Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunatatire portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Kendo12
Salut cu respect toti posesorii de Supernova biggrin.gif,De curand am achizitionat o Supernova Clima si am o problema destul de delicata;La prima ploaie de acum 3 zile am deschis portbagajul si am vazut ca era ud covorasul in partile laterale aproape de boxe:(.Ce pot face pt a stopa 'inundatia' din portbagaj?Ce solutii ar fi?Banuiesc ca nu sunt singurul caruia i s-a intamplat asa ceva.Sambata aceasta am drum in targul Vitan si ma pot aproviziona.Ma gandeam sa pun silicon pe langa cheder.Astept un sfat.Multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde
Maskatu
In primul rand schimba chederul portbagajului. Cel care il are super nova din fabrica este de toata jena. In 8 ani de cand este masina s-a tasat in ultimul hal si din cauza aceasta, hayonul nu se mai "pupa" cu chederul cum ar trebui. Pune cheder de solenza. Costa 20-40 de lei (depinde de unde cumperi) si mai trebuie sa pui o bucata din vechiul cheder pentru ca cel de solenza este mai scurt cu 10-15 cm.

In al doilea rand daca ai observat, apa se strange in golul acela dintre aripa si cheder, in laterale. Se strange pana intra in masina sau pe sub cheder. Eu am pus silicon unde face contact chederul cu marginea pe care se fixeaza, astfel incat sa nu mai intre apa.
tr04www
ca sa nu mai deschid alt topic postez si eu problema mea aici.in afara de apa din portbagaj, la mine dupa ce merg cu masina cand ploua si este apa pe carosabil, presurile din spate plutesc deasupra apei.m-am uitat pe sub masina si nu este gaurita de rugina.pe unde intra apa in spate sub presuri?
daca ploua afara dar nu merg cu masina nu se strange apa sub presuri.
b13mat
Apa intra prin gaurile din praguri! Se prelinge de sus pe stalp si apoi in loc sa se duca pe gurile de scurgere (care sunt infundate) iti intra in masina pe sub mocheta. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Cu o surubelnita desfunda gaurile alea trei din prag
tr04www
gaurile din prag sunt desfundate.adica am scos carpele alea din el.dar am vazut ca in stalpul dintre usi pe stanga e ulei, acesta nu trebuie sa se duca in praguri?
Maskatu
Apa la usile spate....
1. contact imperfect cheder strasina cu usa. Apa intra intre cheder si usa si apoi se prelinge catre partea de jos (presuri)

2.contact imperfect cheder usa cu usa. Apa intra intre cheder si usa si apoi se prelinge catre partea de jos (presuri)

3. Protectie plastic usa dezlipita (plasticul lipit in spatele fetei de usa, pe usa (partea metalica, care acopera gaurile de acces catre macara). Protectie fiind dezlipita, toata apa care se strange in usa( prin chederul din exterior, care vine pe geam) se prelinge intre protectie si fata de usa si in final pe jos la presuri.

4. se poate ca apa din spate sa vian din fata, de la sofer sau pasagerului fata. Din cauza vitezei se prelinge catre partea din spate.

Scoate bancheta din spate, ia un furtun, stai in masina si roaga un prieten sa ude masina, in special la imbinarea usii cu caroseria, chedere, etc. O sa vezi exact pe unde se infiltreaza... decat asa poti sa afli exact de unde vine apa.
Kendo12
Deci sa pun silicon sub chederul nou pe care-l cumpar???Sau unde mai exact ;scuze dar nu am inteles;o poza sau o schema te rog
Maskatu
Poza diseara. Pusesem pe forum dar nu o mai gasesc.
Kendo12
Multumesc mult Maskatu;astept smile.gif
liviu242006
la mine intra si prin gaura unde vine bagat bradutul care tine acel plastic dintre sezutul banchetei si bancheta,solutia a fost sa renunt la bradut si sa infund gaura .pun si o poza
Maskatu
Eu am astupat cu power tape si apoi am dat cu antifon, toate gaurile din stalpii fata, din acelasi considerent.
gcgeorgescu
apropo de apa in portbagaj kedo 12. ridica bochetele de pe oale si vezi sa nu ai gauri (de rugina)
Frank Martin
Maskatu unde ziceai ca ai astupat gaurile acelea din stalp?te referai la cele de jos pe unde iese apa?
Am si eu probeleme cu portbagajul si cred ca asta ar fii o solutie.deasupra portbagajului sunt gauri pe unde poate sa intre apa?apa nu poate sa intre unde sunt cele 2 gauri sub luneta, pe unde ar trebui sa iasa apa?sau la butonul de deschidere a portbagajului?
scuze daca am intrebat prostii
Maskatu
Ma refer la gaurile interioare ale stalpului din fata, sub uce decodor.
user posted image
Frank Martin
mersi mult
Maskatu
QUOTE(Maskatu @ 8 Apr 2010, 10:47)
Poza diseara. Pusesem pe forum dar nu o mai gasesc.
*


Scuze dar abia acum mi-am adus aminte si am scos pozele. Am pus o linie rosie in zona unde am aplicat silicon... cum spuneam si mai sus, chiar unde face contact chederul cu caroserie, in buza aceea. Astfel incat chiar daca ploua apa nu are cum sa intre, decat ca se va strange acolo dar dupa ce pleci se scurge din inertie.
miaghy
daca ai eleron uita-te dedesupt la prindere la suruburi pe acolo mai intra asa am patit si eu
and_rei
vin si eu cu o intrebare.sunt satul de zgomotele aduse de lucrurile transportate in portbagaj.a facut cineva vreo chestie in privinta asta?gen suport pt sprayuri chei etc.nu cred ca sunt singurul care ar vrea sa-si amenajeze portbagajul.am ceva idei dar cateva in plus n-ar strica.eventual si poze daca se poate.stima biggrin.gif
liviu242006
ati pun eu maine niste poze ca sa ai idei pt asta
and_rei
ok astept.in seara asta o sa ma uit si pe la baieti in portbagaj sa vad cum au si ei.promit sa nu iau nimic biggrin.gif:)))))))
G I M
Eu am o trusa de plastic pt scule, trusa si triungiurile toate legate fortat cu un zgarci de bancheta spate. Stingatorul e in suportul sau care e prins cu 2 holdsuruburi in stanga portbagajului. Cricul cam face galagie, este la locul lui in dreapta.
pician90
eu am o valiza ..acolo am cheie roti .o trusa de tubulare trusa.. antigel ...etc..etc. nu suna nimic numa ca ocupa umpic mai mult spatiu.
Relu_GTT
eu inafara de cric,cheie de roti si ce este obligatoriu adica trusa medicala, triunghi si extintor, nu am in masina, extintorul il am prins cu suportul lui iar celelalte in geanta masinii care scria Dacia pe ea si mai am o surulbenita, atat tongue.gif
danxkc
maskatu si tu dupa ce ai luat cheder de solenza numai scartaie portbagajul?
Maskatu
Nu mai scartaie. Am pus chederul de solenza, am lasat si cuiul mai jos, astfel incat sta mai bine presat pe chederu si nu mai are loc sa se miste. De asemenea o data la cateva luni deschid hayonul si imping pur si simplu in el cu mainile. Tabla este foarte subtire si in felul asta se "apropie" mai mult de masina.
danxkc
si cum ai facut chestia cu, cuiu?
GrOzOy
Pai ii dai capacu ala negru( protectia) si cu o cheie de 14 parca nu mai tin minte exact ii slabesti surubul ala care il tine fix, dupa ce l-ai slabit dai cuiul ala un pic mai jos ,il dai dupa cum ti se inchide tie haionul mai bine si mai usor ( fara sa ii dai drumu din pod) si dupa ce i-ai fixat pozitia la cui strangi la loc acel surub si asta e tot !
BoR
Ai nevoie de o cheie torx pentru a lasa mai jos acel ''cui'' in forma de U,astfel incat hayonul va sta mai presat pe cheder.
djasu82
mai bine il schimba acel surub cu unu cu cap normal , la mine s-au tocit dinti la acel surub cu cap tors .
BoR
Probabil ai umblat la el des pentru a-l regla,de aceea s-au tocit.
danxkc
poate sa puna cineva poza cu acel surub ca eu nu am gasit nimic :| poate a schimbat fostu proprietar ceva
BoR
Este acoperit cu un plastic,de aceea nu l-ai observat.Se scoate acel plastic prin tragere si il vei gasi.Spor
GrOzOy
Il gasesti la partea de jos ( de pe caroserie ) nu pe haion ... are un capac negru,il scoti si este acolo un surub... TU chiar nu ai umblat acolo nicioadata? wacko.gif
danxkc
pai e nu e masina mea e a lu tata eu doar o conduc dar el e plecat acum
gcgeorgescu
are dreptate maskatu cu impinsu in haion acolo unde e numarul si inca ceva, am dat cricul la cineva si mi-la adus fara elasticul acela, de atunci zdrangane daca nu il aveti incercati sa puneti altul sau macar banda izolatoare si mai reglatii din tampoanele de pe haion care se insurubeaza. daca le desfaci mai rau scartaie, am patit eu daca le strangi si apesi pe haion acolo unde e nr e mai bine, treaba e si cu ce avem prin portbagaj, daca e vraiste ca in poza mea , e clar.
mie mi-a scos peri albi o punguta care imi dadea impresia de rulment stricat, de sabot blocat, si de alte defecte care erau in mintea mea, dupa ce am scapat de punguta am scapat si de defecte.
giannicamara
ma bate gandul sa pun placa de pal si inchizatoare de nova.multi o recomanda.voi ce ziceti?are cnv?
GrOzOy
Poate de solnita...nu de nova
giannicamara
da si de slz e ok, dar am zis nova. inchizatoarea de nova e cea mai buna.cik.
danxkc
cea de solenza e super buna am vazu pe o supernova nu se auzea niciun zgomot de la portbagaj
Relu_GTT
doar sn din 2001 au ca la nova, restu au ca la slz, logan doar ca la slz au in plus asa zisul cui
danxkc
da si cuiul acela face toata treaba
melomanuu
Eu anul trecut in iarna m-am suparat foarte tare pe apa care-mi intra in portbagaj. Asa ca m-am pus am desfacut suportii de la placa, tot haionu, am dat jos luneta, am refacut marginile pe care venea chederul lunetei ca era foarte ruginit, am bagat ceara in haion si spuma. Dupa ce sa uscat spume inchideam haionul fara cheder sa vad unde este distanta mai mare intre haion si caroserie. Unde era distanta mare am mai batut, tras tabla. Am pus cheder de berlina si de atunci nu mai am nici o treaba cu apa in portbagaj.
quick
QUOTE(melomanuu @ 20 Feb 2011, 00:58)
am dat jos luneta, am refacut marginile pe care venea chederul lunetei ca era foarte ruginit
*



cum ai refacut marginile? erau mancate tare sau doar ai curatat cu smirghel?
melomanuu
am curatat ce era ruginit cu flexu, am dat cu feruginol, dupaia am dat cu chit de fibra si peste cu deruginol cu zinc. Cand am pus luneta am bagat mastic negru
adi_roshu
Ceau,cum pot sa fac sa numai imi zdrongane portbagaju k numai il suport...am intrebat p cineva si mi-a spus de ceva dop de cauciuc care se monteaza in gaura de langa incuietoare cum e si la solenta...are cineva asa ceva?

ceau
BoR
Da,am eu,cui de Solenza.Reduce intr-adevar miscarea hayonului.Dar trebuie sa si reglezi ceva mai strans inchiderea hayonului,adica sa lasi mai jos putin acel cui in forma de U de pe buza portbagajului,la limita la care se va inchide ceva mai greu,dar va sta fix.De asemenea,regleaza si cele doua tampoane de cauciuc de pe margini.Zgomotele produse de hayon se pot elimina 100%.Spor!
gcgeorgescu
mie nu imi intra polita in locasul de pe suportii cu boxele, pare la mare. daca imping bine sta pe buza. dar nu intra si mai tare , imi e ca o rup. daca e impinsa numai scartaie, daca nu face ca toate alea haionu. am descoperit locasurile alea dintr-o prostie. ele sunt acoperite cu mocheta din aceia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.