Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme suspensie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nmarinae
Am o dacie din 2000 pe injectie.
De ceva timp imi trepideaza undeva de la 90 in sus.
la inceput am crezut ca e din cauciucuri dar le-am schimbat pe toate 4, mai exact 2 matador si doua debica frigo. Am echilibrat rotile dar tot trepideaza.

De la ce ar putea sa fie trepidatia? Am mai intrebat printre cunoscuti, chiar si mecanici si nu au putut sa imi zica de unde ar putea fii.


Multumesc anticipat
SB04AKI
bucse pivoti bara torsiune arcuri rupte sau amortizoare duse la un service cat de cat o sa iti gaseasca problema.
pavel_daniel
Salut .Iti recomand sa te duci la niste mecanici adevarati.Din astia care-si dau aere de mari mecanici gasesti peste tot.Ma indoiesc ca un mecanic nu ti-a putut zice de unde-ti vine problema.
dacia_slk
Mai poate fi de la rugina - daca este cazul tau - lonjeroane asa de ruginite ca si-au pierdut rigiditatea.
CGDBZ
Cum trepideaza ?, de obicei trepidatia se transmite de la roti (roti neechilibrate sau echilibrate prost , rulmenti , uzura mare in articulatii -bucse,pivoti) , aceste trepidatii se simt mai tare in volan iar caroseria trepideaza ceva mai incet . Poate sa trepideze si din cauza motorului (mers neregulat , vre-un suport rupt) , aceasta trepidatie se simte mai tare la schimbatorul de viteze . E cam greu de diagnosticat fara masina , un mecanic bun trebuie sa-si dea seama de la ce trepideaza .
nmarinae
Masina in acest moment are cauciucuri noi, roti echilibrate, toate bucsile, pivozi, bielete sunt iompecabile, fara gram de joc, rulmenti noi, si tot face figuri.

S-ar putea sa tremure si de la geometrie?(mentionez ca nu toceste cauciucuri inegal dar trage putin dreapta)

22 Mar 2010, 19:45:
QUOTE(dacia_slk @ 19 Mar 2010, 19:11)
Mai poate fi de la rugina - daca este cazul tau - lonjeroane asa de ruginite ca si-au pierdut rigiditatea.
*



Rugina nu am pentru ca masina a fost atifonata si apoi data cu vaselina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.