Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
markko
[attachmentid=1627608280] Salut, am si eu o problema la cutia de vieteze in 5 trepte si anume dupa ce se incalzeste ,adik dupa ce parcurg cativa zeci de km nu mai vrea sa intre in marsalier, toate celelte trepte merg corespunzator, mentionez k dimineata intra mai greu in viteza a doua dar asta e problema care nu dureaza mai mult de 5 minute. Dak ma puteti ajuta cu vreun sfat v-as fi recunoscator ...
TXzamora88
sar putea sa fie defecta cutia.ori nu mai ai ulei in ea.ori sa distrus patina.uitate putin sub masina sa vezi
ghitza
de la patina nu cred ca este pt caci la mine e roasa aproape toata patina aia mai are un coltisor si merge bn mersi nu am treaba.Ori nu ai ulei ori ai si este din cutie problema
pirvumark
mai strange un pic cablul. si eu am patit asta, dar la mine era din pedala. se olarise unde se prinde boltul cablului de ambreiaj. am dat pedala jos, am incarcat la sudura si am dat alta gaura si merge perfect.
la rece iti merge, dar cand se incalzeste, uleiul ala se mai imprastie fiind balbotat si debraierea nu se mai face cum trebuie din cauza ca e cursa un pic mai scurta.
Cum iti pleaca de pe loc? Tine jos sau sus ambreiajul? Adica pleaca imediat cum dai drumu la pedala sau are o cursa moarta inainte, pana la jumate sau mai sus?
markko
cu riscul de a parea enervant va mai pot intreba si in ce loc sa ma uit de patina respectiva ? adik stiu k la cutie sub masina , dar dak se poate mai exact..... blink.gif

2 Apr 2010, 10:39:
de pe loc pleaca cam la o treime din cursa pedalei si are vlaga, adik poate plek si cu scartit la o adik, ulei in cutie are k am verificat, singura problema e cu mersul inapoi cand e cutia calda, mi-a mai zis un prieten k e posibil sa fie rupt tamponul de la timonerie dar nici de acela nu stiu unde sa ma uit ... blink.gif
ghitza
pai daca te bagi sub masina o sa vezi levierul de la schimbator unse se imbina cu timoneria de la cutie.Acolo in dreapta sau stanga depinde cum te bagi o sa vezi prinsa de podul masini patina(e prinsa in 2 suruburi).tampoanele de la cutia iarasi sunt la cutie.Unde se termina cutia are un jug care merge la lonjeroane ,acolo intre jug si lonjeron se afla un tampon(pe fiecare parte )caci nu e prinsa direct pe lonjeron acolo misti de cutie cu un levier si o sa vezi daca joaca aiurea sau daca e rupt ceva
raul93
am si eu o intrebare ca sa nu deschid alt topic: ce fel de cutie de viteze este cea cu codul 1125022 13. ce fel de grup conic are? la ce turatie am 100 km/h?
este scris pe o laterala pe o tabla rotunda cam asa:

13


1125022

4 Apr 2010, 14:05:
nu stie chiar numeni?
george 07
@Markko "mi-a mai zis un prieten k e posibil sa fie rupt tamponul de la timonerie dar nici de acela nu stiu unde sa ma uit ... blink.gif " tampoanele de la timonerie este montate pe unele bielete C.V. (tija dintre maneta si cautatorul C.V.)
markko
QUOTE(ghitza @ 2 Apr 2010, 12:05)
pai daca te bagi sub masina o sa vezi levierul de la schimbator unse se imbina cu timoneria de la cutie.Acolo in dreapta sau stanga depinde cum te bagi o sa vezi prinsa de podul masini patina(e prinsa in 2 suruburi).tampoanele de la cutia iarasi sunt la cutie.Unde se termina cutia are un jug care merge la lonjeroane ,acolo intre jug si lonjeron se afla un tampon(pe fiecare parte )caci nu e prinsa direct pe lonjeron acolo misti de cutie cu un levier si o sa vezi daca joaca aiurea sau daca  e rupt ceva
*


Partea buna e k am depistat unde e patina, are intreaga parte de plastic roasa , credeti k ar trebui sa o inlocuiesc ? si dak da cum se regleaza k am vazut k are prinderea de la suruburi cu reglaj.Si ink o intrebare k sa va zapacesc definitiv , care este rolul patinei ? cumva regleaza cursa schimbatorului de viteze ? si dak nu mai pun deloc ce se intampla ? biggrin.gif
george 07
@Markko nu trebuie neaparat inlocuita daca este "roasa" si intra bine marsarierul iar "care este rolul patinei ? cumva regleaza cursa schimbatorului de viteze ? si dak nu mai pun deloc ce se intampla ? biggrin.gif " da limiteaza schimbatorul la pozitia vit. 1-2 adica nu-ti permite sa se duca maneta accidental catre marsarier si ajuta totodata sa se faca cursa diferentiat (adica apasarea manetei ) catre mersul cu spatele.
ghitza
daca intra bn in marsarier las-o asa nu o schimba iti spun caci si eu o am roasa aproape toata iar daca vrei sa o schimbi o prinzi exact pe locul celeilalte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.