Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cumva probleme?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
dantes
In ultima vreme se intampla ceva ciudat...
Intru pe forum, citesc cate ceva, apoi cand dau sa schimb topicul sau schimb pagina, pac nu mai merge..la modul ca zice ca nu gaseste pagina, site-ul etc...Incerc sa dau refreshuri, sau sa dau din nou linkul cu daciaclub sau alte cele, nimic...dupa o perioada de timp, cum a fost acum de ex. de la 10 si ceva pana cum 10 min nu am reusit sa intru ca nu gaseste site-ul... Mentionez ca in tot acest timp, internetul merge la mine, intru pe alte site-uri, etc...

Treaba asta a inceput de ceva timp, putin cate putin, iar acum din ce in ce mai des...cel putin o data pe zi...
Nu stiu daca s-a mai scris ptr. treaba asta, si am considerat ca trebuie mentionata problema...nu stiu daca voi aveti probleme d-astea...
RIon
La mine merge perfect.
StefanT
Imi mai face si mie figura asta. Cel mai probabil folosesti IE, care este cel mai sensibil browser la pierderile de "pachetele" de informatie. Daca faci parte dintr-o retea, incearca sa dai ping la server. ---- ping xxx.xxx.xxx.xxx -n 100 ---- asta e comanda ca sa afli adevarul. X-urile sunt ip-ul serverului. -n 100 inseamna ca ii da 100 de semnale, si tu vezi care se intorc. Poti sa pui -n 1000 sa fie si mai concludent rezultatul. Daca la 100 sau la 1000 de pachetele trimise ti se pierde macar unul, si tu in acel timp navighezi, pagina o sa iti dea eroare. Sper ca m-ai inteles. Iar acel pachetel pierdut dureaza un mili-secunda, iar degeaba incerci apoi sa vezi daca merge pe alte pagini. Nu iti fa problele ca nu e grav. E vina provider-ului de net.
Bafta!!
dantes
Poate nu am expus complet...

Fac parte dintr-o retea MARE...anume peste 5.000 de calc. cu o gramada de servere si toate cele... In momentul cand au aparut problemele respective, PING-ul a fost prima optiune...Binenteles ca functiona...Ca de altfel si ORICE site in afara de daciaclub...

Aaaa...IE sucks...folosesc netscape si vulpea in calduri...

In plus...cand ajung home, deci alta retea (de 2 calc. smile.gif ) si provider de cenzurat (astral), la fel face din cand in cand...simptome identice...
StefanT
Eu raman la parerea mea. Incearca OPERA timp de o saptamana si ai sa imi spui cutu daca iti mai fae asa ceva.
dantes
Hehehe...cutu....opera folosesc acasa...dar la serviciu, netscape si firefox...

Oricum daca mai apare ceva mai zic...desi oare sunt singurul caz..sad.gif daca da asta e..inseamna ca are ceva internetul cu mine...
romulus
A mai fost, s-a mai discutat. daca bine-mi amintesc, pe la inceputul lui februarie. Nu mai stiu, parca se zicea ceva de cookie? (nu dati cu parul, am zis si eu...)
costi
La mine merge; la serv am IE si acasa Firefox (pe net de retea cartier).
Au fost niste probleme mai demult cind Alex mi-a zis sa sterg cookie-urile.
Acum insa e OK.
Valentine
QUOTE(Steffyx @ 15 Apr 2005, 11:46)
Eu raman la parerea mea. Incearca OPERA timp de o saptamana si ai sa imi spui cutu daca iti mai fae asa ceva.
*


Ce simptome prezinta el nu au NICI o legatura cu browserul. Chiar vreau sa vad carcotasii IE care ziceau de gauri de securitate si ca in fiecare zi e un patch, ca am ajuns si la FireFox sa upgradez cam zilnic browserul din cauza ca hackerii au inceput sa se ia si de asta.

Este vorba de conexiunea la net. Mi se mai intampla si mie, si cu Firefox (pe care il folosesc cel mai des), si cu Opera, si cu IE, si cu Netscape. Asa ca se tace si se suporta in continuare serviciul de kko oferit de astral smile.gif
dantes
Mda..singura explicatie care am gasit-o cat de cat e ca la serviciu, sunt 2 servere pentru DNS...si dobitocii astia, le mai dau jos ptr. mentenanta (cred ca o data pe zi fiecare cel putin), iar cand intra celalalt are un pic timpi morti..si nu mai merge dupa nume..
Acasa...Astral....si am zis tot...

Asa ca si eu cred ca nu e din legatura serverului daciaclub la internet ci de la dobitocii de la mine...Dar intrucat nu imi venea sa cred ca face asa si colo si colo, am vrut sa ma asigur...

Multam oricum...
LucVer
De azi-dimineata, forumul merge foarte greu! Sunt ceva probleme? Daca Google imi raspunde la ping in aprox 30 ms, daciaclub nu mi-a raspuns nici dupa 144304 ms! blink.gif
Poate fi de la mine sau de la serverul forumului?
klaus
Se pare ca anumiti furnizor au probleme cu DNS-urile...
Bagati si voi in conection si alte dns-uri...
La mine de ex. merge super turbo...
costi
La mine merge OK; au fost niste pauze dar atunci nu amers net-ul de loc
Victorine
La mine nu a mers daciaclub de ieri dupa amiaza si pana astazi pe la 12, cred. Toate celelalte situri au mers bine. Nici de pe alte calculatoare nu am reusit sa ajung pe situl daciaclub, de unde am tras concluzia ca se lucreaza ceva la server probabil.
Cateodata experimentez si eu probleme cu situl daciaclub: nu mi se incarca o pagina, sau nu mai stie sa revina la un anterioara - chestuii minore. Rar. Folosesc Firefox.
Nu am gasit nici o explicatie legata de pauza de ieri si azi, de aceea am postat aici. Scuze daca n-am cautat cum trebuie si daca stie cineva ceva, poate imi scrie si mie.
Merci
LucVer
Da, acum e OK si la mine!
sod
sunt probleme cu serverele DNS pt daciaclub; din pacate ele nu sunt tinute la mine, deci nu am ce sa le fac. Cei care spuneti ca ati "dat ping" si v-a raspuns daciaclub, mintiti sau vi se fac glume de catre cei care administreaza reteaua, pentru ca icmp e taiat din firewall (cu alte cuvinte www.daciaclub.ro _NU_ va raspunde la ping).
sod
QUOTE(Valentine @ 18 Apr 2005, 01:06)
Ce simptome prezinta el nu au NICI o legatura cu browserul. Chiar vreau sa vad carcotasii IE care ziceau de gauri de securitate si ca in fiecare zi e un patch, ca am ajuns si la FireFox sa upgradez cam zilnic browserul din cauza ca hackerii au inceput sa se ia si de asta.

Este vorba de conexiunea la net. Mi se mai intampla si mie, si cu Firefox (pe care il folosesc cel mai
*




mai draga mai, a fost _O SINGURA_ vulnerabilitate in FF pe care nici macar nu a exploatat-o nimeni. Las-o mai moale cu upgradatul zilnic. Iar incepi sa-ti dai cu parerea despre ce nu stii?
LucVer
QUOTE(sod @ 12 May 2005, 17:29)
Cei care spuneti ca ati "dat ping" si v-a raspuns daciaclub, mintiti...
*



Pentru ca eu sunt singurul care am spus "am dat ping" (adica ma simt cu musca pe caciula! biggrin.gif ) si pentru ca nu prea am prostul obicei de care amintesti, da-mi voie sa citez ce am spus la #11:
QUOTE
... daciaclub NU mi-a raspuns nici dupa 144304 ms... !


Atentie! 04.gif
Acesta nu este un proces de intentie ci doar o incercare de punere la punct a lucrurilor!
alex
DNS-urile sunt tinute de Gabi. Nu stiam ca sunt probleme cu ele insa daca este asa sa vedem de unde mai facem rost de cateva.
Oricum, nu strica sa faceti urmatoarea manevra:

Windows XP, 2000,NT (este posibil sa trebuiasca sa aveti drepturi de admin), deschideti cu notepad sau alt editor fisierul c:\winnt\system32\drivers\etc\hosts
Windows 95/98/Me, deschideti fiserul c:\windows\hosts
Adaugati linia
CODE

69.93.182.139 www.daciaclub.ro

Pentru linux, fisierul il gasiti in /etc/. Adaugati aceeasi linie (trebuie sa fiti logati ca root)
dantes
@Alex...merci ptr. "manevra"...de dimineata pana acum merge beton...nu a vazut compu' de la munci asa ceva...o sa incerc si de pe Astral de acasa...desi acolo se intampla destul de rar...
Poate asta era problema...10x.
Sony
Daca nu exista fisierul hosts il creez?
Ake
Azi merge prost.
Numai la mine ?
Sod, mesteresti ceva? Toate fisierele imagine le incarca din doi in paispe.
Manuel
Mie mi-a mers bine de la serviciu, merge si de-acasa.
Ake
"server too busy "

ooo, de cand nu am mai vazut mesajul asta.
ce-nseamna domle publicitatea asta!
de aici ni se trage smile.gif

totusi, acum cati conectati suporta forumul? Caci pe prima pagina se spune ca maximum au fost 172 in decembrie. Azi erau doar cca 120-130, deci mult mai putini
alex
Am golit cosul de gunoi al forumului, operatie destul de stresanta avand in vedere ca s-au sters vreo 2300 de posturi
sod
ieri au fost la un moment dat 586 conexiuni simultane pe server. Este enorm, mai ales ca php-ul se scaleaza extrem de prost. Oricum, a trecut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.