Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mâncăm 220.000 de shaorme pe zi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Maskatu
Comercianții susțin că fac afaceri de sute de milioane de euro pe an.

În plină criză financiară, când mii de afaceri intră în faliment, shaormeriile înfloresc mai mult ca niciodată. Potrivit unei analize publicate de ziarul Gândul, românii devorează 220.000 de shaorme pe zi.

Poate fi mâncată pe fugă, se găsește la orice colț de stradă și mai ales e ieftină! Delicioasa combinație de cartofi prăjiți, carne, varză, castraveți, ceapă, sosuri și lipie se pare că a ajuns în topul preferințelor românilor.

Într-un singur an, “afacerea shaorma” atinge colosala sumă de 200 de milioane de euro în România, reprezentând vânzările de lipie și kebab (bucăți de carne).

Taximetriștii, clienți fideli

“Noi vindem cam 100 de bucăți pe zi, pentru că suntem o firmă mică și nu prea avem vad. Dar oricum, merge mai bine ca în anii trecuți, ba chiar pot spune că în ultima perioadă creșterea vânzărilor a fost semnificativă.

Probabil nu mai are lumea bani de restaurant și preferă să înfulece o shaorma. Cei mai fideli clienți sunt taximetriștii și tinerii”, ne-a declarat Florin Pantazi, vânzător la o shaormerie.

Sursa: Libertatea.ro
user posted image
Legea fast-food, dată uitării

La începutul anului, ministrul sănătății Cseke Attila anunța că echipa sa pregătește o taxă pentru mâncarea nesănătoasă, inclusiv pentru cea fast-food, ca să adune mai mulți bani destinați sistemului sanitar. Vestea a stârnit un val de nemulțumiri în rândul producătorilor, care au amenințat cu majorări de prețuri de până la 30%. Se pare însă că, la fel ca multe alte idei “mărețe” ale guvernanților noștri, pe proiectul pentru taxa fast-food s-a așternut praful și inițiativa a fost dată uitării.
george_scala_2004
dupa 3 zile se scoala si pubertatea sa scrie. pina acu' a fost ocupata cu altele...

http://www.gandul.info/news/romanii-infule...e-pe-zi-5871591
http://www.zf.ro/zf-24/romanii-mananca-220...-pe-zi-5872113/

eu unul nu stiu cit de sanatoasa sau ne este shaorma pentru ca nu am mincat niciodata !
elro
Mda,eu unul mananc asa ceva la 2-3 luni,Mc`...la 2-3 luni,bere beau foarte rar...cu mine ar da faliment toti.
In primul rand nu este sanatos,nu am incredere in conditiile lor in care se gatesc toate acele ingrediente,conditiile de depozitare,cel care manevreaza...tot ce ajunge in lipie etc.
Maskatu
@george
1. Tu chiar stai toata ziua si citesti toate ziarele si site-urile agentiilor de presa? unsure.gif
2. Ar tebui sa incerci..... huh.gif
Andy_ACS
Foarte buna Shaorma, una din preferatele mele. Pana la urma nu e asa daunatoare cum ar vrea unii sa insinueze, singurele chestii cu probleme ar fi cartofii prajiti (ca se foloseste de multe ori acelasi ulei) si unele sosuri (contin tot felul de substante pentru gust). In rest piept de pui la grill, varza, rosii, castraveti, morcov, ciuperci, masline, etc.
Daca mergi la restaurant si comanzi o portie de cartofi prajiti, un snitel de pui si o salata e cam acelasi lucru, insa nu e fast food, asa ca in mintea unora e mai sanatos wink.gif

Bafta!
Yochanna
Nu stiu ce shaormerii au studiat astia cu stirile, insa eu am doua cunostinte care lucreaza in shaormerie.. una prin Aviatiei si una prin Mihalache... si mi-au spus nu mai merge treaba ca inainte...
M i h a i
Ce are nasol shaorma in ea ca sa nu se vanda? maioneza..altceva? hai si cartofii care ingrasa..etc..in rest..carne...lipie..nimic nasol.....la mc este clar mancare nesanatoasa..la burger...hai si la kfc..cu puiul lor bagat in toate zemurile....eu nu inteleg de de shaorma si pizza dauneaza sanatatii?carnea de porc prajita in tigaie nu dauneaza?carnatii de aldis ori alta firma (care au nitrit se sodiu in compozitie) nu dauneaza?salamurile? vor sa puna taxe pe o placere a omului.se tot cauta solutii penibile pentru a aduce bani la buget....pe apa plata nu pun taxe?

Yochanna..nu stiu cum sta treaba la shaormeriile pe care le stii tu..dar pot sa-ti spun ca aseara la Dristor (Budapesta) pe la ora 23.30-24.00 ....era coada in permanenta) .
Maskatu
Bine punctat andy... cred ca este daunator pentru persoanele care pot lua usor in greutate, din cauza uleiului in care au fost prajiti cartofii, in rest nu prea are nimic nociv. Cel mai important este cum se prepara si cum se depoziteaza toate cele necesare prepararii...
george_scala_2004
@maskatu,

1. nu citesc dar am vazut stirea si sincer nu mi s-a parut demna de prima pagina...

2. nu, multumesc si cred ca stii de ce wink.gif
argon
QUOTE(Maskatu @ 14 Apr 2010, 10:42)
unei analize publicate de ziarul Gându
*



cum le-au numarat desteptii astia, ca si pe aia 1,5 milioane de metri patrati de gropi?

Personal mi-s satul de ziaristi amatori de duzina si titluri de senzational.
fost membru
Observ ca fac bine ca nu dau banii pe ziare. tocilar.gif
fnp
Astazi 220.001 smile.gif
george_scala_2004
@fost membru: dupa nebunia din '90 cind luam tot ce gaseam pe tarabe m-am lecuit ! nu mai citesc nici un ziar ! adica nu dau banii pe el. citesc doar unele, on-line.
Markos
QUOTE(george_scala_2004 @ 14 Apr 2010, 13:46)
nu mai citesc nici un ziar ! adica nu dau banii pe el.

pai cred si eu. ar însemna sa decupezi articolul si sa-l scanezi ca sa-l pui aici. prea complicat.. dry.gif
rtBK
QUOTE(Yochanna @ 14 Apr 2010, 12:19)
Nu stiu ce shaormerii au studiat astia cu stirile, insa eu am doua cunostinte care lucreaza in shaormerie.. una prin Aviatiei si una prin Mihalache...  si mi-au spus nu mai merge treaba ca inainte...
*




in drumul taberei sunt 2 shaormerii care au tot timpul clienti.. si la 3 dimineata e cineva acolo laugh.gif. depinde si de servire si ceea ce servesc...
jul
probabil au contactat mai multe firme care vand carnita ptr shaorma,au calculat repede kg /portie si cam asta e,de unde cumpar eu ,in 15 minute cat astept vinde cam 40 portii,este posibil sa existe o vanzare mult mai mare fata de cum era inainte,dar totusi circa 10 tone de carne /zi ,suna un pic cam umflat ,chiar si 5 tone suna aiurea ptr ca in general shaormele sunt numai in orase

in uk ,o firma de pizza,a luat amploare din cauza crizei,atat de bine le merge ca isi permit reclama de 3 milioane de lire(banuiesc ca am auzit bine) anual si se extind in continuare(francize)

explicatia clientilor a fost :din cauza crizei nu mai ies in oras ,o iesire implica transport,un suc,o bere ,adica cheltuiala in plus,asa comanda acasa si gata

daca imi aduc aminte bine cred ca ei sunt http://www.dominos.uk.com/aboutus.aspx
Cornel001
QUOTE(george_scala_2004 @ 14 Apr 2010, 11:22)
2. nu, multumesc si cred ca stii de ce wink.gif
*


Sa inteleg ca pasti doar iarba direct de pe camp... e naturala, ecologica... oops stai ca nu e chiar asa... poate e poluata...
george_scala_2004
...ai inteles prost wacko.gif ...mai bine nu intelegeai... radmasa.gif
tkx
eu nu prea mananc fast food, dar si cand scap devorez tot. odata am mancat 3 shaorme mari una dupa alta 38.gif 38.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.