Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovyxdiu
Salut,

Am si eu o mare problema cu dacia mea din '90. Incerc de ceva vreme sa-i dau de cap insa nu reusesc. Problema apare la accelerare mai puternica sau cand sarcina e mai mare (ex. cand urc o coasta sau deal) in special in treapta a 4-a si a 5-a. Problema apare si in treapta a 3-a insa mai putin. La accelerare mai puternica de exemplu mai intai ezita putin apoi incepe sa accelereze insa tot cu mici intreruperi iar maneta de viteze incepe sa trepideze destul de urat. Problema se manifesta si la drum, de exemplu merg intr-a 4-a iar cand soseaua urca putin maneta incepe sa trepideze foarte urat, sarcina fiind mai mare. Am verificat aprinderea, carburatia, am schimbat ax delcou, rotorul de la delcou, fise, etc... insa nici o schimbare. Am crezut ca este de la avansul vacuumatic, am facut probe la drum pe fiecare pozitie a rotitei dintate insa fara nici un rezultat, tot asa merge. Carburatorul este reglat, inclusiv nivelul in camera de nivel constant. Am verificat si suportii de la cutie...am zis ca poate e vreun suport rupt insa toti sunt intregi, la fel si mansoanele acelea din cauciuc. E clar ca problema nu e de la prinderea cutiei ci de la motor, acesta intrerupe iar vibratiile se transmit prin cutia de viteze la maneta.
Mentionez faptul ca in rest motorul merge bine, trage destul de bine. Acum ceva timp daca ii trageam putin socul aceste probleme dispareau, masina mergea perfect. De la un timp insa chiar daca-i trag putin socul de proba tot intrerupe la accelerare.

Poate sa ma ajute cine cu o indicatie... a mai avut cineva o astfel de problema si a reusit sa o rezolve?

Multumesc anticipat.
pavel_daniel
Curata carburatorul.
ovyxdiu
Carburatorul e curatat; stiu ca la carburator mai exista unele orificii de progresiune imediat sub clapeta de acceleratie, alea chiar nu stiu daca sunt infundate sau nu deoarece nu am reusit sa le controlez/curat; oare acele gaurele mici sa fie cauza?
N E S
Parerea mea este ca trage aer fals. Cel mai probabil garniturile dintre carburator si pata calda nu etanseaza. Eu stiu comportamentul descris de tine de cand imi reglam carburatorul si ii dadeam aer prea mult. Acum daca zici ca l-ai reglat cum trebuie si nivelul in CNC e ok....incearca sa schimbi garniturile de sub carburator si sa vezi cum se comporta.

Daca vrei sa te documentezi asupra aerului fals, da un search ca mai sunt vreo doua topicuri in care se vorbeste de rezolvari. Numa bine!
ovyxdiu
Multumesc pentru informatii, la chestiunea asta ma gandesc si eu...e posibil sa traga aer si pe la garnitura dintre galerie si chiulasa deoarece mai demult un 'mester' a incercat sa-mi mai stranga suruburile iar doua dintre ele stiu ca au filetul stricat... e f posibil sa traga aer pe acolo. Mai e posibil sa traga aer fals si pe la servofrana deoarece dupa ce opresc motorul pedala nu se mai mentine cateva secunde 'moale' ci devine imediat tare la apasare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.