Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Luc10
salutare la toata lumea. am o dacie pe injectie model 2000 si cca 150.000 de km si am observat ca atunci cand am completat ulei pe buson are spuma maronie, uleiul pe joja este ok adica intre semne si este negru (mai am cam 2000 de km si trebuie sa schimb uleiu Castol Gtx 15w40, cica ar fi de 10000 de km asa mi-au zis cei de unde mi-am schimbat ulei - service care se ocupa cu schimb ulei ), apa este pe maxim nu creste nu scade, acum intrebarea este de la ce ar putea sa fie.
P.S. am vorbit cu un nene care repara masini si a lucrat la service Dacia si mi-a spus ca este pe ultimii km motorul.Daca este asa aveti idee cat este un set motor pentru masinica mea mai de firma nu gen Asam sau mai stiu ceva gen srl. Si nici nu am completat cu alt ulei de vascozitate sau marca diferita.
Paulorossi
E de la condens.Masina papa mult ulei?Cati km are?
Luc10
are 150.000km si pierde in limtele normale
Paulorossi
cat inseamna pt tine limite normale?Uleiul se pierde pe etansari sau e consumat de motor?
Luc10
am o problema cu garnitura de la injector si pierdea pe acolo dar s-a rezolvat

16 Apr 2010, 17:33:
adica in 8000 de km am pus 1 litru jumate
radu m
sall un set motor ''bun'' te cam duce la 500lei noi
N E S
Daca nu mananca motorul ulei n-ai de ce sa-ti faci griji. Este condens cum a spus si un coleg mai sus. Cand o sa ai bujiile ude de ulei, atunci poti sa incepi sa pui semne de intrebare si sa faci verificari. Pana atunci...chill biggrin.gif
danezu_pitesti
da si eu cred ca nu-i un fenomen care sa fie elocvent pentru uzura motorului pentru ca si mie imi face la fel si ulei pierd ca si tine in limite rezonabile...dracu stie pe unde smile.gif
bujiile iti spun cel mai multe despre motor:atunci cand izolantul are culoarea caramizie totul este bine ,chiar si temperatura de functionare.doar cand bujia este acoperita cu calamina si este uda atunci trebuie facut motorul.daca este doar neagra si nu e uda inseamna ca motorul functioneaza la temperaturi inalte si caldura este absorbita in afara ceea ce nu e bine.
N E S
sleep.gif bujiile negre indica un consum ridicat de combustibil....chestia cu caldura n-am mai auzit-o pana acum....exista si un site care "traduce" fiecare comportament al bujiilor.
Luc10
bujiile tocmai ce le-am schimbat si erau caramazii uscate; le-am schimbat pentru ca la relanti tremura si 2 aveau "tocite" anodul sa zic asa.
Alex4u
eu am facut motorul nou..inca nu m-am dus sa strang chiuloasa...si am bagat acum ulei Castrol Magnetec 10w40 ...si daca merg cu ea de exp de exp prin oras si al meu face la buson alb..daca merg mai mult sa se incalzeasca numai e alb..
kog
e oarecum normal sa apara spuma aia in capac

mai ales daca folosesti ulei de calitate indoielnica
danezu_pitesti
da si indica si un consum ridicat de combustibil dar mai ales daca mergi pe benzina cred nu neaparat pe gaz smile.gif
Luc10
ulei este Castrol GTX 15w40 iar de consumat 7% in mers mixt ceea ce eu zic ca este ok daca si uleiul asta este de origine indoielnica ce sa mai zic de uleiul pe care l-am gasit 4 litri la 7 ron atunci ce sa mai zic.Oricum o sa ma duc, sper ca luna viitoare sa il schimb, poate voi scapa de beleaua asta.
kog
spuma mai apare si din cauza condensului (cand e mai frig) Vezi ca mai sunt cateva threaduri despre mucii pe care ii face uleiul combinat cu apa din sistemul de racire/umezeala. Uite unul aici http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=134471&hl=muci
Victor25
asa patesc si eu,am o dacie 1310 din 2000 pe injectie,75.000 de km, si la 10.000 de km papa 1 litru de ulei.nu pierd ulei,cred k asa sunt facute ele sa pape rolleyes.gif
danezu_pitesti
adevarul e ca motorul de dacie e proiectat de acum 30,sau scuzama 40 de ani si fiabilitatea lui lasa de dorit in multe cazuri. in afara de cateva modificari minime si de faptul ca masina e pe injectie, francezii de la renault au produs pana in 2005 tot cu vechea tehnologie , pe aceleasi linii de productie. asa ca nu te astepta la minuni de la masina ta dar nu cred totusi sa pape 1l la 10000 cum ai spus doar daca ai segmentii putin uzati sau iti pierde foarte putin pe undeva. smile.gif
Richy09
Buna ziua vreau sa pun si eu o intrebare....am un papuc 1307 din 99 cu motor de 1.6 pot sa montez motor de la renalut scenic 1.6 din 98?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.