Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Societate Asigurari CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
CosminM
Ideea sondajului nu este a mea (imi cer scuze celui care a avut ideea dar nu mai stiu cum il cheama...este dintre forumisti) dar mi s-a parut buna si utila pentru toti posesorii de masini.

MOTIVATIA sondajului (pentru moderatori): mi se pare util pentru a putea alege o societate de asigurari ( indiferent de pret ) care sa fie sigura si sa nu avem probleme in cazul unor despagubiri.

Ii rog pe toti cei care raspund sa fie cat mai obiectivi!

Daca se poate va rog si argumentati selectia facuta!

Multumesc.

PS.NU TINETI CONT DE COSTURI(CASCO)
free_fiber
Un mare avantaj ar avea firmele care "dau banii pe loc". Asirom parca face asa ceva,nu?
CosminM
cunosc destule cazuri in care Asirom nu prea "au dat banii jos".parerea mea este (am cunostinte care au lucrat in asirom inclusiv sotia) ca nu sunt seriosi .

in cazul in care votati ALTELE specificati si societatea de asigurari.
kaspersky
BCR Asigurari (inca n-am avut probleme cu ei). Am fost obligat sa fac la ei CASCO (din cauza creditului), dar cred ca si dupa ce termin de achitat ratele tot la ei imi fac.

S-ar putea sa fim subiectivi si parerile noastre sa fie in functie de agentii constatatori cu care am lucrat!
asarban
Generali
Codrin
Ardaf, dar de la anul nu mai pupa.
nu-si dau nici cel mai mic interes pentru a informa clientul de perioada de asteptare in urma despagubirii, chiar daca se intreaba de 10 ori. atitudine nepotrivita pentru o relatie de durata cu asiguratorul.
ma bate gandul sa-i incerc pe cei de la BTWC si sa aleg firma prin ei ca sa se ocupe ei de toata hartogaraia&poze&ce o mai fi
oboman1980
Am votat Allianz-Tiriac pentru ca am masina in leasing si cei de la firma de leasing mi-au facut asigurarea al Tiriac.
CosminM
Ideea chestionarului este "CARE SOCIETATE DE ASIGURARI ESTE MAI BUNA" nu "la ce societate de asigurari am facut casco". Nu imi dau seama dar NU M-AM FACUT EU INTELES???Vad ca o parte dintre forumisti nu citesc titlul !Pacat.
Ake
Pai in cazul asta chestionarul e cam degeaba.
Nu cred ca aeperimentat careva mai mult de doua trei societati din lista ta. Si ca sa spuna care e mai buna, in mod normal ar fi trebuit sa aiba evenimente (accidente) la toate. Ca altfel nu prea te intereseaza cat de buna e.
Mai demult a fost un chestionar cu "cel mai bun service". Pai de unde sa stie cineva care e cel mai bun ? A trecut careva prin toate ca sa le poata compara ?

Acestea fiind zise, daca tu consideri ca nu ti-e de folos chestionarul ( din cauza de raspunsuri alterate) PM si-l sterg. Parerea mea e ca e inutil.
Asta http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11393 nu e de casco, dar e mai sugestiv privind popularotatea societatilor de asigurare
CosminM
Buuun.Cum considerati voi.
Sa va dau niste explicatii :
- atunci cand iti cumperi o masina de o anumita marca te bazezi pe niste informatii primite din exterior(cunostinte, media si pp mai putin din reclame...). Pe acelasi considerent am mers si eu cand am facut chestionarul. Iti alegi o societate de asigurari in care te increzi(care ai "auzit" ca este mai buna sau care "sti" ca-i mai buna ).
1.Daca nu ai mai avut asigurare (casco) te bazezi pe ce-ti spun altii si pe ce ai auzit despre o societate de asigurari.
2.Daca ai avut casco si ti-a placut de societate atunci e ok inseamna ca e buna dptdv.
Daca nu ti-a placut ... ce faci? schimbi societatea cu alta si ne intoarcem la 1.
Eu asta am cerut in chestionar. NU am cerut sa spuneti ce societate v-a fost "bagata pe gat" pentru ca nu mi se pare explicit si nu bate cu titlul chestionarului.

Daca moderatorilor nu li se par suficiente explicatiile mele ii rog sa stearga chestionarul.
Oricum mi se pare mult mai bun decat alte chestionare de pe acest forum...(ideea mi s-a parut f. buna si repet "Nu a fost ideea mea").

nairam
Am auzit pareri de bine despre Alianz cum ca nu ar fi probleme cu acceptul de plata sau alte prostii de genu asta si ca in caz de evenimente fac platile in timp rezonabil (1-2 saptamani) asta in cazul in care nu te duci la un service cu care sa aiba decontare directa, pentru ca in cazul asta nu mai sunt probleme deloc.
Personal am Casco la Omniasig si am si avut un eveniment (minor ce-i drept) nu au fost probleme decat d.p.d.v. al timpului pe care l-am pierdut la constatare pentru ca nu au decat un singur om pe fiecare service si cam stai ceva la coada....dar respectivul s-a comportat peste asteptari. Masina am putut-o lua din service inainte de a veni acceptul de plata pentru ca service-ul nu avea (nu avusese) probleme de decontare cu societatea respectiva.
Deci parerea mea
Alianz si Omniasig, ar mai fi si Unita da acolo sunt subiectiv pentru ca am ceva pile...
tazzz
am votat ALLIANZ-TIRIAC pentru ca au decontare directa cu service-urile Dacia si cand am avut treaba nu m-a durut capul de hartogaraie si alte prostii si in plus s-a rezolvat rapid wink.gif mai greu cu piesele care tre sa ajunga de la Pitesti la Iasi dar treaba asta nu mai depinde de asigurari ci de Dacia...
Sony
Asirom mi-au fost impusi de banca, dar si daca nu eram obligat tot la ei as fi apelat. Pot suna la ei la orice ora pentru informatii!
Cand am avut un eveniment neplacut, inspectorul solicitat s-a deplasat 300 km pentru a-mi rezolva problema si nu a primit spaga!
Lexy
Eu m-am dus la Alliantz ca era cea mai buna si ca nu au facut probleme. Mai bine dai un ban in plus si nu te doare capul decat sa te zgarcesti si cand dai se dracu mai dai si de fratele lui smile.gif
dacicuss
Am avut inainte la Omniasig. Parbriz ciobit la Seat...nicicum n-a vrut idiotul de responsabil cu daunele sa-mi transfere dosarul la alta sucursala unde era reprezentanta Seat. Cica sa ma duc io sa platesc din buzunar si pe urma imi dau ei banii. Totusi, era o chestie subiectiva zic eu, ca aia de la reprezentanta ziceau ca mai au cazuri. No, din cauza unui idiot ce era mai bine pensionat, m-au pierdut de client.
Acum BCR Asigurari. Seful sucursalei mi-e amic, nu ca ar conta asta, da' mi-au facut o reducere de n-am putut rezista. Si la inca 2 colegi de-ai mei cu care n-avea nici o amicitie. Spunea ca sefii de la B sunt mult mai flexibili si aproba tot felul de reduceri extra.
SUPERCAR
Cea mai buna e aia care da banii cel mai repede...eu am loganul asigurat casco la ASIROM si sunt super multumit pana acuma.
CristianH
Daca agreati un "service" anume, puteti sa-l intrebati pe seful de acolo ce societate de asigurari lucreaza cel mai bine cu ei (sau invers). Faceti CASCO la societatea de asigurari respectiva, dar va doresc sa nu aveti nevoie de acea polita.
marius80_eugen
Eu cred ca nu ai pus intrebarea corect ! Omul care si-a facut CASCO in primul rand s-a gandit la BANI ! Deci in primul rand vede cat il costa si apoi care sunt conditiile , deci raspunsurile pe care le-ai primit au fost si in principiu de costuri !
dizzy
La BTWC are cineva asigurare? Stiu ca sunt brokeri si nu societate de sine statoare.
Chiar e asa de bine precum sa lauda, ii chemi si iti repara tot, tot, iti dau masina de schimb and stuff?

Dic
Timp de 4 ani am avut 2xRCA si 2xCasco anual la Ardaf. In ultimii 2 ani nu am avut decat un singur incident: am gasit una din masini lovita in parcare (autor necunoscut), iar cei de la Ardaf nu mi-au schimbat pe Casco portiera spate. Aceeasi masina a mai fost gasita lovita in parcare, dar cu biletel in parbriz. Pe RCA de la Allianz am inlocuit portiera fata (care era la fel de indoita ca cea din spate).

Am votat Allianz si deja am incheiat 2xRCA la Allianz, urmand ca atunci cand expira politele Casco de la Ardaf sa trec cu ambele pe Allianz. Ma &%# pe reducerea pentru vechime fara daune de la Ardaf pentru ca atunci cand am probleme nu schimba piesele. Prefer sa platesc mai mult, dar sa mi se ofere calitate.
bobo77
Cine are masina luata in rate sau leasing nu are optiune, este obligat sa faca asigurarea cu firma agreeata de banca sau firma de leasing.
Zaheiu
In trecut am avut la Ardaf, dar de 2 ani am la Asirom. Am avut 2 evenimente, e drept minore, adica o data un far si alta data o bara si am preferat sa platesc eu si sa iau apoi banii de la ei. La constatare nu au facut probleme, doar ca trebuie sa te duci dimineata, altfel astepti la rand de tampesti. Am reparat masina la AMG, si ca sa nu platesc eu trebuia sa las masina acolo 1-2 zile pana se facea plata prin virament.
bulan
in comunitatea europeana orice firma are voie sa aiba UN SINGUR OBIECT DE ACTIVITATE.la noi nu.le treci pe toate si dupa aia vezi tu de ce te apuci.cel ce vinde masina face CASCO,cel ce da creditul da si CASCO obligatoriu,bancile se risca si ele la CASCO caci conform teoriei probabilitatii n.au ce pierde.alte institutii financiare fac de toate si.ti fac si un CASCO mic.de firmele consacrate de asigurari ce sa mai zic? fac si ele CASCO si cand dai de belea astea consacrate iau repede exemplu de la alea mici cu bube in cap si incep sa faca figuri.dupa parerea mea noi toti le facem jocul celor de la asigurari.de ce?pentru ca noi toti ne asiguram unde putem unde credem sau unde suntem obligati. solutia ar fi ca noi toti sa ne facem casco la asirom si obligatoria la aliianz sau viceversa si atunci astea doua ar lua tot banul si ar si avea de unde sa dea la copii sa fie multumiti.astea doua ar putea sa dezvolte si logistica necesara pe tot teritoriul tarii sa nu mai plangem pe la niste asiguratori minusculi care au vandut 321 obligatorii si 32buc casco.deci eu nu am nimic personal cu asirom sau allianz dar astea doua ramanand pe tabla de joc nu ar mai avea ce comenta cand si.ar face platile intre ele.daca se vor inmultii cei ce fac asigurari NOI TOTI VOM PIERDE.
tonicelli
Am votat cu altele pentru ca sunt chiar paralel cu chestia asta smile.gif
Adica am avut un singur incident acum 8 ani care s-a rezolvat frumos si chiar ar fi incorect sa fac o comparatie bazata pe datele de atunci sau pe "am auzit eu ..." "stiu eu ...."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.