defectiuni ce pun in pericol siguranta pe drumurile publice.noxele nu intra in categoria asta!
cristio_79
Se da amenda, se retine certifcatul de inmatriculare si in unele cazuri se suspenda si permisul de conducere.
Cunosc un caz concret cu o persoana careia, pe langa certificatul de inmatriculare retinut, i-a fost suspendat si permisul pentru ca avea jocuri mari la un pivot si un cap de bara, iar franele tineau destul de slab. 3 luni a fost pieton si pe langa amenda destul de mare a bagat si o gramada de bani in masina pentru ca a trebuit sa faca si motorul, deoarece noxele erau peste limita.
A luat ITP-ul pe bune dupa aceea la RAR, pentru ca daca se retine certificatul numai acolo mai poti face revizia.

In cazul prezentat de tine, eu, pe langa scoaterea din circulatie si casarea masinii respective, as inchide definitiv si statia ITP, iar persoana care a semnat si stampilat sa nu mai aiba voie niciodata sa faca revizii.
augustin87r
LEgat de masina prietenului meu trebuie taiata toata cu flexul, dar taiata in bataie de joc....

Eu tocmai de asta intrebam, adica dupa ce iei ITP-ul, pana inainte de ITP nu mai verifici nimic la articulatii daca nu ti se pare ca face urat masina. Placutele de frana cred ca si le verifica fiecare sau isi pune intrebari cand troncane... Si poate ca ai joc in pivoti si nu stii si uite ca te ia ARR-ul sa zicem nevinovat...Eu chiar acum am luat o groapa de m-a durut sufletul, aia are efecte sa zicem mici, dar sigure, o sa se vada in viitor...

Tot azi pe seara am vazut politia si un Logan pe care scria ARR-ul care oprisera o tipa cu un Mercedes imens caruia nu ii mergeau farurile. Adica ii faceau ca neoanele arse, tot clipoceau in toate felurile...cred ca daca era o Solenza cu xenoane care faceau asa, era mai aspra pedeapsa .......
george_scala_2004
ce legatura are arr cu itp ?? poate rar...
www.arr.ro
www.rarom.ro
augustin87r
rar-ul corect...am scris aiurea...
george_scala_2004
m-am gindit... wink.gif
daca ai timp citeste atasamanetul
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2312899
o sa afli acolo cum trebuie sa arate masinile la itp... wub.gif
Bogyciu
ITP-ul se face tocmai pt ca masina sa fie conforma cu regulamentele in vigoare. Asta nu inseamna ca la ITP masina trebuie sa fie giugiuc dar peste 2 zile poate sa devina o epava si in continuare sa circule pe strazi. RAR-ul mai iese pe traseu tocmai pt ca stim toti cum se trece ITP-ul in ro si pt a depista eventualele "bombe" care le vedem la fiecare colt de strada. Daca iti intretii masina, te zgaraie pe creier orige bataie sau joc in articulatie si mergi la primul service cand ai de face cu asa ceva, sa rezolvi problema, totul e OK, si cei de la RAR nu cred ca vor avea de ce sa se ia de tine...

PS Pacat ca filtrele RAR s-au specializat pe roti mai mari/late, tobe f galagioase, xenonane "universale" si alte cele, daca ai o raie de Dacie cu care abia ajungi pana la coltul strazii scapi tu talonul suspendat si daca e politistul finutz un avertisment...
Dan89
Exact de aceea am dat vechea mea dacie din 91`, ca ma lasa fara talon (+ accesorii gen permis) si trebuia sa o fac de noua ca sa il vad inapoi, bine ca am dat-o ca acum trec cu solnita pe langa filtre si nu ma doare bila:D
MANUVIU
QUOTE(george_scala_2004 @ 8 Mar 2010, 07:50)
ce legatura are arr cu itp ?? poate rar...
www.arr.ro
www.rarom.ro
*



ARR - Autoritatea Rutiera Romana

RAR - Registrul Auto Roman

Sunt institutii diferite, dar Amandoua se acupa cu FILTRE in trafic.
C@talin
si CTT ptr autoturisme. cu semnu mic autorizat RAR
george_scala_2004
QUOTE(MANUVIU @ 3 Dec 2010, 00:27)
ARR - Autoritatea Rutiera Romana

RAR - Registrul Auto Roman

Sunt institutii diferite, dar Amandoua se acupa cu FILTRE in trafic.
*



trebuie facute corectiiel cuevnite: ARR pentru vehicule de marfa si calatori iar RAR pentru toate vehiculele.
Maskatu
Topicul asta mergea la diverse pe aria generala. In fine, "problema" a fost rezolvata, asa ca inchidem aici. Spor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.