Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O solutie cineva?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
krklet
Salut,
Am o mica problema de ceva vreme si sper ca aici sa pot gasi o rezolvare.
In partea din fata stanga a masinii, am un scartzait foarte subtire si foaste suparator.
Ideea e ca acesta apare numai la gropi mici sau la vre-un balans.

Mentionez ca am schimbat
- >bieleta
- >pivot superior
- >pivot inferior

Are cineva alte sugestii? Eu am ramas fara!

Am sa postez un filmulet cu zgomotul suparator.

MERSI
danezu_pitesti
vezi daca iti ramane blocat pistonul pe etrier poate fi si asta o cauza a scartaitului...rulmentii sunt bine, ai joc mare? smile.gif
ag02cws
Am avut aceeasi problema si suspectam amortizorul. Dupa ce le-am schimbat pe toate 4, am descoperit zgomotul era de la bieleta de directie care se freca de cauciucul de la capatul de bara smile.gif
krklet
Rulmentii sunt noi.. Joc nu am deloc.

Am fost un service, sa schimb bilieta.SCHIMBAT..fara efect

Am facut recent ITP- aia: "schimba pivotii si se rezolva". M-am intors si raspunsul lor:
"mda... i-ale si tu pe incercate"

Este vreo posibiltiate sa se fi scurs lichidul din piston?

Suna a metal pe metal.


pojarel18
Vezi daca se incalzeste janta....daca se incalzeste inseamna ce merge infranata....deci pistonasul de la etrier e blocat.....eu asa zic smile.gif ....bafta happy.gif
krklet
@ ag02cws

Bilieta de directie e schimbata si crede-ma ca nu e de acolo. La montaj am tras de tot si de toate wacko.gif , cu verificarile de rutina.


@pojarel18
Janta e rece(cold as ice) tongue.gif si nu merge infranata.
bodytzu
placute proaste,sau au ajuns la fier si nu mai stau pe pozitia corecta in etrier,asa am patit eu,scartait la ambele roti cu placute noi,am fost la mecanic si mi-a recomandat un set de placute de ramnicu sarat,le-am schimbat si i-am dat bice . verifica placutele . bafta !
krklet
@bodytzu
AM umblat ieri in etrier si placutele stau tzapene...sunt relativ noi..

sad.gif incep sa raman fara solutii
iulian.bisty
am avut o poblema asemanatoare si nu-i dadeam de cap si am scapat de ea fara sa vreu dupa cea mers la spalatorie
nu stiu ce sa zic ,o freca arcurile de la amortizor pe ceva?
ghitza
schimba bucsele tirant si ai sa vezi ca scapi,iti zic din propria experienta
DJ_AndutzuBT
sigur e telescopul...dute la o spalatorie si spune-le sa dea un jet in telescop ...adica sa tina jetul in sus...sau ia tu un furtun cu presiune de la o pompa si uda telescopul bine....fa o tura si un timp nu se va mai auzi (eu asa mi-am dat seama) ...dar o sa revina, deci trebuie schimbat.
ghitza
e scurs telescopu?in curte apasta pe botul masini pe o parte si pe alta si ai sa vezi ca de la bucsele tirant e buba (am patit-o si eu)
danezu_pitesti
o fi si de la bucsele tirant dar mai iti dau o sugestie care cred ca-i mai aproape de adevar...pivotul de la bratul inferior al suspensiei(de jos) loveste de jeanta pe interiorul acesteia cand faci buf in groapa smile.gif solutia la asta ar fi cred schimbarea arcurilor care sor fi inmuiat...poate si amortizoarele.bafta...poti sa te uiti daca jeanta pe interior e scrijelita ca tot ziceai ca-i zgomot de metal pe metal.

8 Apr 2010, 20:58:
oricum cel mai in masura sa descoperi cauza esti tu, noi ne dam cu parerea smile.gif
mircea63
bucsile de cauciuc de sus de la telescop. uda telescopul dar si de sus de sub capota si fa o tura pana nu se usca.
DACIA(the romanian dream)
ai rezolvat problema ?
a aparut de curand si la mine acelasi scartait pe care nu-l gasesc si tot asa am schimbat placutele de frana si bucsele bieleta de directie si degeaba
culmea e ca si bolidu meu e acelas model si e tot rosu

PS:nu cumparati dacii rosii , sunt bantuite tongue.gif
krklet
Nu am rezolvat problema din lipsa de timp.
Nu am circulat cu ea, dar am reusit sa inregistrez zgomotul.

A aparut o noua ipoteza. (flansa amortizor?) mellow.gif
Astept o zi de week end cu soare sa ma duc sa dau jos roata.

14 Apr 2010, 19:42:
Link video:


Mersi
owy_2010
SAL. nu cred daca-ti vine sa crezi, am si eu o dacie rosie, an 1987, si am exact aceeasi problema, enervanta.Ma dispera cu scartaitul. Eu cred ca o fi de la bucsa cap cremaliera. E situata in capatul celalalt al bieletei. acolo unde se prinde cu surub, spre caseta.Am ancercat si eu la anceput cu uleiuri.la toate bucsile......dar tot degeaba. An ultima instanta as da vina pe telescop. Ce am vazut din film, n-are nici o legatura cu placutele de frana. Astept rasp daca ai facut-o
danezu_pitesti
clar...e de la vopsea radmasa.gif telescopul cred cai buba, vezi ca ti-au zis forumistii mmai sus cum poti rezolva pe moment problema pt a-ti da seama:cu apa.bafta
george_berceny
poate freaca aparatoarea de la discu de frana ceva
krklet
Tocmai i-am facut o scruta Baie ... Si am insistat la spalatorie sa spele bine partea stanga fata. A stat cu jetu mult si a curatat, spalat tot ce era si inca mai mult
NU s-a rezolvat nimik.

Astept inca o zi cu soare, sa ma duc sa o desfac.

cty
incearca sa verifici acei calareti de sub placutele de frana sa nu iti atinga de disc sigur asta este problema la masina ta
radu m
sall m-am confruntat si eu cu aceasta problema am schimbat amortizor+altele si tot degeaba .Pana la urma am descoperit de unde era zgomotul teul acela de la telescop sau cum ii zice nu se freca fier pe fier nu mai avea acel cauciuc
radu m
sall nu pot raspunde la pm pt ca am putine posturi despre piesa asta este vorba sper sa se vada
DACIA(the romanian dream)
multumesc pentru raspuns
maine am sa incerc si io la tot acolo
radu m
salut i-ati dat de cap?
DACIA(the romanian dream)
eu am rezolvat era de la bieleta antiruliu
bafta
radu m
ati rezolvat?
krklet
Salutare,
Da, s-a rezolvat

Am descoperit acelasi zgomot la un prieten cu alfa romeo.

A schimbat cubsele (adica in cazul lui cu brate cu tot, dhe..alfa romeo)
Asa ca am zis ca sunt bucsele

Am laut toate bucsele din stanga fata si le-am schimbat

_ bucse brat inferior,
_ bucsa brat superior
_ bucsa din capatul amortizorului.
_ bucse bara de torsiune sup.

si in timpul demontarii am intalnit si un pivot superior terminat.

Bucsele s-au prezentat ok, si nu necesitau schimbare. Dar daca tot am demontat tot ....
Pivotul superior s-a inlocuit. Sunt atasate 2 poze. Cred ca asta a fost problema.

Faza e ca a fost inlocuit odata.


Acum nu mai scartaie, merge perfect. Mai bine ca in partea dreapta : tongue.gif .

Multumesc tuturor pentru ajutor.


kog
si ce pivot ai pus?
GR 01 NVN
chestia asta am patit-o si eu.am schimbat si amortizoarele ca am crezut ca erau duse...ca ultima incercare am injectat cu seringa ulei in fiecare pivot si am dat de unul superior care facea asa,l-am schimbat si a disparut problema biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.