Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumini plafoniere!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alinHR
salutare am o problema cu plafonierele nu imi merge nici una am schimbat becurile am luat firele sunt la locul lor si tot nu merg nici pe partea soferului nici pe cealalta parte!!Ce ar cauza problema cablul nu cred ca e rupt ca daca ar fii ar trebui sa dau jos tapeta si nu vreau sa ma complic sa masor firele daca vin curent pe ele??Pana acum nu m-am stresat cu ele dar m-am saturat sa luminez cu telefonul cand caut ceva in masina!!Care sa mai confruntat cu problema asta il rog mult sa imi dea cateva sfaturi multumesc o zi buna in continuare!!
mircea2006x
Sigurantele sunt toate ok ?
variable_dynamics
QUOTE
si nu vreau sa ma complic sa masor firele daca vin curent pe ele??

Ai vrea sa se masoare singure firele alea? Ce asa mare complicatie?
Daca stii sa folosesti un aparat de masura, masoara cu incredere daca vine tensiune si mai ales daca butonul plafonieriei isi mai face treaba cum trebuie.
Pe o pozitie a butonului trebuie sa ai la contactele becului un +12V permanent si masa electrica permanenta(adica bec aprins permanent).
Pe cealalta pozitie a butonului, trebuie sa ai la contactele becului un +12V permanent si masa electrica NUMAI cand deschizi usa.

Cel mai probabil nu-ti mai face contact "comutatorul" plafonierelor.
Demonteaza-le capacul de plastic si vezi ca au doua suruburi care le prind de caroserie.
Demonteaza-le de pe masina si incearca sa cureti rola aceea micuta care atinge lamelele(cand te uiti intr-o plafoniera ai sa vezi care rola wink.gif )
In caz ca nu reusesti, SCHIMBA plafonierele(costa in jur de 9 lei una, cu tot cu bec).
Spor la reparatii!
Numai bine
hyena
si verifica butoanele alea de la portiere... sunt destul de expuse si de obicei ruginesc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.