Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furca
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
alexumf
Salutari,
As avea si eu nevoie de sfatul cunoscatorilor... Bicicleta vede cam de 2 ori pe luna muntele...in rest...doar sarituri de borduri prin oras. Am avut o furca RST GAMMA EL pe care tocmai am fisurato. In prezent am un RockShox Dart 2 care sincer chiar nu-mi place cum lucraza...imi doresc o furca cu o cursa mai mare de 10cm, chiar si SH la un pret ...evident cat mai mic...
Ce ma sfatuiti?
Serpico
"Pret cat mai mic" nu zice mare lucru.
alexumf
As spune ca bugetul este undeva in jurul sumei de 500 ron... dar ma gandesc ca la suma asta nu pot spera decat la un SH... Am precizat totusi ca acum am pe bicicleta un Dart2...si vreau mai mult...
Sincer imi doresc sa aud (citesc) mai mult de ce am nevoie pt ce fac eu cu bicicleta (2-3 coborari pe luna ... sarit borduri, caini si diverse obstacole prin oras biggrin.gif )
vis-a-vis
Sunt curios cum este afectata furca de caini? Urineaza pe ea?
Liviu
Eu am o Tora SL solo air ... e peste seria dart .. iar ca pret, a fost 650 ron.
Serpico
Ce fel de Dart 2 ai? Cu sau fara Turnkey? Este noua/recent cumparata?

La 500 de lei singura optiune sa gasesti ceva mai bun (in special daca ai Dart 2 cu Turnkey) este piata second hand.

Cadrul de la bicicleta ta permite o furca ce are ACD (Axle to Crown Distance) mai mare (permite sa montezi o furca ce are cursa mai mare)?
alexumf
"Sunt curios cum este afectata furca de caini? Urineaza pe ea? "
sarit borduri, caini, si alte obstacole....poate am exagerat un pic cu saritul cainilor...
vis-a-vis
Doar un pic? tongue.gif
b76bgaarh
hai bre ca daca e pechinez si eu il sar...
dr_mKe
Eu spre exemplu am taiat o gaina in doua, coboram cu viteza mare printr-un sat, gaina a trecut si eu am calcat-o radmasa.gif

Tora nu-l tine la ce vrea el sa faca. Personal as zice sa mai strangi ceva banuti si sa ai grija sa nu rupi Dart-ul prea devreme.
zodrac
Dar ce presupui ca vrea el sa faca mai de nu il tine Tora?
Oricum daca vrea DownHill sau sara borduri de 1m ii trebuie furca din cu tot alta gama, dar trebuie sa poata si cadrul asta.
dr_mKe
Daca iei borduri de 1m esti bolovan, alea tre' sa stii sa le sari cu gratia unei feline icon_mrgreen.gif

La capitolul furci medii eu recomand mereu SR Suntour. Furci solide si fiabile, care functioneaza surprinzator de fin.
Andy_ACS
Poate ne recomanzi si un model anume mediu de la ei, nu numai firma, caci din de am citit pe net aceasta firma este in general vazuta ca una de produse low-cost.
A recomanda SR Suntour e ca si cum ai zice Dacia, insa fara a mentiona ce model. Ori e destul de mare diferenta intre modele.

Bafta!
dr_mKe
Eu cred ca de un Duro de 100-130 mm ar fi multumit.
SR Suntour este o marca medie, multe firme de renume isi echipeaza bicicletele cu furci SR Suntour. Piata de trekking pe roti de 28' este dominata net de Suntour.
zodrac
La o plimbare nerepretentioasa prin oras nu trebuie mare scofala de furca.In schimb e foarte important ce vede bicileta aia la munte, ca in functie de asta discutam.

Duro e recomandata pentru Dirtjump, enduro si sunt numai versiuni cu arc, fara posibilitatea de lockout (din cate am citit fugitiv pe web). Daca la munte face si catarari o sa isi plinga de mila la o cursa de 130mm cum recomanzi tu acolo, mai ales ca nu are posibilitate de lockout.
Dar pentru un DH mai usurel e numai buna, o super furca low cost.

Oricat de HighEnd ar fi o furca pe arc nu va putea absorbi bine denivelarile mici, care la un mers pe offroad (nu coborari) se simt de minune in incheietura mainii. Daca nu il multumeste Dart 2 cum functioneaza mai sigur il va dezamagi orice furca pe arc. Parerea mea.

Avantajul unei Furci pe arc este robustetea si fiabilitatea.

A si trebuie sa fie atent la sitemele de frinare pe care le suporta furca pe care ar vrea sa o cumpere. Daca suporta V Brake, sau daca e pe disc dimensiunea maxima a discului recomandata de producator.

PS au am un Dart 3 (80mm) care a venit cu bicileta, si nu il recomand ca upgrade de la Dart 2 in nici un caz.
dr_mKe
Pe urcare te inveti sa nu mai pompezi din ghidon tongue.gif
Denivelarile le amortizeaza, dar nu uita ca exista legatura mecanica intre roata si mana ta, prin intermediul arcurilor.
Intre furcile cu arc se descurca foarte bine. Posed un asemenea exemplar si ma pot lauda cu lipsa lockout-ului tongue.gif Furca are 4 sezoane si undeva la 30.000 km, nu are joc, intretinerea este minima.

Cateva posturi mai sus i-am recomandat omului sa stranga bani sa-si ia una pe aer. Altfel strica orzul pe gaste. Nimeni nu te crede cand spui ce diferente mari sunt intre furcile pe arc si cele pneumatice la capitolul vibratii resimtite in ghidon.
zodrac
QUOTE(dr_mKe @ 22 Mar 2010, 16:23)
Cateva posturi mai sus i-am recomandat omului sa stranga bani sa-si ia una pe aer. Altfel strica orzul pe gaste. Nimeni nu te crede cand spui ce diferente mari sunt intre furcile pe arc si cele pneumatice la capitolul vibratii resimtite in ghidon.
*



O afirmatie cat se poate de corecta.
alexumf
In primul rand multumesc pt sfaturi... Ma gandesc la Tora 318 rs, pretul este undeva pe la 800 ron...
Cadrul este un Mongoose pro (cam unicat pe la noi :-) )
Astept pareri, daca merita sa strang pt Tora
VladG
Gasesti Reba SL second, in stare foarte buna la banii astia. O furca excelenta.
Eu cu atat am dat-o pe a mea si n-avea NICIO problema si doar cateva sute de km.
Parca am vazut si ceva anunturi pe ciclism .ro

23 Mar 2010, 11:19:
Sau daca vrei Tora, uite ceva interesant:
http://www.ciclism.ro/forums/bazar/showpro...lo-air-lo&cat=4
Doc
O furca la 500 RON nu prea face mare lucru, trebuie sa te uiti la SH-uri care au costat 1400-2000 ron si eventual se vand in 600 ron.

VladG
Corect, de aia am recomandat si eu initial Reba SL, testata de mine un an de zile si de care am fost foarte multumit. Dar poate tine omul la Tora smile.gif
alexumf
VladG> foarte interesant anuntul descoperit de tine.
Acum problema e ca la Tora 318 ma incanta cursa de 130, dar presupun ca Tora SL lucreaza mult mai bine fiind pe aer iar eu ma voi bucura mai mult de cei 100mm de cursa?

Iti multumesc foarte mult pt ajutor..
VladG
Din experienta, 100 mm sunt suficienti ptr forestiere, coborari in viteza pe poteci, etc.
Doar ptr downhill pur ti-ar trebui mai mult.
marius80_eugen
Am citit topicul pana acum si intrebarea mea este urmatoarea : la o furca Magura Menja , pe aer , care are si lockout pe ea , cursa 100 mm , se baga presiune in ea printr-un orificiu si mai are un reglaj jos , care , cred ca seteaza viteza de raspuns ( feedback-ul sau ceva de genul ) a furcii , la ce ar trebui sa fiu atent si cum sa o folosesc preponderent in oras ?
Am vazut ca si daca o blochez , ea tot are 1-3 cm de cursa , dar mult mai tare . Cam ce fel de "intretinere " ar necesita ?
mumus
mi-am cumparat si eu o furca sountour rs parca... cursa de 100 mm si lockout mecanic,are si reglaj ptr taria arcului...
este mult mai buna decat furca stock de pe rich bike-ul din dotare radmasa.gif

iata si cateva poze cu noua achizitie... in ultima poza vedeti ce era pe ea inainte...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.