Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Subwoofer auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
houseISmusic
O mica intrebare :
Am un JBL in cutie trapezoidala care e la un timp ba se aude ba nu . L-am descfacut , firele sunt toate zdravene si bine conectate problema pare sa vina de la membrana care daca apas pe ea putin se aude , se mai intampla sa se auda si cand inchid mai tare usa la masina sau cand iau o groapa mai zdravana .

Stie cineva despre ce problema ar putea fi vorba ?
C@talin
pai e dezlipita membrana ceva ? io tin sa cred ca e bobina difului .
houseISmusic
Membrana e ok , nu pare sa fie dezlipita ...


Daca e bobina ... trebuie rebobinat , adica aruncat nu ?
C@talin
mm cam da . se poate desface si vazut cei acolo.da mai asteapta si alte pareri smile.gif
bygy007
1 sau ambele trese de la borna unde vin firele la membrana s-au dus , daca esti priceput se poate repara , daca nu nu te baga este o lucrare de mare finete , incearca la un atelier de reparat difuzoare , tresa aia este speciala este unul sau mai multe fire textile peste care se infasoara cupru, poti lua de la alte difuzoare sau cupru miltifilar , cu grosimea unui fir sub 0,1mm
houseISmusic
Nu prea sunt priceput la asta ... Ma poti ajuta cu ce ai spus mai sus ? Evident contra cost !
azaghorth
@houseISmusic
Firele acelea 2 care se conecteaza de la bobina difuzorului la membrana se numesc fire leonice (nu stiu de ce... biggrin.gif)
In timp, din cauza vibratiilor unul sau ambele se pot desprinde de pe membrana;incearca sa cauti un service de difuzoare unde sa-ti refaca lipitura.Nu ar trebui sa fie greu.Nu incerca cu pistolul de lipit sau ceva de genul asta, risti sa strici mai tare.
Daca lipiturile sunt bune,ar putea bobina sa fie intrerupta pe undeva.Se poate verifica masurand cu un ohmetru,pui bornele de la ohmetru undeva pe bobine sa faca contact, inainte de a ajunge la membrana.

Bafta

smile.gif
houseISmusic
Am refacut lipitura dar nu cea de pe membrana si a fost ok , s-a auzit pana am dat iar intr-o groapa . Luni o sa ma duc la un service de difuzoare ( sper sa mai gasesc unu ) si sa rezolv treaba . Multum esc mult de sfaturi !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.