Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cioc papagal carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paulorossi
Salut baieti.
Poate ma lamureste cineva,ciocul de papagal din carburator spritzuieste exact pe axul de la clapeta de acceleratie.Stiu ca s-a mai discutat dar nimic concret, totusi unde trebuie sa spritzuiasca pt o mai buna pulverizare?
Cum pot sa modific directia jetului din cioc fara sa rup ciocul?
Se pot face unele imbunatatiri ciocului sau supapei in afara de arc in supapa care e greu de manufacturat?Supapa de descarcare a pompei de benzina din CNC are gaura laterala sau nu?Am doua modele : cu gaura si fara.
Am vazut ca cineva a prelungit ciocu pt a pulveriza pe jumatatea clapetei care coboara.Are vreun efect?
baranga
ciocul de papagal trebuie sa sprituie la baza clapetei in partea care se deschide pentru o accelerare prompta si fara ezitari;
ca sa faci asta iei o pila mica si pilesti ghidajul ciocului de papagal ca sa il poti da mai la dreapta;ai grija cat pilesti ca sa nu mai faci o gaura in cioc;
satisfactie garantata smile.gif
Paulorossi
Tu sugerezi sa pilesc in corpul carburatorului? nono.gif ,nu cred ca-i cea mai buna solutie.Ma gandeam sa ajustez directia jetului din cioc ca el sa bata paralel cu difuzorul asfel incat la cea mai mica deschidere a clapetei sa fie absorbit.Momentan el bate spre axul clapetei de acceleratie la un unghi de 20-25 grade fata de difuzor.Se poate modifica doar ciocul?
slaiciprian
nu mai bine incerci altul? la mine bate in jos, paralel cu peretele carburatorului. si cam peste tot am vazut asa.
Paulorossi
am incercat 3 si toate bat aiurea,poate exista o metoda de corectare...
Tudor Badescu
Baranga zicea sa se pileasca ciocul,nu carburatorul.Oricum,treaba delicata.Gaura laterala din supapa de descarcare are rolul ca la accelerari usoare sa trimita pe acolo benzina inapoi in camera de nivel constant si nu inutil,marind consumul,la ciocul de papagal(gascan).Oricum,testul e ca la accelerari lente sa nu sprituie benzina pe cioc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.