Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: etriere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mos_martin
salutare la toti!!!am si eu o problema,,m-i s-au rupt suruburile de aerisire de la etriere,,exista vreo modalitate sa le mai pot scoate de acolo sa pun altele noi,,sau trebuie sa schimb etrierele???multumesc pt eventualele raspunsuri...
bac.
vezi ca s.a mai discutat despre acele suruburi, eu nu am reusit sa i.l scot, asa ca am aerisit pe la furtun. smile.gif
bmf_panzer
se pot scoate cu adaos prin sudura sau cu un surub care se strange invers
diaconuliviu
Se aeriseste cu presa sau doua chei inelare. Interventiile de aerisire la furtun prea dese pot deteriora filetul.
pirvumark
eu am scos la mine cu extractoare. daca nu ai asa ceva, poti incerca in felul urmator.
dai etrierul jos, il fixezi intr-o menghina sau daca te crezi in stare sa il tii fix, poti da gaura cu bormasina pentru a largi un pic (astfel slabesti rezistenta filetului si isi da drumul mai repede).
dupa largire (dar nu tare, el e metric 6 parca, deci dai cu 4- 4,5)
daca ai flex, faci un fel de dorn cu capul patrat sau triunghi si muchiile cat mai ascutite, care sa prinda marginile aerisitorului cand il bati in aerisitor)
apoi cu o cheie franceza sau o piulita sudata in capatul dornului, desurubezi si trebuie sa mearga.
eu asa am scos unul, unul cu extractorul. mergeau f bine amandoua scoase asa, dar daca tot gasise varmiu extractorul, l-am folosit.

apropo, extractorul este un fel de surub cu filet invers. in momentul in care tu il insurubezi in aerisitor, el de fapt se infinge in material si la un moment dat se blocheaza pt ca devine din ce in ce mai gros si desurubeaza aerisitorul.


sau mai simplu la strung. iti da usor afara aerisitorul fara sa deterioreze filetul. cu un cutit f subtire iese treaba brici.
iulian.bisty
eu am rezolvat problema asta cu un strungar care mi-a facut reductie din bronz, am luat niplu nou si asa sunt si acum pe masina da vreo 5 ani
sau o metoda de urgenta dai un filet mai mare si bagi un surub
pirvumark
eu am zis o solutie pentru care foloseste in continuare aeresitoarele originale.
PH-06-BOA
Si ultima varianta, alta gaura alaturi, filetata cu M7, si folosesti aerisitor original. Mare atentie la gaurire, sa nu se strapunga, iar gaura mica sa fie cat mai pe centru.
mos_martin
ok,,multumesc mult,,o sa va spun cum am reusit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.