Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vizitatorul
stiu..poa s-a mai vb...scuze ca deschid alt topic...
so....am venit lung p'a cincea...oricum irlevant...poa doar ideea ca nu prea am ocazia s-o folosesc....am intrat in oras....gropi...intentia s-o las sa "curga' pe zero...am scos,am eliberat ambreiajul shi mai sa se rupa masina in doua....de bine de rau am adus-o acasa...
acum cu mintea limpede....so....intra in toate vitezele...pleaca in toate vitezele....mere 10-15 m si incepe se tremure si sa se blocheze....poa nu's prea multe detalii insa principalul este urm...so....pe zero,cu mot oprit ,cand ridic pic de pe ambr moare mot,ca si cand ar gasi cutia cuplata intr-o vit superioara......shi...shi....im marshar masina nu se urnste de pe loc,iese fum din ambr si tot nu pleaca....tre sa dau 1-2 m inainte si abia atunci...insa doar 3-4 m ...si tot asha fata-spate(nu radeti,n-am chef de glume)....si toate aste su "caraituri' si "pocnituri"...(kkm-ash pe ea de pocnitoare)
logica imi dicteaza urm intrebari....cutie "blocata" intr-o oarecare vit de inaintare...s-a desincronizat poz scimb de vit cu starea reala acutie(scuze exprimarea)(mentionez ca am lovit-o pe dedesubt in acest voiaj)...ambreiaj....???....a ,nu pot sa imping masina scoasa din vit....
ghitza
pai tu nu ai chef de glume dar tu crezi ca noi avem chef sa citim prescurtarile astea oribile ale tale de toata jena scrisu asta
vizitatorul
m-ai rupt omule......vezi ca-i cafenea ptr mishtocarii...chiar n-am chef de glume....
astept raspunsuri in continuare....
ghitza
atunci asteapta in continuare tu poti citi ce ai scris fara suparare.ai blocat cutia innauntru doar daca o desfaci vezi ce sa dus in ea
vizitatorul
...multumesc de raspuns....
astept raspunsuri obiective in continuare...
cat duce (financiar) pleashca asta....
ghitza
pai depinde de ce ai rupt prin ea poate sa te duca si pana la 200de roni sau mia putin depinde ce e in ea defect.sau poate e din ambreiaj problema :disc facut bucati sau placa pana nu dai jos dam numai cu presupusul.Parerea mea e ca nu merita investit in ea caci de banii bagati ieie alta cutie pusa la punct era si aici pe forum o gramada de baieti cu,cutii de viteze puse la punct la pret de 200 de roni.numai tu decizi
vizitatorul
QUOTE(ghitza @ 6 Apr 2010, 17:52)
pana nu dai jos dam numai cu presupusul......

deja am dat si eu cu presupusul...
astept cei in masura ...adica ceva de genul-"simptomele prezentate de tine inclina 60% catre....."

<span class='edit'>6 Apr 2010, 18:32:</span>
QUOTE(ghitza @ 6 Apr 2010, 17:52)
era si aici pe forum o gramada de baieti cu,cutii de viteze puse la punct la pret de 200 de roni....

link...pls
tks

<span class='edit'>6 Apr 2010, 18:34:</span>
boa...pls...baga-ti si tu nasup p'aci... smile.gif ...tks

<span class='edit'>6 Apr 2010, 18:36:</span>
cred ca salvarea-i aici... ' target='_blank' >http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=157401&hl=...sad.gif ...astept sa-l redeschida....
ghitza
vezi pe la bursa sa cauti tre sa fie
vizitatorul
ca o parere personala catre admini...propun infintarea unei subsectiuni "bursa" in volumul "clasica"....sunt convins ca nu tre sa-mi mai justific "parerea"
vizitatorul
revin...
a lut 2.5 l ulei....deci era "uscata"...
cica s-a "busit" "trenul fix"....huruie in mers...mec spune ca nu e risc sa-mi trosneasca....
so....mai mere sa trag ceva km de ea?
Paulorossi
so...se pare ca ai lipsit la lectiile de gramatica slap.gif
so...poti merge,dar pe riscul tau wink.gif
vizitatorul
off..so....gramatica-i o.k....poa ceva probleme la literatura ...poa ceva probleme la sinapse
on...so...legat de cutie...parca-s cu electrocaru' prin Gara de Nord.... sad.gif
......so...care-i riscul?.....pocneste sau nu?
tks....
p.s....so smile.gif
kog
omule, nu poti scrie romaneste pe intelesul tuturor? Daca huruie inseamna ca pinioanele si-au facut joc mare si la un moment dat or sa se sparga(or sa prinda dinte pe dinte) si se va intampla una din urmatoarele: Sparturile de pinioane vor cadea pe fund iar masina se va opri incet din inertie; varianta a 2-a sparturile de pinioane vor intra intre celelalte si cutia se va bloca, masina se va opri violent si probabil ti se vor rupe planetarele din cauza socului. Acuma daca i-ai facut plinul de ulei are sa mai mearga, dar sa te astepti intr-o zi (destul de apropiata) la ce am spus eu mai sus
vizitatorul
Multumesc....



@kog...nu mai deschid alt topic...pls...vb putin de piata auto arad...puncteaza:sh germania,pret 600-800E,litraj max 1400,euro 2,an max 96'(deci taxa mica),masini aduse pe roti vs. platforma,cat de corecti si de incredere sunt "baietii".....blablabla....


tks
kog
multi samsari banditi. La pretul ala nu o sa gasesti nimic, eventual ceva mai rau ca dacia din semnatura. Astia le iau de dincolo cu 7-8 sute si le vind aici cu 2000. Alea ieftine sunt deobicei neinmatriculate si cam neinmatriculabile. Cam asta e situatia
VS-02-ZCK
am gasit topicul asta si nu am mai geschis altul am si eu o problema la cutie.
cutia e in 5 trepte si imi face figuri cand vreau sa bag in marsarier cand e rece nu intra de loc cand e calda cutia mai intra. acu de curand am duso la un mecanic si a facuto cat de cat mi-a zis ca aveam joc in capac(nush exact) si a mai zis ca sar putea ca tija sa fie de 4... si supa ce am duso a inceput sa imi dea ulei pe la capac... ce ar putea avea? intra si greu in viteze din 2 in 1 . va rog frumos... multumesc anticipat
vizitatorul
de la @vizitatorul pentru @ vizitatorul
popa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.