Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bacau - Adjud - Onesti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
maho
Are cineva date proaspete despre traseul asta ? Ma intereseaza mai ales varianta prin Pancesti - Urechesti (DC 105 / 105B / DJ 119A), fara sa fi nevoie sa trec prin Adjud...
maho
Inteleg ca s-a scumpit benzina, si nu mai circula nimeni pe traseul asta, sau internetul, si nu mai posteaza nimeni ? sad.gif
Se pare ca o sa revin tot eu, peste vreo 2 saptamani...
OoZz
Bacau-Sascut, drum bun, E85.
Sascut-Urechesti este in stare ok, cel putin asa era in decembrie.
Urechesti- Oneste este decent pana la intrare in Onesti unde e dezastru, iti vine sa iei masina in brate.

Drum bun!
maho
Merci mult, OoZz ! Sper sa fi supravietuit iernii cele ok, o sa revin cu update cand ma intorc.
Drive safe !
c_costel
Am mers eu Adjud -Onesti ,week-end-ul trecut ,la iesire din Adjud e drumul rau dar pe o bucata mica,iar in Onesti e pur si simplu bombardat, in rest foarte bun.
maho
Multzam' Costele ! worship.gif
Cum o fi, cum n-o fi, drumul trebuie sa-l fac.
maho
Revin cu un update, de ieri (precizez ca e prima data cand fac traseul asta):
Bacau - Sascut perfect (o fi el "E", dar nu ma asteptam...); wub.gif
Sascut - Urechesti incredibil de bun (asfaltul) si de salbatic traseul - daca am intalnit 2-3 masini, nici un indicator, borna, etc., nu ca m-ar fi deranjat; as face pe el o etapa de WRC gen "raliul Corsicii", cu atentionarea ca sunt mai multe curbe periculoase, fara vizibilitate, nesemnalizate; daca te "fura" salbaticia traseului si nu ai frane, intuitie si reflexe, dai in necazuri; excl.gif
Urechesti - Onesti f. bun (intrarea din Onesti cu multe carpeli slab facute, pe vreo 3-4 km), dar asta e, nu le pot avea pe toate...
iulian'71
Drum rebilitat aproape perfect, exceptie facand in continuare iesirea din Adjud si intrarea in Onesti, unde este acelasi drum din beton de peste 40 de ani( acest drum incepe de la Albita-Barlad-Podul Turcului-Adjud-Onesti-Oituz-Tg. Secuiesc- Brasov a fost construit din beton ca drum strategic in anii '60 pentru a servi trupelor sovietice in deplasarea catre occident).
lord_wader
QUOTE(iulian'71 @ 5 Aug 2012, 00:50)
este acelasi drum din beton de peste 40 de ani( acest drum incepe de la Albita-Barlad-Podul Turcului-Adjud-Onesti-Oituz-Tg. Secuiesc- Brasov a fost construit din beton ca drum strategic in anii '60 pentru a servi trupelor sovietice in deplasarea catre occident).
*



Aiurea, de unde mai scoateti prostiile astea?

Albita-Tecuci este E581 care continua spre Chisinau-Tiraspol apoi se numeste E58 spre Odessa.

De la Barlad-Adjud este DN11A, iar de la Onesti ai E574.
Singurele portiuni cu beton sunt in zona Podul Turcului, cativa km, la intrarea in Onesti mai este ceva beton si apoi la intrarea in Brasov, posibil si in Tg. Secuiesc sa fie ceva beton. Chiar am sa ma interesez la cineva daca drumul de la Barlad la Adjud si apoi spre Onesti a fost vreodata betonat.
iulian'71
Portiunea Adjud-Onesti a fost asfaltata peste beton in august-septembrie 2008. Intre anii '70-'90 de la Bretcu-Tg. Secuiesc spre Brasov soseaua era tot din dale de beton. De la Chichis la Harman si apoi spre Brasov a fost a turnat asfalt incepand cu 2009 peste dale. Intre Onesti si Bretcu la sfarsitul anilor '70 s-a facut modernizarea pasului Oituz prin largirea la doua benzi pentru urcare acolo unde se putea executa largirea si o parte din dale au fost scoase. Sectorul Adjud- Podul turcului-Barlad(intersectia cu E 581) era din beton in anii '90. Cat despre sectorul Barlad-Albita atat stiu ca facea parte din aceasta sosea strategica.
Traseul Adjud-Onesti-Brasov il cunosc de aproape 40 de ani de cand si-au luat ai mei masina, iar in prezent spre Brasov ma duc destul de des de cel putin 5 ori pe an.
Batrânul
Confirm: sectorul de drum Adjud-Onesti era din dale de beton, până în 2008, când a fost asfaltat, așa cum a scris și iulian'71 mai sus.
nokia_6260
iulian 71 are dreptate.am in familie persoane de o respectabila varsta de 70 de ani care imi spun ca acest drum era strategic conceput si realizat acum 35-40 ani.
Batrânul
Chiar mai vechi: în 1963 (deci în urmă cu aproape 50 de ani) am mers pe porțiunea Adjud - Onesti (nu eram eu la volan...)
maho
QUOTE(maho @ 8 Apr 2010, 12:16)
.. varianta prin Pancesti - Urechesti (DC 105 / 105B / DJ 119A), fara sa fi nevoie sa trec prin Adjud...
*



QUOTE(maho @ 28 Apr 2010, 14:25)
Revin cu un update, de ieri
Bacau - Sascut perfect
Sascut - Urechesti incredibil de bun (asfaltul) si de salbatic traseul 
Urechesti - Onesti f. bun (intrarea din Onesti cu multe carpeli slab facute, pe vreo 3-4 km),
*


Inca un update, de zilele trecute:
Am refacut traseul pe care l-am vrut initial (in sens invers, de data asta), pe DC 105 si 105B (Urechesti - Sascut-Sat - Pãncesti - iesire direct in E85). Sunt asfaltate si astea proaspat, asfalt f. bun, desi cam ingust (mai ales in curbe incap cu greu 2 masini). Un traseu splendid, o varianta de deal a Transalpinei. Felicitari primarilor locali (am inteles ca le-au facut cu fonduri UE), si ...doar ".ue" celui din Onesti (la fel de proasta iesirea spre Adjud).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.