Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: URGENT:USA DREAPRA FATA BLOCATA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
SKARFACE
Salutare tuturor solenzishtilor biggrin.gif . Am o mare si urgenta si totodata stanjenitoare problema cu usa dreapta fatza.........in sensul ca nu se mai deschide deloc;cred ca e ceva in legatura cu tija iaia nenorocita din interior. Nu pot so mai deschid nici din interior nici din afara.

Va rog frumos sa ma ajutati cu nishte sfaturi daca puteti, ce pot sa fac , unde sa ma duc cu ea?

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare indicatiile voastre.
giman
Am patit-o si eu...am mers la un service si mi-a rezolvat-o unu' de acolo.
A dat scaunul jos dupa care a desfacut niste surubele, apoi a cracanat plasticul (fata usii) putin cat sa bage mana si a reusit sa o deblocheze. ma costat 50ron.
@ la mine nu vroia sa se deschida nici din telecomanda... dry.gif
C@talin
scoate bre chederu de langa geam sa vezi in interioru usi pe afara,si cu o sarma gen electrod.trebuie sa inpingi de o parghie si sare cuiu wink.gif
free_fiber
QUOTE(giman @ 14 Mar 2010, 12:45)
A dat scaunul jos dupa care a desfacut niste surubele
*


Bine ca nu a dat si motorul jos biggrin.gif Foarte priceput mesterul.

Metoda normala: Se coboara geamul la maxim jos, si se baga o tija cu care se impinge in jos cuiul broastei smile.gif
Am desfacut asa peste 10 usi wink.gif
giman
QUOTE(free_fiber @ 14 Mar 2010, 14:35)
Bine ca nu a dat si motorul jos biggrin.gif Foarte priceput mesterul.

Metoda normala: Se coboara geamul la maxim jos, si se baga o tija cu care se impinge in jos cuiul broastei smile.gif
Am desfacut asa peste 10 usi wink.gif
*


Metoda asta o vedeam in filme, numai ca geamul nu era fortat.. laugh.gif
marius80_eugen
1. se da scaunul din partea usii cat mai in spate , se desfac pe rand suruburile de la fata de usa , apoi se da in fata sacaunul si se desface si in partea cealalta ;
2. Si daca nu reusesti sa scoti cu totul fata de usa , nu este nevoie , dar trebuie sa bagi mana si sa fortezi putin tija de la actuator sa o salti , sa-l deblochezi ;
3. iti recomand ca inainte de toate astea sa cumperi si un actuator , ca sa rezolvi ceva ;
4. problema nu este ca NU se deschide , ci daca ramane deschisa , asa ca stai linistit !

cristio_79
QUOTE(free_fiber @ 14 Mar 2010, 15:35)
Metoda normala: Se coboara geamul la maxim jos, si se baga o tija cu care se impinge in jos cuiul broastei smile.gif
Am desfacut asa peste 10 usi wink.gif
*


Eu zic ca este mult mai simplu asa.
SKARFACE
Salutare tutur........merci mult pentru sfaturi .......maine o sa ma duc la un service sa vad ce rezolv..sau daca rezolv ceva..........tinetimi pumnii........ rolleyes.gif .......siacum offtopic..........mi sa bulit si cipu de la cheia princilala.........cineva cica sa le schimb pe toate si ma costa 5 bulioane sad.gif .........numai belele pe capu meu
FuNnYSLZ
Din cate stiu eu fata de usa nu se poate scoate cu usa inchisa pt ca exact intre bord si usa sunt 1 sau 2 suruburi huh.gif
pedros
Nu se poate scoate de tot dar se poate desface cat sa-ti permita sa o deschizi , desi mai indicata este metoda cu chederul de la geam
SKARFACE
Salutare merci frumos tuturor pentru sfaturi...am rezolvato laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.