Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Flok
Salut.
Am schimbat azi farul din stanga si a aparut o problema: pe faza scurta merge numai farul stang, cand comut pe faza lunga merge numai cel din dreapta.
Daca stiti cauza sau rezolvarea(poate chiar amandoua), v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

P.S: Masina e Dacia 1300 cu un singur far pe-o parte.
Cioby92
ai verificat sigurantele? wink.gif
Flok
Sincer nu ca m-am gandit ca daca merge o pozitie pe un far ar trebui si pe celalalt.
Dar o sa incerc si asta.

Alte idei daca aveti...
Cioby92
Daca ai tablou cu 10 sigurante atunci inseamna ca fiecare far are siguranta lui (2 sigurante faza scurta si doua sigurante faza lunga ) nu mai stiu sigur care erau primele patru de sus sau primele 4 de jos ... poate cand ai schimbat farul ai facut un scurt circuit si sa ars siguranta respectiva ...
Flok
Multumesc. Chestia e ca nu am tablou cu 10 sigurante...

Am tablou cu 6 sigurante(vezi imaginea) si am verificat toate sigurantele. Nu asta e problema.
[attachmentid=1627616223]
pojarel18
Uita-te si la conectorii de la faruri.....se poate sa fie si de acolo....poate nu i-ai pus bine happy.gif .......bafta smile.gif
deceneu32
QUOTE(Flok @ 24 Apr 2010, 13:28)
Multumesc. Chestia e ca nu am tablou cu 10 sigurante...

Am tablou cu 6 sigurante(vezi imaginea) si am verificat toate sigurantele. Nu asta e problema.
[attachmentid=1627616223]
*


Nu stiu cat de mult te ajuta imaginea postata de tine cu tabloul de sigurante.Farurile,la varianta prezentata,nu sunt trecute prin tabloul de sigurante,au legatura directa.
Flok
Am verificat de cel putin 3 ori cum am legat conectorii si asta e cea mai buna varianta la care am ajuns. Sincer cred ca becul e de vina. Multumesc tuturor.
CGDBZ
Schimba becurile de la un far la altul si vezi cum se comporta sau verifica becurile la baterie.
pirvumark
cred ca imprumuta faza(exprimare intr-un limbaj mai de garaj).
asta e din bec.


de obicei e din sigurante cand se aprind in diagonala, dar incearca si cu alt bec pentru ca e posibil sa fie prima varianta.
paulik
asa a patit un amic tot pe o 1300, becurile is de vina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.