Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bolboroseli in vasul de expansiune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kkpebatz
masina: dacia berlina 1310, motor 1397, an fab: 1998

problema e asa:

masina mergea fara prob pana cand am hotarat sa schimb bujiile. le-am schimbat.
am vrut sa dau o tura sa vad cum merge ... mergea f bine, dar am observat ca creste temperatura la apa. am crezut ca e de vina termostatul... l-am dat jos.

acu problema:

dupa ce am schimbat termostatul temp la apa nu mai creste, dar scoate bule in borcanul de apa.
Nu sunt urme de ulei in borcan. Am strans toate colierele la furtunele de apa. am mai strans si bujiile inca o data dar nimic. in ulei nu e apa, fum nu scoate de mers merge f bine.
eu banuiesc ca e garnitura de la chiuloasa .
voi ce parere aveti... si cat mai pot merge cu ea asa

aaaa am facut si aerisire... am mers cu ea vreo 10 km ... credeam initial ca e de la aerisire dar nimic

multumesc anticipat
bygy007
iti creste exagerat temperatura la apa?
N E S
Daca nu creste temperatura exagerat, atunci nu ai de ce sa iti faci griji. Eu am facut doua greseli imense si afla ca nici pana acum masina nu are nimic.
Ce-am facut: am mers o perioada buna cu termostatul blocat, pana sa aflu de la cineva de lucrul asta....dupa care greseala numarul doi....pe temperaturi de peste 10 grade am mers cu, cartonul la radiator. Am uitat de el.
Si nimic. O aerisire sanatoasa, sa fie cureaua stransa, termostatul zici ca l-ai schimbat dar l-ai si verificat inainte de a-l pune, ca nu e exclus sa fie bulite de noi.
Mai tine-ne la curent
sorin1983
Intai verifica daca e etans sistemul de racire... pe undeva e posibil sa traga aer si sa il dea in vas.
CGDBZ
De obicei bulele in borcanul cu antigel se datoreaza arderii garniturii de chiuloasa ceea ce cred ca este si la tine mai ales ca spui ca ai mers cu termostatul blocat ceea ce a dus la o incalzire mai puternica a motorului , probabil ca nu a fost blocat complet ca altfel iti fierbea apa . Eu zic sa schimbi garnituracat mai urgent , eu unul nu as mai merge cu masina asa.
bygy007
de obicei inainte sa dea coltu fierbe si fara termostat
DACIA(the romanian dream)
am avut si io pe vechiul motor niste probleme de genu asta cu garnituri arse mai multn sau mai putin , cu sau fara ulei in borcan.
sunt si eu de acord cu varian ta cu garnitura arsa si chiar daca acum mai merge si fara termostat cand o sa vina caldura vei avea probleme mari in special la mersul in oras
kkpebatz
termostatul e scos... masina merge fara termostat ... foarte bine ... singura chestie e ca scoate bule in borcan... o sa mai merg asa cateva sute de km sa vad ce se intampla ... apoi daca continua schimb garnitura.
Multumesc tuturor!
Paulorossi
Iti trage aer fals in amonte de pompa,Verifica daca totul e etans
sorin1983
Pune-i termostat la loc, schimba fulia de la pompa de apa(pui una mai mica-nova) si vezi cum se comporta. Verifica toate colierele si traseul.Apa se pierde? Adica dispare din vas?
ovyxdiu
Stai linistit ca nu este nici un fel de problema. La fel face si la mine... e motor de dacie... am mers si pe caldurile alea de 60 grade prin centru si temperatura apei a ramas la un nivel normal.
bozzo
Garnitura de chiloasa arsa. Sunt 2 posibilitati, se poate arde intre canalul de apa si cel de ulei, si atunci intra apa in baia de ulei, sau se mai poate arde si intre pistoane si canalul de apa si atunci intra aer in instalatia de racire si bolboroseste in borcan. Cand o sa dai chiloasa jos o sa vezi ca e garnitura arsa si afumata putin. Nu mai merge cu ea asa, daca nu vrei sa-ti bati joc de masina.
einstein1984
Cam garnitura de chiulasa supectez zi eu. Exista o scula care verifica daca ai CO2 in apa.
bitu72
Exact aceleasi simtome le-am avut si eu bolborosea in borcanul de expansiune si fluctua temperatura la lichidul de racire. Am crezut ca e termostatul. Am schimbat doua termostate si acul de la temp. tot nu s-a linistit. Nu am testat fara termostat.
In rest masina mergea la fel de bine ca si inainte.
Am schimbat garnitura de chiuloasa si totul a revenit la normal.
Garnitura era foarte putin afectata pe capete si nu mai etansa bine, tragea aer.
Te sfatuiesc sa o schimbi cit mai curind ca sa nu-ti fie afectat si uleiul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.