Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu intra treapta aV-a
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Emy_
Salut!De vreo 2 saptamani nu mai intra in treapta a5a.Intra oricum greu,dar acum deloc...Incerc sa bag si ori imi intra in a3a,ori ramane pe liber...Aveti vreo idee?
bylexus
Incearca metoda dublu ambreiaj!
Ce inseamna asta?!
Esti in a4-a... mergi cu 80km/h, apesi ambreiaj.... treci schimbatorul pe liber, lasi ambreiaj si apesi inca o data -ambreiaj- iar acum o bagi a5-a!
Tre sa-ti mearga daca iti intra a5-a pe loc!
pavel_daniel
Salut.Verifica sa nu se fi uzat patina.Succes
Emy_
QUOTE(bylexus @ 8 Mar 2010, 14:30)
Incearca metoda dublu ambreiaj!
Ce inseamna asta?!
Esti in a4-a... mergi cu 80km/h, apesi ambreiaj.... treci schimbatorul pe liber, lasi ambreiaj si apesi inca o data -ambreiaj- iar acum o bagi a5-a!
Tre sa-ti mearga daca iti intra a5-a pe loc!
*


Nu merge sa bag nici pe loc!!!!!!!
Voi merge la un mecanic sa o desfaca,dar ma gandeam sa aflu de la voi prima data care ar fi "buba"...
pirvumark
daca nu intra nici de pe loc cred ca e din cuplajul acela care tot face probleme la dacie, si anume tija care face legatura intre cutie si levier(maneta). cred ca jocul e prea mare la maneta sau ti-a sarit siguranta(daca o mai ai, sau sarma, dupa caz).
eu pentru a evita asemenea probleme, am facut in felul urmator
am taiat capul manetei,
am sudat un surub de metric 10
am taiat capul tijei
sudat teava in care am dat filet de 10
mai bine uite desenul. sper sa intelegi.
acuma am o cursa foarte scurta la viteze, si in lateral si intre ele(ex 1-2, 3-4 se face foarte rapid schimbul, parca e straina, cel putin 2-3 intra foarte usor si precis si strans)
revoOO
Acu 3 zile mi s-a intamplat acelasi lucru, veneam pe bulevard... si aveam 70 si am zis sa-i dau a5a sa mearga mai la consum, dar in zadar nu imi intra. Ajung acasa, o mai fatai putin nici pe loc nu intra. M-am schimbat in combinizon si m-am bagat sub masina, acolo surpriza, unul dintre cele 2 tampoane de la patina era fisurat, iar astfel cand dadeam a5a fisura se mare si nu mai ajungea pe pozitia la a5a. Incearca sa te bagi sub masina sa arunci un ochi. Numai bine!
ghitza
eu nici nu mai am patina aia ca e roasa toata dar merge nu agata sau nu sa nu intre
george 07
@ghitza sunt doua tipuri de articulatii care se monteaza antre cutie si maneta una care are la jumate doua tampoane mici de cauciuc si cealalta de-a antregul . La tine este uzata probabil placuta ajutatoare de marsarier .
ghitza
eu am tipul de articulatie cu tampon.si este acolo prinsa de podul masini o patina sau sanie cum ii zice cred ca e ce spui tu pt mansalier si e roasa aproape toata .dar cum zm zis merge nu am treaba
george 07
"eu am tipul de articulatie cu tampon." google.gif OK! am inteles mesajul in topic era discutia ca nu intra viteza a-5-a , an cel mai fericit caz poate fi rupt unul din tampoanele micute care spuneam daca nu inseamna ca este probleme la cutie (furca majoritatea le are de bronz , arcuri craboti , uzura cautator ...s.a.) si pt. @ghitza o intrebare oftopic ti-a explicat cineva problema cu GPL-ul trecut in carte (daca nu raspunde-mi pe mes. george_strong07@yahoo.com)
danezu_pitesti
ulei ai sigur sa ajunga si pana la pinionul vitezei a5a?
smile.gif
ghitza
goerge 07:am bagat idul tau de mai sus sa vbim.dai un accept sa vbim

14 Mar 2010, 13:27:
uite idumeu crisan_claudiu2009
ionp26
buna !! ma poate ajuta cineva? va rog,sunt incepator.am cumparat un break din 1997. si am cateva probleme la el printre care si ceva la cutie.cand am luat masina mi sa spus ca are 5 viteze,dar cind am mers cu ea parca are numai patru in locul vitezei a 5 a intra in a 3a asta este in mers.fara motor intra in toate 5 ma poate cineva ajuta cu un sfat ca sunt incepator.multumesc anticipat
danezu_pitesti
deci de unde sti tu ca iti intra intr-a 5 a pe loc daca nu mergi?poi in primu rand daca-i din 97 are 5 viteze si incearca sa bagi a 5a din mers ducand schimbatorul pana la mansonul din dreapta,deci intinzi mana serios si=l duci in dreapta pana nu mai vrea el sa mearga si bagi frumusel a5a...schimbatoarele de dacii standard,adica nemodificate au cursa intre viteze f mare in comparatie cu cele straine,de exemplu.schimbai si uleiul la cutie. smile.gif in mod normal ar trebui sa mearga, daca nu trebuie desfacuta cutia,doar capacul mi se pare,nu pe din doua...astea mai bn o duci la mecanic daca nu vrei sa te bagi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.