Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sonda Lamda
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cornelus2009
salut, daca poate sa-mi puna si mie o poza cu o schema in care pot decupla sonda lambda din circuit atunci cand masina functioneaza pe gpl.
am dacie pe injectie din 2003, instalatie gpl marini din aceea cu comutator benzina-gaz digital
ghitza
pai scoate mufa de la ea cea albastra care tre sa tragi de parghia rosie in afara si iasa din mufa
cornelus2009
hmm, cred ca nu m-am facut bine inteles, pe mine ma interesa ce fire se decupleaza cu ajutorul unui releu atunci cand este trecuta pe gpl.
ghitza
pai eu stiu ca instalatia are un calc.separat pt gaz care decupleaza sonda sau ceva de genu(o pacaleste) si ala face treaba asta.e parerea mea daca e cineva cu mai multe cunostiinte despre asata ascult si eu
cornelus2009
DA, ai dreptate are sistemul elc( electronic lambda control) da eu ma intreb exista vreun releu ce decupleza firele de la sonda catre ecu atunci cand e pe gpl, sau merg in paralel elc cu sonda lambda.

13 Mar 2010, 20:19:
astazi am mers prin eliminare, am desfacut cablajul de la calculator gpl pana la sonda lambda si am descoperit ca releul este in interior si decuplarea se face automat din calculator. Am facut si consum benzina cu ocazia asta si am facut 13km cu un litru benzina, deci undeva la 7,6% , aveti idee este mult ?
Problema ramane deci la instalatia gpl de consuma 18%.
rokos
daca iti consuma atat, trebuie sa refaci reglajul amestecului aer/gaz.
daca nu are efect, verifici filtrul de gpl si eventual desfaci pulmonul sa vezi in ce stare este.
nu in ultimul rand, alimentezi cu GPL de calitate, nu de la statii "fantoma". consumul il faci de la un plin la altul, nu cu 1 litru.

bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.