Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Albul cel mai alb ..:))
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Tocmai mi-am propus sa imi vopsesc masinuta si nu stiu ce alb sa iau. A mea a fost alba de la inceput. Ce fel de alb are gradul cel mai mare de stralucire ? Ce ma sfatuiti sa fac in privinta lacului ? Sa il amestec in ultima vopsea sau sa il dau separat ? Tocmai m-am apucat de raschetat si razuit, insa am auzit ca exista o solutie care se da pe vopseaua veche si o exfoliaza de tot pana la tabla. Stie cineva cum se numeste acea solutie?
andreip
uita-te in cartea de identitate a masini sa vezi ce cod are albul de pe masina ta.

Te rog nu mai selecta tot textul in reply, mai ales ca e vorba de postul anterior !!![COLOR=blue]
raptordivx
Scrie ALB !! atat nu mai scrie nimic cum e acum .. alb 13, alb nova ..etc..Insa eu vreau sa imi pun albul cel mai alb .. asta vreau sa aflu care alb e cel mai alb ???
StefanT

Scrie exact nuanta in certificatul de vanzare-cumparare. Nu in cartea de indentitate. La mine scrie, de ex, 6016. In fine..
raptordivx
Ce importanta are ce scrie acolo eu vreau sa stiu ce imi pun acum. Nu ce am avut.
gattoman
berlina mea e alb nova si pana acum mi s-a parut ca e cel mai alb. anu trecut am schimbat pragurile si le-am vopsit cu vopsea tucan email (nu mai stiu sigur daca asa era) si e la fel nuanta. am inteles ca alb 10 e la fel ca alb nova. bafta la gasit vopseaua. smile.gif
TheSaiLor
Alb 10 e cel mai curat alb (lucru testat pe vechea masina a lu fratimiu). Restul au o nuanta putin spre gri (f putin). Din cate am vazut pe la magazinele de vopseluri auto, alb 10 e cel mai alb, vine alb nova si apoi alb 13 care e mai inchis putin. Acum conteaza cat de bine iese dupa ce o lacuiesti daca vrei luciu.
RIon
Alb boreal.
Ov
exista si alb metalizat, dar nu cred ca ai bani.

Cred ca albul pe care il cauti tu se numeste alb nova si te sfatuiesc sa dai lacul separat de vopsea (eventual 2 straturi)
clau lcf
Cum a zis si RIon . Alb boreal 12. Am avut eu la fosta mashina, si pe asta tot alb boreal 12 o fac. Bineinteles lac dupa, dar vezi sa iei lac incolor, pt ca lacul nu e incolor, e putin putin galbui.
raptordivx
Va multumesc pentru informatii.
RIon
Deschidem, dupa caz, la cerere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.