Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema dezaburire
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrianadrian
salut din nou,de aceasta data problema mea la masina e cu dezaburirea lunetei...dintr-o data asa, imi merg doar liniile de deasupra locului unde vine lamela plusului pe luneta,adica is vreo 2-3 linii...una, fix cea de deasupra nu mergea(prima peste lamela) de la inceput, alealalte mergeau perfect(toate),acum imi merge doar aia de deasupra celei care nu mergea...nu mai stiu cate mai sunt ca am lipit peste un parasolar...ce pot sa ii fac??are siguranta una,mai multe?poate fi butonul de vina?dar odata ce o liniuta dezabureste trebuie ca butonul sa fie ok....PLS spuneti-mi ce pot sa ii fac....MS Anticipat
ghitza
eu cred ca ai undeva vreo liniuta intrerupta si de acolo e problema .vezi ca sa mai discutat pe forum de ceva solutie cu argint dar cam e munca degeaba caci nu tine.
alex1988
asa am si eu. Am dat cu solutie cu argint si in 10 linii abia am facut 2 restu degeaba am dat cu solutie.Sfatul meu alta luneta , asta voi face eu la toamna ca de acu nu mai am nevoie de dezaburire. Decat sa dai vreo 70 lei pe acea solutie mai bine dai 100 si iei o luneta nou. im bani astia e si montaju inclus, asa mi sa spus la service.
adrianadrian
sau o iei de la dezmembrari
ATM
...si se trezeste ca si aia are liniile intrerupte. Daca tot schimba luneta sa aiba dezaburire, macar sa o ia noua.
george 07
daca sunt intrerupte liniile suptirele se asigura continuitatea cu un creion (preferabil de timplarie sau miezul de grafit dintro baterie de lanterna ) cu conditia sa fie geamul uscat si la urma se acopera cu un strat subtirel de lac incolor , varianta cea mai ieftina
CGDBZ
Am si eu o intrebare pentru cine se pricepe , la mine sunt intrerupte cateva (trei parca) celelalte nu ar trebui sa mearga ? .Am verificat cu un bec si vine tensiune pe fir .
variable_dynamics
Ba da, ar trebui. D.p.d.v. electric, sunt mai multe rezistoare in paralel.
Tensiune(+12V) ai zis ca ajunge la luneta. Masa electrica ai verificat-o?

Numai bine.
Gaba
smile.gif Sau daca nu e vorba de dezgetat ci doar de abur ... metoda lui Diaconu Liviu ? cu spuma de ras pe luneta ? credeti-ma functioneaza smile.gif
CGDBZ
Multumesc variable_dynamics ,ma gandeam eu ca ar trebui sa mearga.
Am pus un fir cu un bec pe firul care vine curent (pe papucul care este pe luneta) si pe celalalt papuc , becul se aprindea , deci curent vine si masa este buna .Ma gandesc ca or fi intrerupte si celelate si nu observ eu . Se poate sa fie "arse" , adica sa nu fie intrerupte dar sa nu treaca curentul prin ele (sper ca nu am spus vre-o prostie) ?
adrianadrian
chiar merge cu spuma?biggrin.gif
am sa incerc si eu...ca acuma ce sa mai inchete asa tare...vreau sa nu am abur...ma urc seara asa pe la 11 cand ies sa imi iau prentena de la serv si se abureste biggrin.gif
george 07
aveti grija cu 'spuma" pe luneta nu se da cu carpa, este unul din motivele care contribue la intreruperea circuitului
adrianadrian
chiar merge,pe bune...am facut eu....deacuma tot nu mai merge dezaburirea dai cu ce este....biggrin.gif eu cu ziar am intins spuma....
variable_dynamics
QUOTE(CGDBZ @ 12 Mar 2010, 17:49)
Se poate sa fie "arse"  , adica sa nu fie intrerupte dar sa nu treaca curentul prin ele(sper ca nu am spus vre-o prostie)  ?
*


Ideea e ca, in cazul traseelor rezistive de dezaburire("liniile" acelea) este evident ca circuitul electric este intrerupt undeva.
In consecinta, daca nu trece curent prin ele, exista doua posibilitati:
- nu are ce curent sa treaca fiindca nu exista tensiune la bornele retelei rezistive - ai zis ca exista tensiune, deci NU E CAZUL;
- sunt intrerupte toate traseele sau s-a rupt portiunea unde este(sunt) lipit(i) papucii de alimentare,
Posibilitatea ca "ele sa fie arse, adica nu intrerupte dar sa nu treaca curent prin ele" nu exista tongue.gif
Da, este foarte posibil ca "necontinuitatea" electrica(locul in care sunt intrerupte traseele) sa nu fie vizibila.
Se pare ca exista ceva "solutie-minune" de reparat traseele de dezaburire insa e foarte probabil sa nu reusesti reparatia, mai ales ca nu ai identificat macar zona afectata.
Verifica totusi daca papucii de contact ai retelei de dezaburire(cei lipiti cu fludor in capetele lunetei) fac contact cum trebuie. Eventual, refa lipiturile acelor papuci.Daca nici relipirea papucilor nu da rezultate, ma tem ca in cazul tau, singura solutie pentru o dezaburire functionala este sa cumperi alta luneta.

Spor la reparatii.
Numai bine.
CGDBZ
Multumesc de informatii variable_dynamics , am sa verific cum ai spus , daca nu merge asta e , ramane asa , de schimbat luneta nici vorba .
Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.