Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND]=Modul confort blinker=
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Pages: 1, 2, 3
mariuscond
up
sosorin68
Salut! pentru un Megane 1 classic functioneaza ?
mariuscond
Nu stiu!
sonykel
vreau si eu unu. ai PM
victor cristian
pe laguna 2 faza1, o merge?am asa ceva la un vw la servici si e singurul lucru bun care merita banii.
ccezar2004
asa ceva am vazut prima oara pe o fiesta si mi-a placut enorm... nu inteleg cum de nu e implementat pe toate masinile...
as pune si eu chestia asta pe masina din semnatura... merge?
mariuscond
@sonykel ai PM!

@victor cristian
@ccezar2004
Nu stiu, sigur este doar pentru Logan.
mariuscond
up
mariuscond
up
mariuscond
up
SM05LPM
miercuri sint in bucuresti oare ne putem intilini pentru un modul? un nr de tel deca se poate
mariuscond
Ai PM!
mariuscond
up
mariuscond
up
mariuscond
Se poate inchide...
alexis
L-am montat. Super tare. respekt.gif
cmandrei
ReDeschis la cerere.
andreig1982
vreau si eu smile.gif
astept un semn
mersi
eco_ionut
Salutare! As dori si eu un modul dar ma intorc in Bucuresti de abia dupa 10 ianuarie. Da-mi te rog un PM cu mailul tau si te contactez. Multumesc mult. Sarbatori Fericite!
bastus
vreau si eu; astept pm.
mersi.
mariuscond
@andreig1982
@bastus
aveti pm.

@eco_ionut, vorbim atunci...
BoR
Pe Supernova(UCE) tot nu se poate adapta?
doctorasul
mariuscond ma ai si pe mine in vedere cu un modul(daca te mai ocupi),ai adresa in pm.
bastus
nu pot da pm; da si tu un pm cu datele de contact.
mariuscond
@BoR, pe SN/Solenza (sau ce-or mai fi) cu UCE nu functioneaza, la alea semnalizarea e facuta de un releu, la Logan e facuta de UCH.
Parca era o schema (poate cel ce a facut-o te poate ajuta chiar cu un modul) pe "forumul electronistilor" - <<Semnalizare cu impuls>>...
@doctorasul, ai pm
@bastus, ai pm
BoR
Ok,multumesc
doctorasul
Am primit astazi pachetul,ma declar multumit smile.gif
andumi
salut Marius!....si La Multi Ani!

Ma intereseaza si pe mine un astfel de modul, dar pentru Duster. Ma poti ajuta cumva?
mariuscond
Salut!
Nu stiu daca functioneaza si pe duster. O fi si pe duster UCH-ul de la logan?
doctorasul
Functioneaza,sunt aceleasi legaturi.
victor cristian
merge!!am montat astazi pe laguna mea si functioneaza,montajul a durat cam 30min ptr. ca a trebuit sa imi dau seama de cum se desfac anumite componente.cel mai important lucru,nu introduceti cartela in cititor cat timp lucrati la mufe!!!!pericol de scurtcircuit!!!ptr. desfacerea cochiliei de la volan gasiti sub ea doua adancituri in care sunt suruburile(stelate).dupa ce le-ati desfacut,declipsati usor cele trei puncte in care se tine imbracamintea din piele ptr. a putea scoate complet cochilia.scoateti mufa de la blocul de lumini(sigurante plastic in stg si dr)si demontati aparatoarea neagra de peste papuci.papucii sunt prinsi in niste sigurante din plastic pe care le desfaceti cu o surubelnita de ceasornicar.dupa ce trageti papucii in afara,desfaceti putin capatul papucului si legati acolo firul,presati la loc.efectuati aceleasi operatii si la mufa de la blocul de stergatoare,de unde veti lua +-ul.cam asta e tot....pe forum am gasit si manualul de service in care sunt detalii despre pinii mufelor,alimentari,etc
andumi
@mariuscond
Multumesc frumos de raspuns. Din pacate nu pot sa raspund la randul meu....nu ma lasa sistemul.
Nu cred ca va avea vreo problema. Este vorba de acelasi brat de semnalizare cu aceleasi caracteristici tehnice. Nu sunt electronist, dar macar inginereste, daca bratul de semnalizare este acelasi, 99% sunt sigur ca va merge fara probleme. In februarie voi intra in posesia masinii, asa ca mai mult ca sigur te voi contacta, bineinteles daca poti si vrei sa ma ajuti.

Multumiri!
mariuscond
up
bogdan.stavar
vreau si eu pe o laguna 2 e super tare chestia asta mai ales ca la laguna cand semnalizezi daca o faci mai tare se duce maneta in stanga sau dreapta cum doriti si daca dai mai incet nu se duce maneta eu pana acum stateam cu mana usor pe maneta 2 , 3 secunde smile.gif e greu oare montajul la ea?! o schema exacta si pasii c etrebuie mersi se poate? multumesc frumos
victor cristian
pai vezi putin mai sus,am postat si ceva poze,e f usor.trebuie putina grija sa nu rupi ceva pe acolo.daca ai neclaritati,intreaba,ptr. asta suntem aici,sa ne ajutam.eu tot ptr. confort si protectia manetei am facut-o.la cat costa blocul ala si la cat de complicat este sa-l schimbi,merita sa montezi blinker-ul.spor la treaba!
mariuscond
Bogdan, acu' pe bune... ce n-ai inteles despre montaj?
Sint 4 fire:
rosu=+12v
negru=masa
2xgalben(albastru)=semnal stinga/dreapta
Modulu' se monteaza in paralel cu comenzile manetei...
ciprianaldeabv
salut, l-am primit, modulul, dupa montare cred ca o sa iti mai comand vreo 2 pentru prieteni, mersi inca o data, si foarte frumos lucrat biggrin.gif
smardale
Salut,

La Fluence merge?
mariuscond
Deocamdata sigur merge pe Logan, LagunaII 1.8,16v/2003limousine ca a lui @victor cristian.
E posibil sa functioneze si pe alte modele renault, dar nu am testat/montat...
victor cristian
parerea mea e ca merge la orice masina de generatie mai noua si la care semnalizarea se face prin uch si nu prin clasicul releu de semnalizare.cred ca ptr fluence,ar trebui desfacuta cochilia de la volan si vazuta mufa.daca are fire subtiri ma gandesc ca da doar comanda de semnalizare la uch si nu tine forta deci, ar merge.
mariuscond
Valabil!
eco_ionut
Am primit si eu modulul in seara asta si la dorinta audientei l-am si montat. Functioneaza perfect.
Recomand!!!
ccezar2004
merge pe laguna din semnatura?

si unde exact ar trebui sa ma leg? a pus cineva pe lag II.2??
mariuscond
Pina acum stiu sigur ca functioneaza pe Logan si Laguna (ca a lui @victor cristian).
Si masinile difera... modele/ani/versiuni... dar nu cred ca cel putin pe "partea asta" sint asa diferite.
Sint aproape sigur ca functioneaza pe multe masini (facute de renault), dar daca nu am testat/montat nu pot sa afirm asta cu certitudine.
Ar trebui sa functioneze pe orice masina la care maneta de semnalizare doar da comenzi (curenti mici) UCH-ului pentru semnalizare - mai exact pentru semnalizare "pune la masa" intrarea de comanda a UCH.
De conectat se conecteaza in paralel cu maneta de semnalizare (+12v, masa, comanda semnal stinga, comanda semnal dreapta).
aliosha
care e diferenta intre uce si uch?
mariuscond
Nu stiu diferenta "tehnica", dar din ce am dedus citind pe forum, cronologic UCH-ul e "mai nou" si "releul" de semnalizare la cele cu UCH este de fapt electronic si se afla chiar in UCH. La cele cu UCE releul de semnalizare este "modul" separat.
Cristi A
Nu e nimeni cu Megane in Bucuresti sa incerce? Eu m-as risca la o incercare dar nu ma pricep la electronica, din ce am observat pe blocul de lumini de la megane nu e nici o mufa care sa fie cu 2 randuri de pini precum cele ce se vad in pozele de mai sus.
aliosha
QUOTE(mariuscond @ 18 Jan 2011, 22:36)
Nu stiu diferenta "tehnica", dar din ce am dedus citind pe forum, cronologic UCH-ul e "mai nou" si "releul" de semnalizare la cele cu UCH este de fapt electronic si se afla chiar in UCH. La cele cu UCE releul de semnalizare este "modul" separat.
*



adica din ce-mi dau seama eu as avea UCE pt ca am un releu de semnalizare separat (nici nu se aude ticaitul acela electronic in momentul semnalizarii, se aude ca la vechile dacii). in concluzie nu mi se potriveste. dry.gif
bogdan.stavar
ia trimite si mie unul te rog
a zis un coleg de aici ca a montat pe laguna 2 cum am si eu si s-a oferit sa ma ajute telefonic cand imi vine piesa...sper sa mearga si la mine daca nu ...o dau la altul smile.gif deci vreau si eu asta cu semnalizarea prin curierat sau posta cum trimiti?

intra pe id meu bogdan.stavar sa iti dau datele


multumesc frumos
mariuscond
Ai PM!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.