Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare geamuri electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
AleXuTzU_Tau
Am si eu intrebare legata de legaturile la butoanele de la geamurile electrice ...as vrea sa le pun pe direct si nu prea stiu cum sa fac...o sa pun cateva poze si sa imi ziceti daca este bine cum vreau eu sa fac..... cheers.gif respekt.gif
CIPTUNING
Eu am umblat la cutia de sigurante si am inversat firul de + permanent care venea la siguranta de proiectoare cu firul de + dupa contact care vine la siguranta de geamuri electrice. Rezultatul:
1. pot deschide geamul si fara contact pus si
2. nu risc sa uit proiectoarele aprinse- se vor stinge cand iau contactul

si am impuscat doi iepuri.
bogdanelkva
Daca legi borna ala direct la +baterie,geamurile iti vor functiona si fara sa ai cheia in contact.mai trebuie inseriata o siguranta.
CIPTUNING
Cam asta este schema si nu iti mai trebuie nicio siguranta, sunt deja acolo si isi fac treaba tongue.gif .
Atentie, plusul ce intra in siguranta nu mai stiu exact care este, piciorul cel de sus sau cel de jos, al sigurantei, dar il poti afla astfel. Iei un bec si un fir. Pui firul in soclul sigurantei (unde intra unul din piciorusele sigurantei), celalalt capat al lui il pui pe soclul becului si bunghiul de plumb al becului il pui pe caroserie. Daca se aprinde, acela este plusul. Daca nu se aprinde, schimbi firul la celalalt picior al sigurantei. La fel si la cealalta.
Apoi schimbi plusurile intre ele, adica punctele II si IV din desen. Traseul rosu si verde reprezinta modificarea.
AleXuTzU_Tau
ms frumos ciptuning.....raman dator...
crick
Sau poti alege varianta celor de la sectiunea Logan:inlocuiesti in tablou firul de la siguranta care alimenteaza geamurile cu firul de la siguranta care alimenteaza dezaburirea,asa poti alimenta geamurile cand cheia se afla pe pozitia 1 cu motorul oprit.Este totusi bine ca geamurile sa nu fie alimentate in permanenta(se mai suie vreun copil in masina ,se joaca la geamuri si mai apare vreun accident ,asta daca nu-ti descarca bateria).Cat despre proiectoare,acestea se sting odata cu pozitia.Oricum,decizia iti apartine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.