Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pedalier Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius Adrian
Salutare, stie cineva cum pot sa las pedalierul mai jos ca este prea inalt iar cand vreau sa calc ambreiaj sau frana imi rup genunchiul in volan. Multumesc anticipat!
andu911
sau esti tu prea inalt ?
OCEBE
mai degraba ai cobora scaunul sau daca nici asa nu-i bine, inlocuieste-l cu altul mai mic in inaltime.
RIon
Mai poti regla cate ceva lasand mai moale cablurile.
OCEBE
cum asta ? si pedala de ambreiaj si cea de frana au arcuri de revenire asa ca vor sta ridicate chiar daca nu-s legate la cablu respectiv tija de actionare pompa; poti sa lasi mai jos doar acceleratia dar risti ca la apasarea totala a pedalei carburatorul sa ramana patial inchis
gcristi
Scoate arcurile si de la frana si de la ambreiaj teoretic pedalele se vor duce cam la jumatea cursei la care sunt acum . Nu stiu daca este un sfat bun dar eu merg fara arc la ambreiaj de 2 ani , mi la-u pierdut aia din service da nici nu mi-am batut capu cu el .....
disaster
si eu merg la fel fara arcuri.la ambreiaj nu mai e deloc iar la frana atarna degeaba pe acolo ca nu e prins dar nu stiu daca e vreo diferenta pentru ca daca trag de pedala in sus nu vine deloc,deci orice ai face tot sus o sa-ti stea pedalele(teoretic).incearca sa dai scaunul mai in spate sau ia-ti o masina mai mare daca nu ai loc wink.gif
OCEBE
scoaterea arcului la pedala de frana e o mare greseala ptr ca greutatea pedalei de frana poate tine pompa de frana in "tensiune" ; de altfel, tocmai din aceasta cauza, se impune a se lasa un joc al tijei pedala/pompa de pana la un milimetru care tradus in cursa libera a pedalei inseamna cam pana la un cm.
harbulet
cand am luat masina nu avea arc la frana am mers cam 2 saptamani fara sa stiu se incalzeau rotile si parca nu tragea, de cand am pus arc nu mai sunt probleme

cu toate ca este incomod si pt mine am 1,91

cand voi avea timp vreau sa modific pedalele sa tai din ele asta mai tarziu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.