Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cred ca am montat distributia gresit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sumi_nos
Salut,
Luni si marti am schimbat urmatoarele chit ambreaj si chit distributi

problema e ca dupa aceasta operati motorul toarce mai frumos
nu mai are intreruperi dar nu mai trage cum tragea.
adica eu ma duceam fara probleme pana in 5000rpm cu treapta 2 respectiv 3
si acum de pe la 3500-4000 nu mai trage se duce in 5000 dar geru si fara forta

1 Apr 2010, 22:45:
nu stie nimeni un raspuns?
e pusa prost sau nu?
ma gandesc la distributie pt ca ambreajul nu are legatura si la alceva nu am umblat.
voi ce credeti?si dace e foarte mica diferenta cu care am pus-o de punctul standard la care trebui pusa distributia,poate face asa?
vladut88
eu zic ca e din avans
nelu_1985
N-are treaba distributia, regleaza avansul si carburatia corect;
Totodata e posibil sa fie si din ambreiaj, probabil cel vechi patina, deaceea mergea mai usor in 5000 de ture; de curiozitate, ce ambreiaj ai pus acum?
mircea63
roteste delcoul spre volan putin si vezi ce se intampla. trebuie sa reglezi putin avansul prin rotirea delcoului. dupa aia strangi piulita de pe prezon ca sa blochezi rotirea delcoului.
sumi_nos
Am reglat carburator,reglat avans.
dupa ce am schimbat distributia a trebuit sa micsorez avansul pt ca avea o cadere de turati(statea 2,3,4 sec la relanti dupaia dadea sa moara si iar 2,3,4 sec mergea frm ,
dasta am zis ca distributia nu am puso exact cum a fost pt ca altfel nu cred ca ar mai fi trebuit sa misc de delcou,

ambreaj am luat de la mine de la firma ( piese auto import) ambreaj panthertech made in itali
acest ambreaj este pt renault 12 ca pentru dacie nu-mi arata programul de cautat piese.
si ambreajul cel vechi nu patina asa rau ca inca era bun decat ca ami arunca ulei pe el,pe la semeringul de la cutie.
aveam alternativa pe LUK sau Valeo dar trebuia sa mai scot din buzunar cel putin 70 lei,pe care nu i-am avut.




Deci dupa ce am schimbat distributia fara sa umblu la nimic altceva,a trebuit sa micsorez avansul (adica sa rotesc delcoul spre radiator,pentru a avea un relanti cat de cat rotund.
si pana sa umblu la distrubutie merge frumos motorul numai ca se auzeau tot feluf de zgomote ciudate de la distrubutie.

2 Apr 2010, 23:10:
Nu mai zice nimeni nimic? rugaciune.gif rugaciune.gif
Club12TRS
Explica "zgomote ciudate de la distrubutie". Zornaie, pacane sau trozneste?
sumi_nos
Zgomotul era un "zarganit"
sumi_nos
Nimeni nu are un raspuns.
se poate inchide
woden665plus1
E foarte posibil sa fi montat distributia gresit.
Anul trecut am facut cu un prieten motorul de pe masina mea. Am patit la fel, dar am crezut ca e din alta parte (schimbasem mai multe, iar pistoanele erau decomprimate). Crezand ca e de la scaderea raportului de compresie nu i-am dat importanta. In toamna asta am schimbat axa cu una deR12, iar sub capacul de la distributie, surpriza: era sarita de la punct cu cu 2 dinti.
PH-06-BOA
Se poate ca si semnele de pe ponioane sa fie date gresit, sau sa le fi pus pe partea cealalta, dar nu ai fi avut reper de orientare. Chiar si o lovitura pe pinioane, se poate confunda cu semnul original, mai putin plusul. Un dinte e destul sa nu mai faca servici.
sumi_nos
pun pinioanele vechi inapoi o aduc la punct si dupaia nu mai misc de motor pana le pun pe cele noi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.