Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scutura toata masina cand las acceleratia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
panzerjager
de ce ma "hatzaie" si-mi "hatzie" masina cand las piciorul brusc de pe acceleratie? in treptele 1,2 ? nu de alta dar e tare deranjant...mersi
andreybazatu
aceeasi problema o am si eu si pana acuma nu am descoperito, daca e cineva ingaduitor sa ne ajute as fi recunoscator
ghitza
nivel mic in CNC
iulian.bisty
sau verfica tampoanele de pe motor si cutie sa vezi starea lor
eu asa am rezolvat-o acum ceva ani la berlina
PH-06-BOA
E normal, si gaina se scutura dupa ce o incinge cocosu' .
Nu ajung spusela voastre, pentru a se forma o concluzie. Dati mai multe detalii, sau culegeti mai multe date la mers. Dupa aceea le veti rezolva singuri, noi ramanand cu degetul in gura.
za_kristake
Daca sunt tampoanele la motor sau traversa la cutie, problema se manifesta atat la accelerare cat si la decelerare
andreybazatu
la mine se mai manifesta inca intrun fel. de exemplu daca sunt intrun pic de panta si vreau sa dau in spate mi se misca cutia si schimbatorul se ridica unpic in sus , deci se simte un joc mare, de multe ori si pe drum drept. am crezut ca e de la o planetara ca imi batea cea de pe dreapta dar am schimbato si tot asa face
ghitza
e clar ori ai tampoanele rupte sau jugul e rupt sau in cel mai rau caz suport rupt de pe lonjeron
andreybazatu
ok ms "ghitza" am sa o urc pe o rampa sa vad
ghitza
urc-o si uiatete si misca de ea sau cu un levier baga la tampoane sau intre cutie si lonjeron si misca de ea si o sa vezi unde e buba
za_kristake
Suruburile de prindere ale cutiei pe traversa rupte
andreybazatu
domnilor nu stiti cumva cat costa un tampon pentru cutia de viteze??? ca am uracato azi pe rampa si am vazut ca e rupt un tampon, va rog sami spuneti daca stiti
ghitza
pai in jur de 15 lei cred ,nu ai magazin pe acolo sa mergi sa iei sau cum?
Remus73
si la mine mai trepideaza masina in relantiu,am incercat sa vad de unde provine acest lucru si am descoperit ca la furtunul de vaccum de la frana trage aer fals pe undeva sad.gif dar nu am descoperit inca unde.
Inainte imi trepida cand schimbam vitezele,imi lovea cutia de viteze in sasiu...concluzia...TAMPOANE dezlipite de pe placuta de fier.
Am cumparat altele noi 30 de Ron perechea rolleyes.gif
Atentie ce tip de tampoane cumperi la cutia de viteze,eu am vazut 2 tipuri in magazin,tip DACIA 1300 cu 4 trepte de viteza si tip DACIA 1310 cu 5 trepte de viteza.
Deci atentie mare ca unii vanzatori nu mai schimba marfa odata desfacuta wacko.gif
ghitza
schima furtunu si supapa de la el ce intra in oala de la servo ,incearca a gasesti furtun de ROLAST
mecanick_maverick
Salut ! Nu prea înteleg eu de ce tot schimbati furtunul de servo si supapa , furtunul se schimbä doar dacä e copt sau fisurat iar supapa , nu am gäsit încä nici una sä fie defectä ...
Se verificä prin scoaterea supapei din servo si astuparea ei cu un dop , dacä nu mai trage aer fals nu are rost sä schimbi furtun sau supapä .
Aerul fals la servo trage pe la garnitura prin care trece tija de la pedalä , garniturä pe care o poti vedea doar dacä dai pompa jos ( poti s-o si tragi afarä de pe servo färä a desface conductele - dar cu mare grijá sä nu fisurezi vre-o conductä ).
Sigur este pe aici un topic cu poze de la servo , n-am timp sä caut ...
Paulorossi
Iti dai seama daca e de la garnitura ce etanseaza axul de atac a pompei servo apasand pedala de frana in timp ce merge masina la relanti.O sa scada turatia si o sa mearga neregurat.Pt schimbarea ei se cumpara un set de garnituri pt oala servo,aprox 7 Ron ,se da jos pompa de pe oala servo,se da jos inelul ce preseaza garnitura pe ax cu o surubelnita si se schimba.
CGDBZ
andreybazatu indicat e sa schimbi ambele tampoane chiar daca numai unul e rupt findca daca schimbi numai unul in scurt timp e posibil ca sa cedeze si celalalt .Bafta .
florian90
nivel mic in cnc sau pozitia delcoului nasoala(asa este la mine cand are simptome)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.