Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accesorii Dacia Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2
Michael
Va propun o discutie privind accesoriile Prafosului, in principal din doua puncte de vedere: pret si utilitate. Altfel spus, daca preturile anuntate sunt sau nu rezonabile si care anume accesorii vi se par cu adevarat utile.


Ce mi se pare util, din perspectiva mea:
-cotiera, pentru look, confort si spatiu de depozitare.
-covorase de cauciuc. Aici am o neclaritate in privinta pretului. Covorasele vin la seturi de 4 bucati (potrivit brosurii). Pretul respectiv o fi la bucata sau la set?
-covoras protectie portbagaj. Nu inteleg de ce nu au facut covoras si pentru varianta 4x4. Sper sa remedieze aceasta lipsa.
-plasa verticala portbagaj.
-grilaj separatie habitaclu de portbagaj (pentru a mari la nevoie spatiul de depozitare al portbagajului). O intrebare pentru cei care au folosit astfel de grilaje: cat de greu se monteaza/demonteaza (in functie de necesitati)?

Un anumit grad de utilitate ar putea avea si:
-kit protectii laterale usi
-kit protectii aripi
-bare de pavilion transversale + cutie pavilion (pentru concedii)
-deflectoare de aer. Nu inteleg de ce pretul este "de la" 113 lei. Sunt oare mai multe tipuri de deflectoare?
Squirrel
Utile:
-covorașe cauciuc cu margine - tare bune iarna sau când este multă mizerie afară;
-covoras protecție portbagaj - bagaje care mai curg când nu trebuie;
-grilaj separație - pentru ca animăluțul de companie să nu se simtă singur;
-kit protecții aripi - zonă frecvent predispusă la zgârâieturi și loviri ușoare.

Utilitate relativă:
-kit protecții laterale uși - deschidere portiere în momente nepotrivite, eventual cu obiecte masive la nivelul inferior;
-deflectoare de aer - reducerea turbioanelor în interior;
-bare transversale și cutie pavilion - concediile cu extra-bagaje.

Prețurile cam „săltate”, dar se vor lua pe rând, în funcție de necesități.
IRONICK
inca nu a cerut nimeni coduri?
Squirrel
Pentru ce coduri? Eu unul nu mă bag până nu văd „obiectul” în reprezentanță. Dacă îmi place, mă gândesc atunci la ceea ce îmi este imediat necesar și ce poate aștepta, întrucât Dacia mi-a cam întins elasticul la portofel de data asta și încă oscilez între Duster și Logan.
Nu ar strica o listă de coduri, dar eu unul nu mă grăbesc atât timp cât nici Dacia nu se grăbește cu lansarea Duster-ului în reprezentanțe. Mai văd eu după 15 aprilie…
caphonne
Ar fi bine si chiar util pentru unii din noi daca in lista de accesorii s-ar gasii si un scut metalic (parca spunea cineva ca ar fi din plastic ) asemanator cu cel pus pe alea prezentate la raliu.Eu unul mi-as face un scut din dural sau inox de minim 5 mm grosime.
IRONICK
QUOTE(Squirrel @ 15 Mar 2010, 16:16)
Pentru ce coduri?
Pentru imbunatatiri ...

chedere usa (cele orizontale jos usi fata): 808310017R
chedere usa (usi spate st): 828351924R
chedere usa (usi spate dr): 823880009R
cozoroc tdb: 681012166R
puyutzu07
ce chedere sunt astea...masina nu le are?
Ca si util as alege protestii usi si aripi plus covorase interioare cu margini inaltate.Asta dupa ce o sa o achit.
Stefan
Cred ca se referea la imbunatatirile celorlalte modele Dacia.
Squirrel
@caphonne: Scut metalic standard pe 4Ś4 și scut din plastic standard pe 4Ś2.
Lostboy
QUOTE(IRONICK @ 15 Mar 2010, 16:44)
Pentru imbunatatiri ...

chedere usa (cele orizontale jos usi fata): 808310017R
chedere usa (usi spate st): 828351924R
chedere usa (usi spate dr): 823880009R
cozoroc tdb: 681012166R
*



ms up.gif tongue.gif
IRONICK
io zic sa te uiti inainte la panourile metalice ale usilor, o sa ai suprize la prindere
caphonne
QUOTE(Squirrel @ 16 Mar 2010, 12:34)
@caphonne: Scut metalic standard pe 4Ś4 și scut din plastic standard pe 4Ś2.
*



Perfect.
Squirrel
Dar farurile cu contur pe negru? Sunt standard pe echiparea Laureate sau doar în Pack Look?
tag21
QUOTE(Squirrel @ 16 Mar 2010, 11:34)
@caphonne: Scut metalic standard pe 4Ś4 și scut din plastic standard pe 4Ś2.
*


--------------
O veste buna biggrin.gif ... in rest :

- cotiera (m-am obisnuit cu ea)
- covorase cauciuc - sunt necesare pt mine ;
- kit de protectii aripi + usi - sa vedem insa cu pretul ce facem wink.gif

IRONICK
Cotiera are prinderea diferita fata de modelul pentru Logan. Asta pentru cine crede ca face afacere cu una de Logan mai ieftina din targ ...
tag21
QUOTE(IRONICK @ 16 Mar 2010, 13:25)
Cotiera are prinderea diferita fata de modelul pentru Logan. Asta pentru cine crede ca face afacere cu una de Logan mai ieftina din targ ...
*


---------------
Multumim de info ! wink.gif ... de cumparat deci cea pt Duster.
voinicel
Eu vreu bullbar nesimtit sa imi agat proiectoare cu nemiluita si sa-i orbesc noaptea pe aia de vin din fata biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(tag21 @ 16 Mar 2010, 14:34)
---------------
Multumim de info ! wink.gif ... de cumparat deci cea pt Duster.
Tot eu biggrin.gif ... sunt doua versiuni. Neagra si gri ...

877003175R si 877002945R
YRX
QUOTE(voinicel @ 17 Mar 2010, 16:19)
Eu vreu bullbar nesimtit sa imi agat proiectoare cu nemiluita si sa-i orbesc noaptea pe aia de vin din fata biggrin.gif
*


Mai misto sunt alea pe plafon, reglate sa bata la 2 km. naughty.gif
Bulbaru' ca bulbaru', eu mi-as dori o bara metalica cu troliu, pentru astia care tot taie fatza in trafic.
asgard1955
QUOTE(YRX @ 17 Mar 2010, 21:12)
Mai misto sunt alea pe plafon, reglate sa bata la 2 km. naughty.gif
Bulbaru' ca bulbaru', eu mi-as dori o bara metalica cu troliu, pentru astia care tot taie fatza in trafic.
*



Nu stiu daca am inteles eu bine dar de obicei troliul se monteaza la masinile cu sasiu independent.
Squirrel
Alta era destinația în cazul dat: din ciclul de povești Amintiri din intersecție/depășire
tag21
QUOTE(IRONICK @ 17 Mar 2010, 15:22)
Tot eu  biggrin.gif ... sunt doua versiuni. Neagra si gri ...

877003175R si 877002945R
*


-------------------
You are the man ! biggrin.gif
TAW
QUOTE(IRONICK @ 15 Mar 2010, 16:44)
Pentru imbunatatiri ...
chedere usa (cele orizontale jos usi fata): 808310017R
chedere usa (usi spate st): 828351924R
chedere usa (usi spate dr): 823880009R
cozoroc tdb: 681012166R
*




QUOTE(IRONICK @ 16 Mar 2010, 11:43)
io zic sa te uiti inainte la panourile metalice ale usilor, o sa ai suprize la prindere
*


Chederele sunt prinse cu dopuri de plastic...deci trebuie date gauri... Sunt disponibile doar la versiunile 4x4...
IRONICK
Stiu, sunt necesare gauri. Multe gauri ... sa nu mai zic de faptul ca usile prezinta in partea de jos o bordura de care sunt prinse chederele.
caphonne
QUOTE(asgard1955 @ 17 Mar 2010, 23:04)
Nu stiu daca am inteles eu bine dar de obicei troliul se monteaza la masinile cu sasiu independent.
*







Troliu ,bara metalica cred ca glumiti radmasa.gif radmasa.gif ar insemna minim 50 kg in botul masinii oare cum ar fii.. radmasa.gif Cred ca iar trebui niste amortizoare rigide.
Hai sa fim seriosi.
asgard1955
QUOTE(caphonne @ 18 Mar 2010, 22:07)
Troliu ,bara metalica cred ca glumiti  radmasa.gif  radmasa.gif ar insemna minim 50 kg in botul masinii oare cum ar fii.. radmasa.gif Cred ca iar trebui niste amortizoare rigide.
Hai sa fim seriosi.
*



Eu nu vorbeam serios dar poate sunt unii care cred ca se poate face offroad adevarat cu dusterul, nu cred ca e cazul aici pe forum oricum.
YRX
Chiar credeti ca 50 de kg (eu cred ca bara metalica + troliu au mai mult, dar ma rog) puse pe Duster il darama? Hai sa fim seriosi...o duce fara probleme.
Eu nu vroiam "accesoriul" pentru off-road ci pentru oras... biggrin.gif
In alta ordine de idei, voi aveti ceva cu Duster-ul si cu off-roadul. N-o fi el Defender sau Hummer H1, da' nici Tico nu e, unde intra toate jegurile asiatice intra si el fara probleme.... wink.gif
tag21
QUOTE(YRX @ 19 Mar 2010, 09:11)
...................
In alta ordine de idei, voi aveti ceva cu Duster-ul si cu off-roadul. N-o fi el Defender sau Hummer H1, da' nici Tico nu e, unde intra toate jegurile asiatice intra si el fara probleme.... wink.gif
*


------------------
No shit man ! ... toate jegurile alea asiatice zici tu ... ca de pilda toyota land cruiser, nissan patrol si mitsubishi pajero nu ?? icon_mrgreen.gif sau aia mai mici gen Suzuki Jimny, Vitara & co. ... hai ca esti tare ... radmasa.gif
undemerg
cred ca se referea la sportage, tucson, ix35, qashqai, sx4 si altele din aceeasi clasa cu duster. bine ca nu l-ai comparat cu un tanc chinezesc...
tag21
QUOTE(undemerg @ 19 Mar 2010, 10:42)
cred ca se referea la sportage, tucson, ix35, qashqai, sx4 si altele din aceeasi clasa cu duster. bine ca nu l-ai comparat cu un tanc chinezesc...
*


---------------
Lasa asta, ca nu e Japan si e Korea ... dar chiar si asa, nu cred ca Hyundai si Kia sunt chiar jeguri ! Vorbele lui sunt spuse aiurea ca sa nu zic jignitoare ... cum ar suna : ... " K*k*tul ala produs la Mioveni de ii zice Dacia ... facut la baros, manual de nea Gica ?!" ... deci ?! mad.gif

Hai sa pastram proportiile si sa nu ne mai umflam cu atita patriotism ca da pe dinafara sau plesneste ... si mie imi place Dusterul si chiar intentionez sa cumpar unul .... dar de aici si pina la a face Hyundai, Kia, Nissan si cine mai vrei tu jeguri .... e cale lunga de tot !!!
Squirrel
Farurile alea cu fundal negru sunt cumva disponibile doar pe „Look Pack”?
crimsonrain
QUOTE(tag21 @ 19 Mar 2010, 09:33)
------------------
No shit man ! ... toate jegurile alea asiatice zici tu ... ca de pilda toyota land cruiser, nissan patrol si mitsubishi pajero nu ?? icon_mrgreen.gif sau aia mai mici gen Suzuki Jimny, Vitara & co. ... hai ca esti tare ...  radmasa.gif
*


ia arata-mi tu cam cat costa sa aduci un landcruiser sau un pajero sau un patrol in starea necesara pentru off road?...si mai vorbim...
in banii aia imi cumpar un aro pentru off road, un duster ca sa crape taranii cu "jeguri asiatice", si un sandero pentru cand vreau sa ma plimb cu stil(smile.gif))...si cred ca-mi mai raman bani si pentru a scoate pitipoancele la cico rico prin nu stiu ce cluburi unde apa plata e 15 lei...smile.gif)
undemerg
Cand s-or sui pitipoancele in Aro, mai vorbim. Pana atunci asiaticele vor face toti banii pentru interesati wink.gif
tag21
QUOTE(crimsonrain @ 30 Mar 2010, 09:44)
ia arata-mi tu cam cat costa sa aduci un landcruiser sau un pajero sau un patrol in starea necesara pentru off road?...si mai vorbim...
in banii aia imi cumpar un aro pentru off road, un duster ca sa crape taranii cu "jeguri asiatice", si un sandero pentru cand vreau sa ma plimb  cu stil(smile.gif))...si cred ca-mi mai raman bani si pentru a scoate pitipoancele la cico rico prin nu stiu ce cluburi unde apa plata e 15 lei...smile.gif)
*



----------
Sorry, dar chiar nu merita sa ma mai obosesc cu vreo contra-replica icon_mrgreen.gif

Enjoy your 'universe' man ... you will be happy 04.gif
membru_DC
penalizand este faptul ca nu ai posibilitatea sa-ti alegi din catalogul de accesorii un troliu.... de fapt cred ca nici nu ai avea de ce sa-l legi laugh.gif
nicku01
QUOTE(membru_DC @ 31 Mar 2010, 18:52)
penalizand este faptul ca nu ai posibilitatea sa-ti alegi din catalogul de accesorii un troliu.... de fapt cred ca nici nu ai avea de ce sa-l legi  laugh.gif
*



nu ar fi rau sa bage in accesorii un troliu..... prinde foooarte bine in momentul in care te bagi pe un drum cu mult noroi si nu mai poti iesi..... unsure.gif

sa nu mai vorbim de cauciucuri A/T cu jante de tabla.... ar fi mult mai ok sa poti cumpara catciucuri gata testate de dacia pe drumuri grele.
tag21
Sunt convins ca intr-un timp foarte scurt vom avea oferte pt cauciucuri A/T ... deja un coleg spunea ca ar fi gasit ceva mai ieftin de la Matador ... s-a postat acum citeva zile aici pe un thread. Cit despre troliu ... aici habar n-am blink.gif ... dar sunt curios de cum va evolua piata accesoriilor pt Duster. Oricum romanul e inventiv nu ?! biggrin.gif
nicku01
De ce spun de troliu... am patit-o; am ramas cu un x-trail al unui prieten intr-o balta plina de noroi PE DRUM in padure.... ne-am chinuit o ora jumate sa bagam lemne pe la roti etc. ca sa iesim de acolo... extrem de simplu era un troliu.... il legam de pom si ieseam usor. bineinteles ca respectivul si-a achizitionat un troliu sh dupa aceasta intamplare...

Dusterul nu ii offroader dar in anumite situati (pe drum drept) poate este nevoie de troliu. daca ar exista pe lista de optionale clar as cumpara unul incorporat frumos in spoilerul fata.

axx
Legat de farurile cu fundal negru, pe forumul francez am citit in trecere la un moment dat ca nu au treaba cu Pack-ul Look, ci au cu fundal negru pe versiunile 4x4. Poate cineva sa confirme ?
Daciast
Dark headlamps only on Duster 4x4, not possible on Duster 4x2
axx
Multumesc... smile.gif
tag21
QUOTE(Daciast @ 1 Apr 2010, 19:46)
Dark headlamps only on Duster 4x4, not possible on Duster 4x2
*


-----------------
Scuze dar nu sunt perfect lamurit ... dark headlamps pe 4x4 numai ca optionale ? sau incepind cu un anume nivel de echipare ? ... ca doar nu vin standard pe orice nivel de echipare ... biggrin.gif
Squirrel
QUOTE(Daciast @ 1 Apr 2010, 20:46)
Dark headlamps only on Duster 4x4, not possible on Duster 4x2
*



O primă veste bună, deși pe plan estetic.
Mai rămâne cea cu ESP disponibil ca opțiune pe 1,6 16v 105CP … rolleyes.gif
crimsonrain
QUOTE(undemerg @ 30 Mar 2010, 10:27)
Cand s-or sui pitipoancele in Aro, mai vorbim. Pana atunci asiaticele vor face toti banii pentru interesati wink.gif
*


daca citeai tot si si intelegeai vedeai ca ma refeream la sandero...si iti garantez eu ca se suie pitipoancele in sandero...wink.gif

2 Apr 2010, 11:05:
QUOTE(tag21 @ 30 Mar 2010, 10:49)
---------- 
Sorry, dar chiar nu merita sa ma mai obosesc cu vreo contra-replica  icon_mrgreen.gif

Enjoy your 'universe' man ... you will be happy  04.gif
*


eee.nu incercam decat sa fac o socoteala la banii ramasi...daca iti permiti evident ca variantele "lux" se merita de zece ori...dar daca esti ca multi din posesorii de masini "de fitze" si dormi in ea ca n-ai unde.......
venusake
Ca tot vorbim de accesorii!
Bara din poza e pe MCVul unui client. De justificat se justifica daca tinem cont ca:
- e buna la impacturi usoare (borduri, parcare, .... ) protejand plasticul
- masina in cauza "pupa" multe drumuri forestiere si chiar "peisajul" de pe langa drumurile forestiere
- in poza nu se vede , dar in relitate chiar arata fain!

axx
Revazand niste poze de la salon, am gasit-o pe asta cu o versiune 4x4 de baza, cu barele nevopsite, si care are farurile cu fundal negru, deci eu zic ca sunt standard pe orice nivel de echipare la versiunile 4x4.
einstein1984
QUOTE(venusake @ 2 Apr 2010, 12:23)
Ca tot vorbim de accesorii!
Bara din poza e pe MCVul unui client. De justificat se justifica daca tinem cont ca:
- e buna la impacturi usoare (borduri, parcare, .... ) protejand plasticul
- masina in cauza "pupa" multe drumuri forestiere si chiar "peisajul" de pe langa drumurile forestiere
- in poza nu se vede , dar in relitate chiar arata fain!
*


Omologare RAR este? Nu de alta, dar ma gandesc in ce transforma fierul ala un impact usor cu un pieton de exemplu.
venusake
Nu stiu, la fel cum nu stiu daca au RAR celelalte sute/mii de masini cu asa ceva care circula slobod pe ulitele tarii!
Sincer : nu stiu.

Daciast
The color of the headlamps tells you if it is 4x4 or 4x2. So dark headlamps must be 4x4. sad.gif
tag21
QUOTE(axx @ 2 Apr 2010, 12:07)
Revazand niste poze de la salon, am gasit-o pe asta cu o versiune 4x4 de baza, cu barele nevopsite, si care are farurile cu fundal negru, deci eu zic ca sunt standard pe orice nivel de echipare la versiunile 4x4.
*



-------------------
Nu cred ca vor fi standard pe orice nivel de echipare 4x4 ... ma indoiesc ca in versiunea Duster sau Ambiance vor fi standard. Macar sa existe posibilitatea de a fi comandate ca optionale si ar fi ok wink.gif


LE: @ crimsonrain => Omule, pe langa faptul ca esti pe langa subiect, incepi sa te umpli de Penibil cu fiecare postare ... chiar nu ai altceva mai bun de facut ?! mad.gif .... suie-ti pitipoancele in sandero (asta ca sa te citez), simte-te fericit si mai ignora-ma nitel pe mine pentru o perioada wink.gif ... pricepi mesajul ?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.