Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alpine 9880R
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Mr.NiceGuy
Sunt pe cale sa imi cumpar un player Alpine 9880R si as dori sa stiu daca voi simti vreo diferenta in calitatea sunetului fata de playerul stock. Daca cineva are un astfel de player as dori sa ii aud parerile pro si contra .
Aici sunt detaliile tehnice:
http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...PINE/CDE-9880R/
kobra_bc
alpine este recunoscut in special pentru claritatea sunetului pe care o ofera.eu detin un model alpine mai vechi si chiar nu am ce sa ii reprosez nici dupa atata timp.gandestete ca si la competitiile de sunet aproape toata lumea are HU Alpine sau in cel mai rau caz Clarion indiferent daca este vorba de o competitie de putere a sunetului sau de claritate. daca as fi in locul tau nu as mai sta pe ganduri sa ma indoiesc de calitatile lui.
free_fiber
QUOTE(kobra_bc @ 28 Mar 2010, 21:25)
gandestete ca si la competitiile de sunet aproape toata lumea are HU Alpine sau in cel mai rau caz Clarion


Esti in mare cunoscator, e clar biggrin.gif
Cei care vin cu un jaf de Pioneer P99RS sunt cei mai prosti, nu?
Fratzica
asta ma gandeam si eu. Ce sa mai zicem de nakamichi, mc`intosh s.a.m.d.

Mr. Niceguy, cam orice player aftermarket e mai bun decat ala stock.
kobra_bc
QUOTE(free_fiber @ 29 Mar 2010, 00:06)
Esti in mare cunoscator, e clar biggrin.gif
Cei care vin cu un jaf de Pioneer P99RS sunt cei mai prosti, nu?
*


eu m-am referit ca la noi in tara.cand ai fost ultima data la o competitie de sunet?a fost una de curand in bucuresti, nu trebuia sa te deplasezi prea mult ca sa vezi despre ce e vb. si am spus APROAPE TOATA LUMEA in cazul in care nu ai observat
Fratzica
Alpine Pioneer, Kenwood si Clarion produc echipamente de aceeasi calitate, totul sta in urechea muzicala a cumparatorului.

Nu compara Alpine seria "Metro Cash&Carry" cu modelele high-end.

La faza cu "in cel mai rau caz Clarion" ne-ai lasat huh.gif

Mr. Niceguy asculta daca ai posibilitatea mai multe modele si alege pe masura gusturilor tale. S-ar putea ca sunetul Alpine sa ti se para un pic prea agresiv pe partea de inalte.
Mr.NiceGuy
Din pacate nu am posibilitatea sa ascult cum suna modelul Alpine 9880r (il iau de pe net si pretul la care il cumpar e cam la jumate fata de cel din magazin), dar cum zicea cineva mai sus, banuiesc ca oricum mai bine decat playerul stock.
Sunt de aceeasi parere ca Alpine Pioneer, Kenwood, Clarion si Blaupunkt sunt playere consacrate pentru autoturisme, acuma ce-i drept depinde si cat ne permite buzunarul.
Mr.NiceGuy
Pana la urma am achizitionat modelul Alpine 9880R. Prima oara a functionat cu boxele stoc ale masinii si deja altfel era sunetul in masina. Pana la urma am schimbat boxele cu unele Sony, atat pe fata cat si pe spate, pentru ca pot sa dau volumul la ele mai mult decat la cele stock, pana sa distorsioneze. Se aude clar, m-a impresionat faptul ca muzica de pe stick usb se aude aproape la fel de clar ca si de pe un cd audio. Ar fi necesar un mic subwoofer (poate voi achizitiona un subwoofer activ in viitor), pentru a simti mai bine basii la volum mic, se aud basii si la difuzoarele de 13 cm, dar dupa un anumit volum, de la 5 incolo. Mi-a mai placut la el si faptul ca are lumina portocalie si se incadreaza in culorile bordului.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
eXtenSion
Dar daca tot citesti forumul puteai sa nu iei difuzoare Sony. smile.gif

Eu am Alpine/Pioneer ambele asemanatoare ca pret si prefer Alpine, desi are mai putine reglaje. Si pe partea de radio imi pare ca e mai sensibil decat Pio.
PaulT
Intr-adevar, pacat ca ai luat difuzoare Sony. Player-ul e ok. La capitolul audio la preturi normale sunt 3 producatori care merita: Alpine(mai agresiv putin in sunet cum spunea si Fratzica),Pioneer si Clarion (ordinea enumerarii nu are nici o legatura cu vreo preferinta ). Pe fata trebuiau luate componente si izolate usile pentru un sunet mai bun, iar in spate poate mergeau difuzoare de 16,5 cm fara prea mari probleme(nu stiu cum e la Clio,dar la Logan a trebuit doar indoita putin marginea gaurii din tabla) si ai fi avut ceva mai multe joase .
Mr.NiceGuy
Am pus Sony XS - F1335, si XS - F1325 pentru ca, din ce am testat (boxele stock, niste no name Dibeisi si Pioneer) au sunat mai bine si le-am luat si ieftin(chiar si boxele stock m-au impresionat atata numai ca distorsionau mai repede ca Sony la volum mare, dar claritatea era buna). In plus ambele perechi de boxe au valori aproximativ egale si ca un fix al meu, nu am vrut sa am boxe de o firma pe fata si de alta firma pe spate. Nu am dorit sa fac nici un fel de modificari (si din cauza bugetului de criza pe care l-am avut) de aceea a trebuit sa aleg boxe de 13 cm, care cred ca indiferent de marca nu are nimeni pretentii de la ele sa scoata basi puternici asemenea unui subwoofer.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.