Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butuc spate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Rafi
am si eu o problema super enervanta se indoaie axu spate pe partea cu pinioanele dar fix directia de mers deci nu stiu ce sa ii mai fac am tot incercat diferite axuri nimic bine aici cred ca sunt si eu de vina pt ca fortez foarte mult dar nu pateam asa inainte nu stiu care este faza sunt axurile mult mai proaste....daca merg calm si pedalez asa parca merg cu mortu rezista mult ee daca incep sa alerg sa merg in stilul meu in max 2 sapt sa indoaie si deja imi atinge roata de cadru si altele...
ma gandeam sa cumpar un butuc dala pe rulmenti dar nu stiu de care ca sunt scumpe in draci plus ca trebui sa cumpar si alte pinioane ca butuci astia noi nu au pinioanele pe filet..sunt altfel si uite asa se aduna...aveti ceva idei de unde sa cumpar sau recomandati ceva daca ati trecut prin asa ceva.. zilele astea o sa incerc o chestie o sa iau un ax o sa il fac rosu la foc dupa care il racesc in ulei de masina folosit cica ii scade elasticitatea devine mai dur dar casabil...fac experimente pe pielea mea radmasa.gif acum poate vezi ca se sparge nu se mai indoaie.. mellow.gif astept pareri si idei eu acum am pe bicla pe spate un joytech este super bun si rezistent in draci dar pacat ca nu am si ax potrivit.. unsure.gif
Liviu
Pai la tine se indoiae axul sau butucul ? ... ca una e in titlu si alta e in post.

Whatever .. daca e axul, schimba-i modelul .. daca ai quick-release, treci pe unul fix si viceversa ...

De obicei cele tubulare (quick-release) sunt mai solide, numai ca nu trebuie sa cumperi ceva low-end.
vis-a-vis
Cat dai atatata face. Daca-s butuci d-aia de 30 de lei, nu te vor tine cine stie ce. Totusi, mi-e greu sa cred ca esti tu atat de vanjos si sa ai mai multa forta decat greutatea proprie care apasa constant, incat sa indoi axul. Ai prindere rapida, ax d-ala cu gaura si cheita sau ax plin cu piulite?
Eu am luat un Nova Tec cu rulmenti si am 120 de kile, sa vedem pana la anu' cum se comporta.
b76bgaarh
nu pui si tu o poza cu problema?
MuciX
Eu zic sa nu ajungi la calirea axului. Eu am rupt un ax in mers si crede-ma a fost neplacut... Daca faci asta asigura-te ca ai un ax de schimb + scule la tine in permanenta sa nu ramai cu ea in drum.

Ce fel de axuri ai luat pana acum? Imi amitesc ca am indoit si eu unul in doar 2 ore odata, dar era unul ieftin luat temporar pana imi ajungea comanda...
Rafi
am ax plin,cu piulite cat despre forta nu stiu ce sa zic dar in principiu am destula forta...o sa incerc si un ax dala cu gaura si cheita pt ca nu am incercat pana acum....da este la fel gen cu con... habar nu am ca nu ma interesat pana acum asta...

23 Mar 2010, 17:27:
QUOTE(MuciX @ 23 Mar 2010, 17:19)
Eu zic sa nu ajungi la calirea axului. Eu am rupt un ax in mers si crede-ma a fost neplacut... Daca faci asta asigura-te ca ai un ax de schimb + scule la tine in permanenta sa nu ramai cu ea in drum.

Ce fel de axuri ai luat pana acum? Imi amitesc ca am indoit si eu unul in doar 2 ore odata, dar era unul ieftin luat temporar pana imi ajungea comanda...
*


pai dala la 10 ron bucata laugh.gif ca altceva nu stiu daca se potriveste.. gasesc si altceva mai scump ca daca este cumpar nu e problema decat sa dau 300ron pe tot ansamblu butuc cu rulmenti si alte pinioane prefer sa dau 50ron pe un ax calumea dar sa stiu ca tine din ce am observat eu se indoaie pt ca distanta dintre cadru si locul unde se exercita toata forta adica pe con pe partea cu pinioanele este mare si deci ramane mult metal fara punct de sustinere pe cand pe partea cealatla unde nu sunt pinioanele este foarte aproape punctul de prindere pe cadru fata de con unde se exercita toata presiunea...
vis-a-vis
Pune manca-ti-as si tu niste puncte si niste virgule, ca n-am inteles mare lucru.
Cel mai bine te duci la un magazin de bicle cu ea in brate si le zici sa-ti dea un ax. Daca ei or sa-ti zica ca ai butucul praf, ar trebui sa te gandesti la o roata noua.
MuciX
Eu aprob ce zice vizaviu.

Si din nou, nu cali axul. Ultima data cand am rupt un ax eram copchil (deci cu vreo 30 de kile mai "ieftin"), si am facut asta in timpul unui "wheelie"... nu vrei sa stii cat de repede m-a dat jos; cand se rupe axul spate, roata se blocheaza si se indreapta spre dreapta, deci daca ai peste 20 kmh nu te vad scapand fara o cazatura, iar daca mai esti si in trafic poate fi nasol.
Rafi
mda...asta cu calitu ar fi cam ultima chestie,daca nu gasesc un ax calumea.
si poza cu jegu ala de ax..
vis-a-vis
E fier mort ala, nu vezi ca-i alb?
Rafi
dracu sa il ia daca e mort biggrin.gif inainte,foloseam axuri dalea negre...hmm aproape aceeasi chestie.

23 Mar 2010, 18:02:
oare este mai bun asta ? http://www.bikexpert.ro/catalog/spate-30015600-p-203.html dar...cred ca mai imi trebuie ceva la el nu ?
MuciX
Eu unul am fost mutumit de Point. Am pus un ax din asta pe o fosta bicla si e si acum pe ea.
Am avut si frane de la ei de care am fost foarte multumit. Eu zic sa incerci Point-ul.
Rafi
pai daca ziceti ca e bun o sa incerc si asa ceva,dar din ce am vazut pe acolo nu imi trebuie si asta http://www.bikexpert.ro/catalog/cheita-roa...ate-p-2190.html sau ii pun niste piulite la capete ?dar oare daca este gol pe interior nu este mai slab ca rezistenta ? intreb si eu... unsure.gif
MuciX
Pai e "tried and tested" cum ar spune John English.
In ciclismul de performanta se foloseste strict sistemul asta pentru ca e rapid de scos si pus la loc. Deci e ca la formula 1, sportul l-a inventat si incercat pana sa ajunga pe piata. smile.gif
Serpico
QUOTE(Rafi @ 23 Mar 2010, 18:19)
pai daca ziceti ca e bun o sa incerc si asa ceva,dar din ce am vazut pe acolo nu imi trebuie si asta http://www.bikexpert.ro/catalog/cheita-roa...ate-p-2190.html sau ii pun niste piulite la capete ?dar oare daca este gol pe interior nu este mai slab ca rezistenta ? intreb si eu...  unsure.gif
*


Iti trebuie si Quick Release-ul pentru axul respectiv.

Cel mai bine (dar cam scump) ar fi sa treci pe freehub (butuc cu pinioane pe caseta).
Rafi
pai stiu ca asa ar fii cel mai bine dar sa mai incerc si cu axu asta de la POINT... smile.gif sa se faca frumos afara,ca vreau sa ma duc cu bicla pana la magazin acolo pe mosilor..unde au ei sediu..
vis-a-vis
In ce zona stai?
Rafi
intre romana si victoriei... smile.gif
vis-a-vis
Aproape de tine ii ai pe astia la Coltei http://www.bicicleta-ta.ro/?D=27+Contact
si p-astia pe Mircea Vulcanescu http://www.douaroti.ro/
Altis
Si Bebe e aproape, la petromul de pe Dorobanti.
Rafi
nu stiu ma enerveaza la bebe acolo evit sa ma duc,doar daca am vreo urgenta apelez la el...daca te duci acolo cu chestii mici gen un ax,nu prea esti bagat in seama mai ales daca sunt multi oameni la "rand".... sper maine sa trec maine pe la ala de pe Mircea Vulcanescu...
Altis
Nu ti se pare normal sa se sta la rand?
Am auzit mai multi ca sunt nemultumiti de el, sincer, eu nu am ce sa ii reprosez. E aglomerat, e drept, dar asta e...
Rafi
....nu stiu ce sa zic bebe si-a facut clienti lui aka pusti de bani gata....e si locatia de vina icon_mrgreen.gif una peste alta am facut si pana azi rolleyes.gif maine ma duc sa vad daca gasesc ax si o camera nou sau petice

bunn.. am fost astazi la bebe wink.gif cu toate ca nu vroiam sa ma duc dar era cel mai aproape,pana la urma mi-am luat un ax zice el mai bun dar mi-a recomandat sa cumpar un alt butuc si alte pinioane.
vis-a-vis
Asa e cand te pisi contra vantului smile.gif
Sa zici cum se comporta. E cu gaura sau plin?
Rafi
dar in ce hal am facut susu contra vantului pana acum din bani care i-am dat pe axuri luam butucu,dar de am zis ca poate am nimerit un fier mai prost si tot asa... mellow.gif
e plin axu asta nou,nu avea rost sa cumpar cu cheita pentru ca era 15 ron axu si 20 ron cheita deci 35 ron,jumate din butucu ala nou !! asa ca mai astept pana se face si asta praf si cumpar tot ansamblu de piese si gata..sper. rolleyes.gif
Rafi
cred ca este ceva stricat la axu asta radmasa.gif nu vrea sa se indoaie wacko.gif am pedalat cat de tare am putut + am pedalat in picioare sa fie si mai rau si nu cedeaza rolleyes.gif
vis-a-vis
Sau poate ai imbatranit...
Rafi
ultima gaselnita biggrin.gif astept sa se strambe celalalt ax acum biggrin.gif asta e facut de un strungar este un fel de experimet cu fundul meu dar omu a zis ca slabe sanse sa il indoi sau mai ales sa il rup.
marius80_eugen
Inainte sa se indoaie ala ... pica restul biclei radmasa.gif . Oricum ciudate preturile alea . Eu am schibmat la fosta bicla axurile , am pus Novatec si cheitele erau incluse in pret si am fsot f multumit de calitate . Acum eu vad ca tu ai altfel de ax acolo ... dar e bine ca ai rezolvat problema .

Referitor la "dispozitia" sau cheful unora de la magazinele de piese de bicla eu am observat ca cel mai fericiti sunt cand iei piesa si fugi icon_mrgreen.gif . Daca e ieftina si se chinuie o ora sa o monteze ... le-ai stricat ziua . Pe viitor s-ar putea sa fie si ami rau ca am vazut multe anunturi in care scria ca angajau tineri fara experienta sau cu putina in ale biclelor , dar cu pasiune in ei , asa ca peste cateva luni vom simti "efectul" acelor anunturi pe pielea si buzunarele noastre .
Apoi cei renumiti din aceste magazine de fiecare data sunt ocupati sau se fac ocupati si ajungi pe mana vreunui "pasionat" happy.gif de ai cosmaruri cateva zile de la pasiunea lui in a-ti repara pasiunea ta .
Altis
Deci mie mi-a placut la Bebe ca este el pasionat. Avea doi baieti, priceputi sau nu nu stiu, ca reglajele de schimbatoare nu cred ca sunt un etalon. Dar de exemplu, cand am luat merida, avea schimbatorul de furca blocat. Era lovit si incurcat cablul prin el, spart, etc. Stia Bebe ca nu prea am bani de cand ma duceam cu DHS-ul. Ei bine, i-am zis sa il schimbe dupa ce s-a chinuit baiatul ala 30-40 de minute sa il fac. Ei bine, a pus Bebe mana pe el, si a trecut aproape un an, si merge perfect. Putea sa zica sa iau altul, deja scosesem banii, vre-o 60 lei, dar nu a vrut. Ca a vrut sa ii arate pustiului ca se poate, ca a vrut sa nu ma usuce ca stia ca nu am multi bani, cert e ca decat sa bage 60 lei in casa a ales sa imi ia 15 lei pt ala si reglatul schimbatoarelor. Asa ca, depinde zic eu si de dispozitie, si de cata rabdare ei. Eu cu buget restrans, imi faceam timp si asteptam o ora... Altfel, dai un ban dar stai in fata. Esti amarastean, rabdare si tutun... Desi niciodata nu mi-a luat-o nimeni inainte la mecanica, doar cei care cumparau piese si plecau cu ele erau serviti instant.
vis-a-vis
Eu am cautat cauciucuri d-alea balonate pentru roata de 28" si n-avea... dar parca-i parea rau ca nu m-a putut servi biggrin.gif
A... si e genul care orice fel de bicicleta ai avea, nu stramba din nas... asa cum am patit pe la alte firme mai rasarite wink.gif
Altis
Pai eu apaream cu DHS-ul acolo... iti dai seama cum se uitat picii aia care veneau cu tati "Uite aia verde cu suspensii si moloz". Si tati o lua, chit ca era cat o DSN.
Rafi
una peste alta am dat de alta belea,al dracu ax tine grav de tot am sarit cu ea...pedalez din picioare,nu vrea sa se indoaie... icon_mrgreen.gif dar se pare ca a inceput sa isi arate varsta happy.gif astazi s-a rupt pipa de la ghidon sad.gif era rugina pe interior cat cuprinde...se pare ca prea mult mers prin ploaie,si baii prin diferite lacuri nu i-au prins prea bine...acum sa vad de unde fac rost de pipa aia...noua nu gasesc clar...
vis-a-vis
D-asta?

user posted image
Rafi
asta e modelu
vis-a-vis
Iti trebuie pipa cu nuca. Se gasesc si noi, ori adaptoare pentru pipa d-asta tip nou. Ce-mi arati tu acolo e o mare porcarie, teava subtire la pipa si ghidonul ala care face ditamai parghia. Ar fi culmea sa reziste. Eu as pune o tija d-asta adaptor si o pipa foarte scurta. Bineinteles, un ghidon cat mai drept, fara parghii inutile.

user posted image user posted image

Eu am asa ceva dar nu cred ca e bun pentru unu zvapaiat ca tine. user posted image

user posted image


Altis
Exact ca-n ultima poza am eu pe DHS. Cred ca au si in piata d-alea!
Rafi
a mea nu a fost DHS,era altceva oricum tot "noname".. biggrin.gif o am de 9 ani...bine numai am nimic orginal pe ea decat cadru si furca restu sunt toate schimbate..cu piese mai de firma smile.gif..sa vad zilele asta daca gasesc pipa aia nenorocita....

21 Apr 2010, 14:28:
o tura mica prin OBOR center popa.gif am gasit o pipa aproape identica chiar mai buna zic eu,pentru ca este mai scurta....un pic de vopsea si tot este ca nou happy.gif
vis-a-vis
bravo biggrin.gif aplauze.gif
Rafi
multumesc pt sfaturi smile.gif sa vad cu butucu ala cum ramane astept sa cedeze asta care l-am montat ultima oara,dupa care il montez pe cel facut de strungaru ala happy.gif iar daca cedeaza,se ia bicla si se duce la bebe pt un butuc+pinioane noi smile.gif
Altis
Pipa aia mergea sudata de minune!

Lasand gluma, schimba si tu piesa cu piesa si fa-ti bicla! Cu pipe din obor, daca iei cum am luat eu rigola d-aia pusa invers iti iei cu viitoarea pipa bonus si placa dentara! Ma uit si ma minunez ce tabla moarta era aia veche a ta si ma gandesc cu groaza ca imi parea rau ca nu i-am zis Visului sa ia DHS-ul meu in Baiului. Ba cu DHS-ul, ba ieri gata sa-l iau pe capota, depune asta plangere pt tentativa de omor!
Andy_ACS
Daca mai scapa biggrin.gif

Bafta!
Rafi
pai asa o sa si fac,pentru ca alta noua nu imi vine sa cumpar mai ales la ce preturi au...iar legat de pipa aia o sa urmeze o furca cu amortizor curand...si cred ca schimb si pipa,oricum asta nu cred ca se mai rupe avand in vedere ca este si mai scurta..
Serpico
QUOTE(Rafi @ 22 Apr 2010, 00:15)
o sa urmeze o furca cu amortizor curand
*


Din poze mi se pare ca ai furca de 1", nu de 1 1/8". Daca asa este, renunta la ideea cumpararii unei furci cu amortizor.

In general, nu are rost sa faci upgrade-uri la bicicleta din poze. Iesi mai ieftin cu o bicicleta completa.
Altis
Ma invatase Cristi, o chestie desteapta, pe care intentionam sa o aplic pana sa apara pleasca cu Merrida: strangi din fese, si iti iei un cadru si o furca. Apoi incepi si montezi pe ele!


Serpico, cred totusi ca poate, o furca de la DHS ceva, ca asa aveam eu pipa la ea, si era subtire, de aia ajunsesem la concluzia ca trebuie luat cadru cu furca impreuna, ca era gatul subtire.
Rafi
happy.gif furca care o iau,defapt o primesc se potriveste..este de la un FB si amortizeaza exact cat imi trebuie..e deranjat la maini mai ales prin Bucuresti dupa 10 20km de mers ma dor incheieturile,bani pe cadru nu dau ca nu are rost...daca imi iau bicla iau una noua calumea dar nu acum... smile.gif
Altis
Sa vezi cand nu or sa te mai doara incheieturile caci nu vor mai avea legatura cu creierul. Uita-te in poza pusa de tine ce tabla tii in maini cand iei gropi.
Serpico
QUOTE(Altis @ 22 Apr 2010, 15:30)
Serpico, cred totusi ca poate, o furca de la DHS ceva, ca asa aveam eu pipa la ea, si era subtire,  de aia ajunsesem la concluzia ca trebuie luat cadru cu furca impreuna, ca era gatul subtire.
*


Nu am zis ca nu se poate. Am zis sa renunte la idee. Observi nuanta? smile.gif Furcile cu suspensie pentru cadru cu headset de 1" nu merita investitia. Mult mai bine este cu o furca rigida si o anvelopa de volum cat mai mare pe fata (cat permite furca si janta), umflata la presiune relativ mica (presiunea minima trecuta pe anvelopa).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.