Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme frana !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mircea2006x
Salutare din nou!Masina din semnatura a stat cam o luna pe dreapta iar in ultima vreme se fac drumuri cu ea decat in weekend ( tara dus -intors 70 km).Se aude un zgomot la franare ( gen - trrrr) si parca pedala tine mai jos.(in pedala nu se simte nici o trepidatie asa cum e la abs).Placutele au fost schimbate acum 2 ani,servo la fel ( s-au facut aprox 3000-4000 km) , lichidul are putin peste 2 ani ( stiu trebuie schimbat). Or trebui numai placutele schimbate sau o fi alta problema?
pavel_daniel
Salut.Daca folosesti masina atat de rar,e posibil ca pistonasele sa fie intepenite in etriere sau cilindri de frana (pe puntea spate).Demonteaza fiecare roata si verifica ca pistonasele ,in momentul cand actionezi pedala de frana,ies uniform,direct proportional cu forta de apasare.Succes.

15 Apr 2010, 16:40:
Si daca tot demontezi rotile,verifica si starea placuteleor si a sabotilor de frana.
mircea2006x
Am uitat sa spun ca pe spate a fost reparat si pus totul la punct asta vara . Pe fata se aude zgomotul ala.
N E S
Salut! Incearca sa schimbi garniturile de la etrieri. Am patit si eu ca tine, si am pus niste garnituri de calitate care au rezolvat problema (inainte aveam niste garnituri facute de un S.R.L). Numai bine!
xrt3xrt3
QUOTE(N E S @ 15 Apr 2010, 17:07)
Salut! Incearca sa schimbi garniturile de la etrieri. Am patit si eu ca tine, si am pus niste garnituri de calitate care au rezolvat problema (inainte aveam niste garnituri facute de un S.R.L). Numai bine!
*





baga repede o marca... sa stim si noi.... smile.gif
N E S
Mai exact o sa spun maine si pun si o poza ca mai am un set in portbagaj. Dar garniturile ce le-am pus eu acuma sunt intr-o punguta cu ambalaj verde, si scrie pe ele Garnituri Etrier si's de pitesti. Nu SRL nimic. maine pun poza sa vedeti si voi.
bodytzu
asemanator am patit si eu acum cateva zile si ce crezi,placutele ajunsesera la fier si n-am nici macar 5000 km cu ele,proasta calitate,desfa schimba garnituri schimba placute,curata etrierele cu smilgher fin :-?? iti recomand placute de Ramnicu Sarat ! aa...verifica si discurile,eu am ceva santuri in ele si cand franez se opreste in suturi gen ABS biggrin.gif

bafta in rezolvarea problemei smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.