Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tab`
SALUTARE
deci la relanti masina nu merge rotund,adica daca ascult la toba finala am un rateu la 10 secunde,si daca schimb in 3000-4000,apoi opresc motorul imi face o auto aprindere,din ce poate fii puteti sa ma ajutati,mersi
bodytzu
sal,schimba bujii,uita-te la capacul delco,la luleau din interiorul lui,daca observi ca sunt fisurate schimba-le,curata carburatorul,regleaza-l,regleaza avansul,uita-te la platina sa nu fie impuscata sau poate sa nu fie reglata corespunzator.mie de la platina imi facea autoaprindere cand opream motorul,am observat ca platina era lipita...sunt multe care ar putea sa-ti provoace acele rateuri.bafta
pavel_daniel
Salut.Eu ma gandesc ca reglajul carburatorului nu este corespunzator.Mai umbla la cele doua suruburi de reglaj.Succes.
Paulorossi
Nu prea ai ce regla din cele doua suruburi.Mai degraba ai avansul marit,distanta platinei modificata fata de regaljul normal sau benzina cu cifra octanica mica
bodytzu
de la benzina cu cifra octanica mica,nu cred ca face autoaprindere si nu stiu unde gasesti tu benzina sub 95 .
Paulorossi
Tocmai ca faci.
Crezi ca benzina 95 de la statiile din Romania e chiar 95?
tab` regleaza avansul(vezi pe forum),verifica platina si pune benzina buna.
revoOO
si eu am avut aceasta problema si am fost nevoit sa schimb : capac delcou, lulea si bujiile si s-a rezolvat aceasta problema.
tab`
SALUTARE
Am rezolvato,am schimbat bujiile,am dat avansul mai mare deoarece si in mers avem un soc knd ma dadeam la masina,si am reglat platina cu lera la 0.7 si nu mai am nici auto aprindere multumesc tuturor
andreybazatu
"0,7" :-o nu ti se pare ca e cam mult??? eu stiam ca se regleaza la 0,4 platina si bujiile la 0.7
bodytzu
e mult la 0.7,vorba lui andrey,platina se regleaza la 0.4 si daca tot nu-ti merge perfect mai trebuie umblat la avans...

in cazul tau,daca reglezi la 0.4 trebuie sa dai avansul mai mic...zi-ne si noua ce consum ai daca ai mers cu ea asa:D
tab`
SALUT
revin cu o greseala 0.4 platina,si am un consum de 8 oras(craiova)si exterior undeva la 5-6 pana in 90km/h.am carburatorul reglat cum scrie pe site...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.