Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumini bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kristu
Salutare! Am si eu o mica mare problema.M-i s-a ars becul sau ledul ce-o fi de la luminile din bord si nu prea stiu cum sa-l schimb si nici cum arata.Daca ma poate indruma cineva,raman recunoscator.
TXzamora88
eu zic ca sa schimbi tot adica aia care are cadranele in ea . succes
Kristu
adica sa o cumpar cu totul sau cum?
Ciorapel
Ce tip de bord ai? Ce bec nu iti merge mai exact? Nu iti merge niciunul?

Dupa ce raspunzi al intrebarile astea, te putem ajuta smile.gif
pavel_daniel
Salut.Daca ai bord cu turometru atunci ai nevoie de becuri de 1,2W.Poti sa le cumperi impreuna cu soclu sau fara,caz in care sunt mai ieftine.Daca ai bord fara turometru atunci ai nevoie de becuri de 4 sau 5 W(identice cu cele de la ulei si apa ).Succes.
bashtalu
si eu am problema asta
la mine e bord cu turometru
operatiunea de schimbare e migaloasa?
necesita niste cunostinte mai aparte?
pavel_daniel
Salut.Daca nu ai bord CN atunci nu e foarte complicat .Cu bordul CN e ceva mai dificil.Daca dai search ai sa gasesti o gramada de topicuri pe tema asta.Cel mai usor este sa scoti tabloul de bord din Panoul de bord si sa inlocuiesti becurile.Daca mai ai nelamuriri nu ezita.Succes.
Kristu
am bord fara turometru deci de 4 sau 5 imi trebuie nu?
ghitza
exact.bafta la schimbat
Kristu
am gasit si o imagine cu un bord ca al meu,sper ca nu se supara nimeni.

31 Mar 2010, 09:23:
Ms mult!
pavel_daniel
La bordul fara turometru ai nevoie de becuri de 4 sau 5 W( n-are importanta) asemanatoare cu cele de la ulei si apa.Nu e nevoie sa demontezi bordul.Scoti soclurile cu becuri din locas si le inlocuiesti.Nu e dificil.Daca bagi mana pe sub bord vei gasi becurile la partea superioara a tabloului.Spor.
Kristu
Multumesc mult,o sa ma apuc de ele cat mai curand.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.