Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: de ce va trebuie Dacia Duster?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3
iepure79
smile.gif eu sunt tare curios de ce vrem masina asta ? sau mai bine spus sunt curios dragi conationali de ce doriti aceasta masina? sa aveti si voi capra vecinului ? sa vedeti drumul de mai sus? sa va faliti cu noul falus? sau ca e treny , fancy, la moda , de actualitate? nu stiu ! va rog lamuriti problema dragi tovarasi! excl.gif
undemerg
Pentru ca (sper) o sa stau in curand in mijlocul unui camp de langa oras, si as vrea sa pot ajunge respectiv pleca de acasa in orice conditii, fara sa astept sa asfalteze primaria (deocamdata pietruim noi, localnicii, drumul, dar stiti prea bine in ce stare ajung drumurile de genul).
Pentru asta vreau Duster.
Si pentru ca imi place din cand in cand sa ma mai bag pe diverse coclauri, doar ca sa vad ce poate masina pe care mi-am luat-o fix pentru asta wink.gif

Aa, evident, sa ma vada vecinii si sa rada de mine ca n-am vw/audi wink.gif
venusake
Motive ar fi multe: si utile si .... cum ziceai ... capra vecinului

1. Incep cu capra! smile.gif
Primul expus, nu cel mai important, este o reactie la cei ce neaga Dacia, pt simplul fapt ca "scrie DACIA". Mi se urca tensiunea cand ii aud. Nu au nici cele mai mici informatii despre masina asta (v-o 30 - 60 sec de la TV doar), dar ..... "Dacia? ..... Nici mort!". Daca n-are nume greu , nu se ia in discutie. Nu conteaza starea unei masini de marca (ma refer la varsta si stare tehnica, dar pt ei este cu cu n-spe mi de clase/trepte/categorii/ nivele de potenta peste ceva ce poarta nume romanesc).

2. Am nevoie de o masina pt off-road usor spre mediu. Lucrez cu lemnarii (exploatare si prelucrare). Nu va doriti sa fiti in masina la "burtile" luate de Laguna actuala!

3. Am nevoie de 4x4 .... din motivele de mai sus si pentru situati nitel mai derapante (zapada,gheata, noroi)

4. Imi place o pozitie mai inalta la volan. O consider utila (perceptia mea)

5. Din motive "falice" ? Poate ca da! Nu e VW, Q, X, ... , dar e o masina noua pe care , oarecum , mi-o pot permite!

6. (In continuarea punctului precedent) Atata imi pot permite, in contextul celorlalte prioritati pe care mi le-am stabilit.

7. Vreau o masina noua, dar (din nou) la banii mei! Mai multi nu am!
ArtVandelay
1. sa vad lumea mai de sus
2. sa moara dusmanii
3. sa am gip
4. sa moara dusmanii
membru_DC
da' ai dusmani nu gluma.... laugh.gif
aphophis
pentru ca e proasta. PEntru ca se strica tot la 5 km . Pentru ca nu se compara cu o masina adevarata (stii tu despre ce vorbim). Pentru ca e o troaca. Pentru ca dai pe ea cat pe un maybach. Si obtii o troaca cu 2% mai buna ca un trabant.

Am raspuns domnule iepure cum trebuia sa raspundem?
asgard1955
Cine isi cumpara duster ca sa "moara vecinul" face o mare prostie, nu se pune ca nu e nemtesc si e considerat un sarantoc cine il cumpara chiar daca dusterul poate costa cat 6 second-uri ale vecinului. Stim toti mentalitatea pe care o are romanul.

1. Traim intr-o tara cu 4 anotimpuri care mai nou dupa schimbarile climatice vor fi doua: iarna si vara, adica 6 luni posibilitate de folosire 4x4 din cauza zapezii + 6 luni din cauza noroaielor pe unele drumuri.
2. Suntem cred numarul unu in europa la culturile de gropi in asfalt, cu cea mai mare productie la hectar si asta fara ingrasaminte, gropile fiind 100 % ecologice. Aici ajuta suspensia mai moale care a fost considerata un minus.
3. Capacele de canalizari la noi cred ca se masoara si se pozitioneaza cu creanga.
4. Ca sa urci mergand pe jos peste o bordura din parcare ai nevoie de scara, asadar garda marita evita spoilere distruse sau chiar mai mult.
5. Plasticul lateral la praguri are grija de masina in parcare la mall unde concetateanul nostru cand deschide usa vrea sa iti lase geometria usii lui pe usa ta, recomand neaparat carligul spate, mai mult pentru protectie decat pentru utilitatea lui obisnuita si protectiile usi si aripi pentru un somn linistit cand masina este in parcare publica.
venusake
QUOTE(asgard1955 @ 18 Mar 2010, 23:39)
Cine isi cumpara duster ca sa "moara vecinul" face o mare prostie, nu se pune ca nu e nemtesc si e considerat un sarantoc cine il cumpara chiar daca dusterul poate costa cat 6 second-uri ale vecinului. Stim toti mentalitatea pe care o are romanul.

1. Traim intr-o tara cu 4 anotimpuri care mai nou dupa schimbarile climatice vor fi doua: iarna si vara, adica 6 luni posibilitate de folosire 4x4 din cauza zapezii + 6 luni din cauza noroaielor pe unele drumuri.
2. Suntem cred numarul unu in europa la culturile de gropi in asfalt, cu cea mai mare productie la hectar si asta fara ingrasaminte, gropile fiind 100 % ecologice. Aici ajuta suspensia mai moale care a fost considerata un minus.
3. Capacele de canalizari la noi cred ca se masoara si se pozitioneaza cu creanga.
4. Ca sa urci mergand pe jos peste o bordura din parcare ai nevoie de scara, asadar garda marita evita spoilere distruse sau chiar mai mult.
5. Plasticul lateral la praguri are grija de masina in parcare la mall unde concetateanul nostru cand deschide usa vrea sa iti lase geometria usii lui pe usa ta, recomand neaparat carligul spate, mai mult pentru protectie decat pentru utilitatea lui obisnuita si protectiile usi si aripi pentru un somn linistit cand masina este in parcare publica.
*



Boier matale, de unde esti ? Vreau a-ti da o bere! De care vrei tu (prin posta sau curier nu se pune, trebe sa ma ocup si io de sora ei)!

Tare-mi place cum graiesti!
undemerg
QUOTE(asgard1955 @ 19 Mar 2010, 00:39)
3. Capacele de canalizari la noi cred ca se masoara si se pozitioneaza cu creanga.
*



Crezi tu ca duster te va scuti de a intra-n canale descoperite?

@AdrianMC: V
asgard1955
QUOTE(undemerg @ 18 Mar 2010, 23:49)
Crezi tu ca duster te va scuti de a intra-n canale descoperite?

@AdrianMC: V
*



Nu cred, dar nici masinile de multe ori mai scumpe decat dusterul nu te ajuta cu nimic in situatia asta.
Am o propunere pentru constructorii de automobile. Sa includa in pachetul de drumuri grele pentru Romania un radar de gropi cu gps si cu alerta vocala :"groapa mare la 30 m, ocoliti stanga, groapa stanga -groapa dreapta, urmatoarea vulcanizare la 500m" radmasa.gif
slider2
putem sa raspundem si cei care nu doresc sa-si achizitioneze acest model??

a si inca o chestie pentru mai multi dintre voi, nu mai dati quote postului imediat deasupra, este interzis in regulament.
CGDBZ
Pentru asta : [attachmentid=1627604103]
iepure79
QUOTE(slider2 @ 19 Mar 2010, 00:00)
putem sa raspundem si cei care nu doresc sa-si achizitioneze acest model??
*



please ! you are my gust! huh.gif am scris in limba moderna romanesca ! ca de acum avem un prados !!!!!!! o my dear ! i mean duster!
undemerg
asgard1955, iti dai seama cat ar costa o asemenea solutie? gandeste-te numai la "cartografi", cati ar trebui sa fie si cate ore pe zi ar munci, ca sa acopere toate gropile la zi... wink.gif

Hehe, ce tare e slider2, vrea sa ne spuna de ce vrea sa isi cumpere o masina pe care nu vrea sa si-o cumpere smile.gif

Edit: Uite ca venusake a venit si cu solutia salvatoare, gen low-cost marca Dacia radmasa.gif Un fel de "daca tot nu putem face o masina sa mearga bine in off-road, macar sa mearga mai rau pe sosea"
asgard1955
Caile aeriene ca drumuri nu cred ca avem da si acolo sund goluri de aer asa ca tot nu scapam.
undemerg
Asa, si unde aterizezi?
C@talin
QUOTE(ArtVandelay @ 19 Mar 2010, 00:27)
1. sa vad lumea mai de sus
2. sa moara dusmanii
3. sa am gip
4. sa moara dusmanii
*




5 sa moara si dusmanii mei
6 sa se holbeze vecinii la mine
7 sa ma duc pe magheru sa agatza pitzi cu el
8 sa moara dusmanii radmasa.gif radmasa.gif
asgard1955
QUOTE(undemerg @ 19 Mar 2010, 00:07)
Asa, si unde aterizezi?
*



Sah Mat icon_mrgreen.gif
slider2
in principiu nu mi-as cumpara duster pentru ca nu am nevoie de un astfel de model. asta nu inseamna ca n-as cumpara nici unul din modelele dacia, ci doar nu duster.

1. degeaba ai 4x4 daca nu ai habar ce sa faci cu el, cand te dai pe coclauri.

2. nu mi-as cumpara masina noua, la ce situatie materiala am acum, si cand spun asta fac referire la orice marca.

3. chiar daca ai suspensia mai inalta, tot cu 5km/h vei trece prin gropi, si la cat m-am plimbat prin orasul asta n-am gasit vreo gaura care sa fie atat de adanca incat sa dai cu "burta" masinii de pamant, sau daca exista vreuna de acest fel, poate fi totusi ocolita. deci n-am nevoie de suspensia suprainaltata. mie mi se pare exagerata si cea la logan.

4. nu imi place pozitia inalta de condus.

5. pentru iesiri la iarba verde, mers pe la munte, zapada iarna, situatii meteo mai dificile este suficienta combinatia intre tractiune 4x2 si ceva sistem de control al tractiunii, sa zicem ca poate ar merge un 4x4 plus aceste sisteme. si cum exista masini 4x4 care nu sunt suvuri...

6. nu imi place comportamentul dinamic al acestor masini, respectiv ruliu mare, distante de franare ridicate, demaraje slabe

7. daca as fi fan offroad, si as vrea sa ma dau pe coclauri, mi-as lua un 4x4 adevarat (defender, mertz g, land cruiser mai vechi, patrol, etc)

8. intr-un oras si asa super aglomerat, nu prea as vrea o masina prea mare. eu deja ma gandesc serios ca in momentul in care o sa-mi iau masina mea personala, mai mult de clasa mica (punto, corsa, polo, ibiza, etc) sa nu-mi iau

9. in maxim 10% din timp as merge in 4x4, deci in nici un caz nu s-ar merita s-o cumpar. as avea alternativa 4x2, dar atunci as da si as cheltui mai multi bani degeaba

10. nu consider masina a fi un statut, si nu ma visez dandu-ma jos din gipuri in fata pitzipoancelor

tot ce am afirmat mai sus este din punctul meu de vedere, si tine de ce drumuri strabat eu la volan, deci nu este un adevar general. este foarte posibil ca la anumite persoane sa nu se aplice nici unul din punctele de mai sus
kmeleonu3
salutare.
ca un doritor al unei masini cu garda mai inalta si tractiune integrala (nu zic SUV sau crossover) mi-as dori aceasta maisna din urmatoarele motive:
-cel mai mic pret la garda inalta si tractiune integrala;
-spatiu suficient(de depozitare)
-inceperea unei vieti mai linistite cu excursii in natura
-am caine si in curand si un Bebe
-necesitatea de a "calari" o bordura/2 in parcarea masinii
-o mai mare siguranta pe timpul iernii

Daca o sa avansez de la stadiul de vise taica, vise! si o sa o cumpar cel putin 5 ani o sa tin masina asta. Acum mai am si o solenza de vreo 7 ani, sper sa se tina ca si ea.

Give piss a chance !
asgard1955
5 ani? Eu daca o sa o cumpar de noua ma gandesc sa o tin 10 ani, la 10 -12000 km /an, cat fac eu nu ar fi o problema bineinteles daca nu intervin incidente nedorite de nici un sofer care daca mai traiesti te obliga sa schimbi masina.
IRONICK
QUOTE(asgard1955 @ 18 Mar 2010, 23:39)
recomand neaparat carligul spate, mai mult pentru protectie decat pentru utilitatea lui obisnuita
Da ce bun este carligul in spate la protectie. Daca ti-o da unu in spate, iti muta si lonjeroanele pe bancheta din spate. Este perfect!
QUOTE(asgard1955 @ 18 Mar 2010, 23:56)
Nu cred, dar nici masinile de multe ori mai scumpe decat dusterul nu te ajuta cu nimic in situatia asta
La masinile mai scumpe nu iti trepideaza tot in masina cand iei o groapa. Nu simti coloana de directie cum intra in rezonanta de zici ca se rupe.

PS. Interesant topic, sondaj de opinie direct la sursa. radmasa.gif
klaus
Am o nelamurire referitoare la intrebare: cine sa fie eliminat din viata publica? Cine/ce sa fie exclus/persecutat?
Jack Daniel's
QUOTE(ArtVandelay @ 19 Mar 2010, 00:27)
1. sa vad lumea mai de sus
2. sa moara dusmanii
3. sa am gip
4. sa moara dusmanii
*




QUOTE(C@talin @ 19 Mar 2010, 01:08)
5 sa moara si dusmanii mei
6 sa se holbeze vecinii la mine
7 sa ma duc pe magheru sa agatza pitzi cu el
8 sa moara dusmanii  radmasa.gif  radmasa.gif
*


CORECT! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Manuel
Mi-aj lua Duster sa prind iepuri cu el. big_wheel.gif
tkx
QUOTE(venusake @ 19 Mar 2010, 00:25)
4. Imi place o pozitie mai inalta la volan. O consider utila (perceptia mea)
*



QUOTE(asgard1955 @ 19 Mar 2010, 00:39)
5. Plasticul lateral la praguri are grija de masina in parcare la mall unde concetateanul nostru cand deschide usa vrea sa iti lase geometria usii lui pe usa ta, recomand neaparat carligul spate, mai mult pentru protectie decat pentru utilitatea lui obisnuita si protectiile usi si aripi pentru un somn linistit cand masina este in parcare publica.
*



Pt siguranta mai mare. O masina mai inalta e mai sigura. Sper sa mai fie in fabricatie peste 6-7 ani cand o sa mi cumpar.
slider2
de ce este o masina mai inalta mai sigura?? ca se rastoarna mai usor??
va fi la vanzare si peste 6-7 ani, dar probabil in varianta cu facelift si la final de cariera...
CGDBZ
Probabil ca se refera in caz de accident , pozitia mai inalta ar putea fi mai sigura , nu stiu in ce masura .Eu intodeauna mi-am dorit o masina mai inalta , am vrut sa-mi iau Aro10 inainte de ami lua berlina dar am mers la tara cu unul si nu mi-a placut , avea motor de dacie 1.4 si tragea destul de greu ,mai ales in rampa , nu mai spun ca avea un consum destul de mare iar caroseria parea cam firava plus ca am vazut destule Aro10 cu caroseria cam "deformata" .Sa vedem Dusterul cum se va comporta in timp .
undemerg
Pozitia mai inalta doar iti lasa senzatia ca ai fi mai in siguranta. Cel putin la nivelul asta de inaltime (daca esti in tir cu siguranta esti mai ferit).
Problema cea mai mare in caz de accident e ca te lovesti de diverse elemente ale interiorului si decceleratia brusca. Ori ambele sunt la acelasi nivel atat intr-o masina joasa cat si intr-una mai inalta.
Avantaj ar mai fi ca poate vezi drumul un pic mai bine, dar foarte putin.
nicku01
de ce as vrea duster????? sa fim sinceri....

Ca fost posesor de masini off road; patrol gr (primu model) din 4 motive:

1. NU am bani de Pajero, land crueser, patrol, navara etc. NOU;
2. in cazul SUV-urilor diferenta de pret este prea mare fata de duster;
3. pentru ca merg ffffoarte des la munte.
4. e masina noua.
dizzy
Iepure, iar esti la sondat?
Cum am mai scris, Loganul pe care il detin are deja 5 ani, deci mai mult de 2-4 ani nu-l mai tin. Este inca o masina buna si nu mi-a dat motive sa bag mai multi bani intr-un fier de umblat pe drum.
As lua Duster? In ca nu stiu, trebuie sa dau o tura cu el. As mai lua Dacia? Da. As vrea sa iau ceva mai scump? Si da si nu.
De ce as lua Duster? Pentru ca:
- are garda mare la sol, buna pt drumuri proaste
- e o masina spatioasa, suntem familie cu un copil si am mai dori unul.
- are loc in portbagaj atat pt concedii cat si pt drumurile zilnice si aprovizionarea saptamanala
- are asigurare CASCO ieftina si taxe micute
- poti sa o iei si cu 4x4 si ESP
De ce nu as lua Duster:
- pentru ca exista si Sandero Stepway care imi cam face aceleasi chestii
- e un pic cam mare pt ce ne trebuie
Nu trebuie sa iau acum o decizie asa ca pot astepta inca macar un an.
Si apropos:
- sa moara dujmanii de ciuda ca am gip manca'tsaj!!!
vijelie
QUOTE(dizzy @ 19 Mar 2010, 12:48)
- are loc in portbagaj atat pt concedii cat si pt drumurile zilnice si aprovizionarea saptamanala...
*

Trebuie sa fii un om tare voinic daca folosesti zilnic ditamai portbagajul.
Squirrel
Sau agent de vânzări/promoter wink.gif
Ov
am si eu o intrebare, la ce e mare duster-ul?
Ca din cate tin eu minte, e comparabil cu loganu' la dimensiuni, sau ma insel?
IRONICK
Chiar va place sa raspundeti la chestionare pe gratis? Sa le faceti altora munca?
vijelie
Munca? Adica cineva il plateste pe @iepure79 pentru tristetea asta de topic?
Ov
vre-un dealer obosit probabil 04.gif

si ca sa zicem si niste cifre, avem asa:
masa duster 1160
masa logan 1099
---------
diferenta +61 de kile

ampatament duster 2673
ampatament logan 2630
---------
diferenta +43 mm (4.3 cm)


lungime duster 4316
lungime logan 4288
---------
diferenta +38mm (3.8 cm)


latime duster 2000
latime logan 1989
---------
diferenta +11mm (1.1 cm)


inaltime duster 1625 (fara barele de pe plafon)
inaltime logan 1534
---------
diferenta +91mm (9,1 cm)


volum portbagaj duster 408 - 475 L (functie de dotari)
volum logan 510L
---------
diferenta de la 35 la 102L in favoarea loganului smile.gif
tkx
QUOTE(slider2 @ 19 Mar 2010, 11:59)
de ce este o masina mai inalta mai sigura?? ca se rastoarna mai usor??
va fi la vanzare si peste 6-7 ani, dar probabil in varianta cu facelift si la final de cariera...
*




am vazut mai demult un crash test intre 2 masini identice, dar incarcate diferit. cea goala deci mai inalta a suferit avarii minore pe langa cea incarcata, pe care de altfel s-a si catarat
Ov
nu cumva avariile au avut o oarecare legatura cu masa masinii si nu cu cei 2 cm de inaltime in plus? (stii tu, energia are o oarecare legatura cu greutatea)
tkx
habar n-am. oricum am scris mai sus a fost crash test intre ele. nu s-a lovit fiecare de zid.

stiu ca se explica in filmulet ca masina goal a suferit avarii mai mici pt ca s-a catarat pe cealalta
tag21
De ce as cumpara un Duster ? De ce imi trebuie ? .... biggrin.gif
Nu ma mai chinui sa raspund la intrebare ... am raspuns deja pe celelalte threads si au facut-o si altii de 'n' ori ... hai sa salvam timp asa ca ==>>


== DE CE TREBUIE SA MAI ASTEPTAM PINA PE 15 APRILIE ? ==

De ce nu apare mai devreme si in showrooms ?? ... S-a lansat in lume la Geneva, s-a lansat si in Romania, acum ce se mai asteapta ?!
Nu era frumos ca de EASTER sa avem si DUSTER ? icon_mrgreen.gif
b76bgaarh
ov latimea pusa de tine este cu tot cu oglinzi.. e cam relativa latimea masini...pune latimea fara oglinzi...
dizzy
vezi ca dimensiunea porcbagajului e data pana la nivelul geamului la duster.
Diferenta e ca bagi mai usor diverse in portbagaj cu hayon in loc de capac.
Nu-s nici agent comercial si nici nu folosesc portbagajul al amare zilnic dar totusi il folosesc de 1-2 ori pe saptamana.
Duster 1,6 16V 4x2 e pt mine Loganul break care nu a mai fost fabricat iar MCV e un pic prea mare pt mine.
b76bgaarh
ca sa ies din parcare iarna in bucuresti....
voinicel
Eu mi-as lua Duster ca sa pot sa il rup in doua pe forestiere, sa nu ma coste mult reparatia, casco, si impozitul. A si ar mai fi ceva, imi place sa mesteresc. Cum spunea un bun prieten "Dacia e un hobby la romani, nu-ti lasa barbatul sa isi cumpere Dacie ca se muta in garaj"
lar
As lua Duster ca sa nu fiu catalogat drept cocalar cu SH nemtesc. Uite d-aia as lua radmasa.gif Reversul e ca s-ar putea sa fiu catalogat drept cocalar din ala cu Duster radmasa.gif Cred ca imi caut o camioneta 4x4 second si japoneza ca sa elimin riscurile de mai sus si ca nu am bani de una noua ph34r.gif
Manuel
Tare va ma doare de cum sunteti catalogati... Masina o iei pentru tine sau pentru vecini?

ps
Aia cu japoneze-s snobi. wink.gif
lar
Man era o gluma am pus si smilie pe acolo smile.gif
In ce priveste camionetele japoneze 4x4 nu as spune ca au vreun rival, poate doar rangerul de la ford dar e platforma comuna cu mazda bt-50... wink.gif Exclud din camionetele japoneze Nissan Navara, aia e o gluma proasta made by renault, in schimb NP300 ... wub.gif
Manuel
Nu te simti atacat, postarea nu-ti era neaparat adresata tie. smile.gif Trebuie sa recunosti ca e o moda: nu-mi iau masina care mi se potriveste, mi-o iau pe aia care da bine.
lar
Din pacate da, asa e pe la noi. dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.