Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52
x_dadu
un titlu evaziv, ca poate mai vin cu intrebari ce nu stiu unde sa le incadrez biggrin.gif...

mi-am schimbat placutele de frana cu unele de ferodo fsl114, cand le-am cumparat am cerut si niste agrafe pentru ele ca citisem aici ca e posibil sa fie nevoie. Mi-au dat 4 bucati ca cea din poza (1,5 lei/buc.) :

user posted image

Cand le-am scos pe alea vechi aveau 3 din ele agrafe de alt tip, niste tablite, nu sarme ca astea noi. Amicu meu care m-a ajutat cu operatia, ca el e mecanicu, nu mai vazuse agrafe ca asta din poza si nu ne-am prins cum le-am fi putut pune, asa ca le-am pus tot pe cele vechi.
Vreau sa stiu daca totusi astea sunt bune de ceva si cum se pun sa stiu daca le pastrez pentru viitor au ba.
danciusergiu84
eu nu cred ca se pot folosi la sn, din cauza ca eu am montat cele originale de tabla si nu vad cum se pot aseza acestea de sarma, mi se pare ca nici nu incap deoarece cele de tabla se aduna si se fac mai subtiri
x_dadu
pai asa e cand esti habarnist, iti dau astia la magazin ce vor ei
danciusergiu84
sa nu crezi ca ai sa gasesti doar vanzatori mai stiutori ca tine, plus ca unii mai sufera de mania vandutului
cristi87
sunt f bune agrafele acelea.sunt pt slz .asa am eu,si sunt mai bune decat cele de tabla!o sa iti fac o schema km se pun...
mmm...nu merge sa pun poza...ideea este k agrafa aceea se pune la placutele de solenza,cu portiunea unde face un unghi drept se aseaza unde este urechea placutei decupata...a.i.cand o pui pe suport,sa functioneze ca un arc.
danciusergiu84
tare, nu mi-ar fi trecut prin cap, merg si la sn? (ca atunci merg si la mine)
x_dadu
deci totusi nu le-am luat chiar degeaba... Dar eu tot nu pricep, o poza ar face cat 1000 de cuvinte biggrin.gif. Daca nu reusesti sa pui poza aici, pune la http://tinypic.com/ apoi cand postezi dai click pe butonul Img si in fereastra ce va apare pui adresa ce o primesti de la http://tinypic.com/ dupa uploadare. Asa am pus si eu poza de mai sus
Relu_GTT
eu cred ca acolo unde am facut dreptunghiul rosu intra urechea de la placuta
merg si astea de slz ca doar etrierul si placuta e la fel ca la sn, si zic ca is mai bune decat tablitele de la sn, dinastea aveam si eu de gand sa bun cand o sa schimb placutele
caphonne
QUOTE(Relu_GTT @ 24 Apr 2010, 21:30)
eu cred ca acolo unde am facut dreptunghiul rosu intra urechea de la placuta


Or intra mai usor decat clemele alea nenorocite ca ce m-am chinuit ?
pician90
daca nu am tablitele alea la ..placute se intampla ceva?..ca eu am numa la o placuta in partea de jos..
caphonne
QUOTE(pician90 @ 5 May 2010, 11:14)
daca nu am tablitele alea la ..

Nu se intampla nimic doar ca uneori cel putin la mine tzacane destul de tare in general cand mergi prin oras pentru ca placuta are un mic joc.
pician90
deci aia e cauza ..de imi tacane..ok ms @caphonne
SERGIULICA04FUX
da iti tacane si iti scartaie asa imi facea si mie si nu am stiut de ce, pana ce nu am schibat placutele si am pus tablite noi
pician90
nu are cineva din intamplare o poza cu siguranta..montata ..ca am luat-o jos cand am schimbat placutele ..si nu sunt sigur ca am pus-o corect.
multumesc
Relu_GTT
de care siguranta ?
pician90
acea lamela indoita.....nu stiu cum sa explic..un fel de siguranta..care are rolul de a tine placutele ..sa nu frece de disc sau ceva de genul asta..
danciusergiu84
tine placutele sa nu zdrangane
x_dadu
inca o intrebare...diversa :
De ce dupa ploaie la mine sta apa pe masina ?
Si acum sa explic; dupa ce intr-o zi am spalat masina la spalatorie, a doua zi a plouat iar dupa ploaie alte masini erau uscate iar a mea era plina de broboane de apa, efectiv sta apa pe ea, nu se scurge ca la celelalte. Mai era o singura masina asa, culmea, un X5, deci nu m-am simtit chiar asa de prost smile.gif). Chestia este ca nu pot spune cu certitudine ca inainte de a o spala la spalatorie nu se comporta la fel, poate ca da si abia acum mi-a sarit mie in ochi, sau sa fi fost din cauza spalarii, nu stiu. Problema mea este din ce cauza sta apa pe ea, si ce trebuie sa-i fac sa fie ca celelalte. Nu de alta dar cand se usuca apa asa broboane, raman pete de praf. Sa dau cu ceara ceva sau ce sa-i fac.
djasu82
poate din cauza ca alea straine au vopsea metalizata , nu stiu si la sn-ul meu la fel se intampla oricum nu-i dau atentie .
Maskatu
Apa sta in "broboane" pe caroserie atunci cand masina este proaspat spalata (a fost data cu sampon la spalatorie) sau dupa ce este data cu polish, ceara. In timp, se depune praful pe masina, se duce polish-ul sau samponul si cand ploua, apa se "imbina" cu praful, si se scurge, drept urmare nu mai sta sub forma de picaturi...

Daca o dai cu polish o sa ai tot apa in broboane, dar se va depune praful mai greu. Pe mine unul nu ma deranjeaza broboanele de apa... asta dovedeste ca masina este curata, si a fost spalata cu sampon sau data cu polish/ceara.
x_dadu
inteles, pai daca e de bine o las in pace, va multumesc pentru raspunsuri, ma si gandeam sa sar cu ceara pe ea.
Iulikk
De la ceara auto face asa.
Asa face si masina mea dupa ce o scot de la splatorie si de la "ceruit".
GrOzOy
Din contra ... a mea de cate ori o spal la spalatorie si acasa cu un sampon auto fuge apa dupa ea doar daca o spal de 2-3 ori la furtun doar cu apa curata sta apa pe ea .
x_dadu
in mod corect si de dorit, daca ma chinui sa gandesc logic, ar fi sa fuga apa de pe ea, asa plina de broboane nu arata prea bine.
GrOzOy
O intrebare : De ce a mea supernova nu are functia aia de blocat volanul atunci cand scoti cheia din contact?? Cel putin a mea nu are....
Maskatu
Nu este nici o "functie". Este un fel de clenci care se afla dupa volan, cand pui contactul clenciul se retrage, cand scoti cheia din contact, clenciul intra pe "liber" iar daca misti de volan blocheaza axul.
GrOzOy
Si la mine de ce nu se blocheaza?? Care e secretul?
Maskatu
S-a stricat clenciul ala. Sau legatura de la contact.
GrOzOy
Aha, am inteles . Ms mult
cristi87
puteti posta va rog o poza cu toate releele ce se afla in compartimentul motor??nu imi mai merge a.c. si e problema electrica si vreau sa vad exact kre e releul,k la mine,de knd s-a spart cutia si nu am inlocuit-o,s-au imprastiat releele.multumesc.
Maskatu
QUOTE(cristi87 @ 29 May 2010, 07:25)
puteti posta va rog o poza cu toate releele ce se afla in compartimentul motor??nu imi mai merge a.c. si e problema electrica si vreau sa vad exact kre e releul,k la mine,de knd s-a spart cutia si nu am inlocuit-o,s-au imprastiat releele.multumesc.
*



Cam acestea ar fi.
[attachmentid=1627626865]
x_dadu
pai omu zice ca nu-i mai merge aeru conditionat, aia e pentru varianta fara, m-am uitat si eu in pdf-ul cel am si mai e o pagina, banuiesc ca asta e pe masinile cu a.c. :
[attachmentid=1627626868]
Maskatu
Ah, da... scuze, abia ma trezisem. biggrin.gif
djasu82
la ora aia scoteam macaraua din use biggrin.gif , chinu dracu cu doua degete de la dreaota sa tine geamul iar cu mana stranga sa scot macaraua.
cristi87
ms x-dadu si makatu
Maskatu
Vezi sa nu ai vreun scurt pe undeva...
p_alecsu
Daca tot intra la diverse intreb si eu ... : Stie cineva pe unde trebuie sa umblu daca schimb culoarea masinii ??? Sau ce presupune mai exact aceasta operatiune ???referitor la acte...
bogdanel88
tre sa schimbi certificatul de inmatriculare
tr04www
am si eu o intrebare.as putea sa imi fac eu instalatia la proiectoare, fara a o cumpara de la magazin?masina mea e varianta confort, deci nu a avut din fabrica proiectoare, deci nici instalatia aferenta lor.dar fostul proprietar i-a montat proiectoare dar nu le-a legat la instalatia electrica.si de cand am cumparat-o stau si eu cu ele tot asa.dar acum vreau sa le fac sa functioneze.ce trebuie facut?
vreau sa fac ceva serios fara sa aiba de suferit instalatia electrica a a masinii.poate posta cineva o schema?
Maskatu
In compartimentul motor pentru auto pana in 01.06.2001, siguranta pentru faruri ceata, f17 de 15A.
p_alecsu
Sau daca vrei ceva mai simplu.....
Iulikk
SuperNova Campus... ce dotari are?
Relu_GTT
jante de aliaj, eleron si parca cd-player dar sunt putine Campus
Iulikk
Practic... o Clima fara AC. Multumesc. Vorbeam cu un coleg de clasa si imi zicea ca ar avea nush ce suspensie mai tare (cica "sport") si motoru un pic mai "cu mot(z)".
Maskatu
Campus = Clima fara aer, dar jantele de aliaj erau standard la campus, fiind optionale la clima si rapsodie, iar campus avea cd player, fata de clima care avea casetofon.

Mai multe detalii aici.
BoR
Ca tot este vorba de dotari,sunt cateva Dsn-uri Clima detinute de o institutie publica din orasul in care locuiesc cu ceva dotari in plus,din fabrica:geamuri electrice,cu butoanele amplasate transversal in fata schimbatorului.Nu stiu sigur de sevodirectie si blana pe capota,dar cred ca am sa intreb pe unul dintre cei care le conduc.
Bogyciu
QUOTE(p_alecsu @ 9 Jun 2010, 19:40)
Daca tot intra la diverse intreb si eu ... : Stie cineva pe unde trebuie sa umblu daca schimb culoarea masinii ??? Sau ce presupune mai exact aceasta operatiune ???referitor la acte...
*




Vopsesti masina ce culoare vrei, apoi faci o vizita la RAR pt o identificare si modificare in cartea de identitate si mai apoi la serviciul inmatriculari pt un certificat nou. Daca umbli cu ea vopsita alta culoare si nu mergi la RAR ti se ridica talonul si amenda e destul de maricica.
p_alecsu
Si la RAR am nevoie de bonul de la vopsea nu ???
Maskatu
Dupa vopsirea vehiculului in culoarea preferata, trebuie sa va prezentati la sediul unei reprezentante R.A.R. pentru modificarea culorii in cartea de identitatea vehiculului.

Actele necesare la R.A.R. pentru modificarea cartii de identitate a vehiculului (C.I.V.) sunt:
- cerere activitate R.A.R;
- act de identitate solicitant;
- cartea de identitatea vehiculului.

Mentionam ca pentru modificarea culorii in cartea de identitate a vehiculului este necesara obtinerea in prealabil a unei programari, la numarul de telefon 021 9672, in cazul cand va hotarati sa veniti cu autovehiculul la reprezentanta R.A.R. Bucuresti.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30

sursa rar
Bogyciu
Nu iti cere nimeni bon, se uita ei la culoare si iti trec pe carte. Spre ex un prieten si-a facut Cielo din dotare portocaliu cu mov, dar movul ala era f inchis si i l-au trecut in acte portocaliu cu negru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.