Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrare audio pentru CD player fabrica Megane II
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
silviumc
Intai de toate vreau sa mentionez ca sunt incepator in ce priveste audio pe masina. Am citit in topic-ul cu radio-cd compatibile cu Renault si m-am cam supraincalzit, sunt discutii de guru acolo.

Daca vrea sa ma ajute cineva, imi expun mai jos problema:

Am un telefon pe care tin muzica. Acest telefon (la soare te poti uita, dar la el ba, serios) are multiple posibilitati de a scoate audio din el:
1. FM transmitter - super chestie, dar am gasit cu greu o frecventa libera in Bucuresti. Chiar si asa, in anumite zone, intra radio-urile pirat cu manele peste muzica mea. M-am cam scarbit sa tot caut frecvente.
2. Conector USB, pot sa citesc .mp3-uri de pe el ca de pe un stick
3. Iesire audio-video (TV-out) jack 3.5 mm. Am un cablu care are la celalalt capat mufe RCA (galben, rosu, alb)

As vrea
1. sa redau muzica din telefon pe sistemul audio al masinii, care se aude foarte bine, dar are doar CD-player-ul din fabrica, 2004
2. sa nu trambalez dupa mine o fata de casetofon. Mi-ar placea daca ar ramane acolo acel CD, ca nu are nevoie nici un hot de el

Cea mai simpla solutie, dupa mine, ar fi niste intrari audio RCA (rosu, alb), sau jack 3.5 mm. Ar trebui sa folosesc comenzile de pe telefon, nu e ideal, dar as fi multumit.
O solutie mai frumoasa ar fi un player cu USB, as putea sa folosesc comenzile de pe volan.

Am vrut sa ma mai uit odata la accesoriile originale Renault, pentru ca-mi aduc aminte ca am vazut mai demult ceva legat de audio. Dar am gasit numai o brosura penibila de doua pagini pe tot site-ul. sad.gif Cum se asteapta sa vanda in felul asta?

Ce sugestii aveti?

Later edit:
Cred ca m-am lamurit singur. Scriu aici si pentru restul lumii.
CD-ul meu este unul pe care scrie "Tuner List". Modelul acesta nu are intrare AUX. Exista aceasta cutie care ofera intrari jack 3.5 mm si RCA dar nu mai merge CD-ul. Asta ar fi o solutie pentru mine, sau:
Exista CD-uri mai noi, pe care scrie "Update List" si care au intrare AUX. Trebuie un cablu.

Mai ramane o intrebare: daca iau cutia de la connects2, este loc sa o prind cumva in spatele locului acela gol de sub CD? Acolo unde tin acum pixuri. smile.gif Sa fie mufele in fundul locului gol, ca sa nu se vada din afara masinii. Ce se afla acolo?
y_frz
ai rezolvat? sunt si eu curios,am modul aux la radio-cd vreau sa stiu ce si de unde sa cumpar sa imi pot monta mufa
silviumc
N-am rezolvat, dar am incercat sa fac primul pas. Anume sa scot CD player-ul, sa vad ce loc este pe acolo. Din pacate nu l-am putut scoate, pentru ca nu stiu cum sunt clemele in care sta. Am bagat 4 cuie si am incercat sa trag de el cu degetele. Nu am gasit nicaieri niste poze cu acele cleme ca sa-mi dau seama daca trebuie sa trag mai tare sau sa bag cuie mai lungi. O sa mai caut pe internet, ca aici pe forum nu am reusit sa vad.

Daca tu ai CD Update List cu iesire AUX da click pe cuvantul "cablu" din primul meu post. Acela e un link catre un francez care le vinde.
silviumc
Intre timp mi-a mai venit o idee. Mai meserias decat cu fir ar fi tot cu radio, dar nu cu FM, ci cu Bluetooth. Asa e digital, nu ar avea nici o interferenta, nu ar fi nevoie de nici un cablu, nu ar trebui sa gauresc nimic. Ar fi solutia ideala.

Deci ar trebui o cutie cum e cea de la connects2 dar care sa receptioneze prin Bluetooth. E mai complicat, dar o sa sap. Daca are cineva deja o solutie, mi-ar placea s-o aflu.

Later edit: chestia se numeste Bluetooth receiver care sa aiba A2DP = Advanced Audio Distribution Profile. Trebuie si un telefon care sa suporte acest protocol, iar Nokia N900 al meu are. Am intrebat la Connects2, o sa postez aici raspunsul.
y_frz
eu mi-am rezolvat la cateva zile dupa ce am postat. am gasit o firma care vinde mini iso verde de care avem noi nevoie undeva pe drumul sarii, 20ron+ un cablu cu jack audio 3.5 am luat din piata 10ron 5m cu mama-tata, am taiat partea cu mama am lasat cam 1,5m din el, l-am lipit cu pistolul de lipit, partea mai cu schema a fost scoaterea rcd-ului dar am reusit pana la urma, am bagat mufa, am scos cablul undeva pe sub volan si pe urma e o piesa de plastic din panoul central jos pe la pedale care scoate si intr`un final am pus iesirea in dreapta de panoul central, la picioarele celui din dreapta soferului fara sa gauresc nimic, fara sa iasa in evidenta si e foarte ok. de auzit de aude cristal:)
Ovys
QUOTE(silviumc @ 26 Apr 2010, 14:05)
chestia se numeste Bluetooth receiver care sa aiba A2DP = Advanced Audio Distribution Profile.  Trebuie si un telefon care sa suporte acest protocol, iar Nokia N900 al meu are.  Am intrebat la Connects2, o sa postez aici raspunsul.
*




Salut,
Ai mai aflat ceva cu bluetooth-ul?
Ma tot gandesc de cateva zile la varianta asta si nu am gasit nimic pana acum.
Daca tu ai gasit ceva, da-mi de stire, te rog.

Thkx.
espacern
Se poate folosi cu succes si o cutie fabricata de Renault cu cod:77 11 423 607
Arata ca in poza si este compatibil cu toate aparatele montate de origine(se afiseaza melodiile pe ecran).
Numai bine!
Ovys
Deocamdata merg pe o combinatie dintre varianta clasica: mi-am confectionat iesire de auxiliar (cu info de pe forum) cu mufa jack tata si mobilul Nokia E63 ca si music player.

Mobilul E63 este un player foarte bun: se pot sorta melodiile dupa artist, nume melodie sau nume album, gen windows media player.

Sound-ul este de calitate medie, sub calitatea CD, dar peste FM Player si poti sa-i pui card micro sd. Eu am doar 2 GB, dar in curand voi pune unul mai mare.
Un compromis intre calitate CD si MP3.
A, si nu se vede nimik pe ecran, dar nu prea ma deranjeaza.

By the way: stie cineva cum pot sa conectez in acelasi timp si microfonul de la telefon, ca teoretic as putea sa-l fac CAR KIT.
bmwh548
Ce fel de handsfree ai la telefon? Daca e cel standard Nokia poti taia firele care pleaca de la cutiuta in care se afla microfonul (si pe care ai si butonul cu care poti raspunde apelurilor) spre casti si poti monta un jack stereo la capatul lor. Cand vrei sa folosesti telefonul in masina conectezi handsfreeul la telefon si mufa de semnal de la casetofon la handsfree.

Ovys
Gand in gand la bucurie:
Am HF original, dar sambata trecuta mi-am cumparat unul mai ieftin de 20 lei.
I-am taiat firele dupa microfon si i-am facut conexiunea la AUX.
Merge perfect.
Mici inconveniente:
- daca ascult radio, nu intra telefonul automat (cred ca trebuie conectat pe alti pini decat pe cei de auxiliar)
- nu afiseaza nimic pe ecran

Dar pot trai si cu astea.

Inca ma mai gandesc la o solutie bluetooth. blink.gif

Merci pentru indicatii. Toate cele bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.