Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in praguri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
duron750
Va salut. Am o problema cu apa in masina...biggrin.gif. Din toate "analizele" mele am constatat ca se aduna apa in pragul din fata stanga, si se "revarsa" prin gaura interioara in masina. Voiam sa va intreb daca nu stiti pe unde ar trebui sa fie o gaura de scurgere a apei din prag sa vad daca nu e infundata, sau macar daca pot da undeva o gaura sa se scurga afara, nu in masina. Va multumesc mult.
Ov
de-a lungul pragului, in partea de jos in exterior, exista cate 3 gauri de scurgere (sunt infipte oblic in prag). Probabil sunt infundate alea.
AC
Baga prin gaurile de care-ti spunea Ov o sarmulita si desfunda-le.
ionut232
pune si niste vaselina dupa ce desfunzi alea.
poti sa combini vaselina aia cu putin ulei de motor sa se intinda.
uleiul ala o sa se surga, dar eu zic ca nu are nimic, e bine oricum.
eu am numai 2 gauri parca,una la portiera din spate si una la spate...poate or fi 3,ce este drept nu am fost prea atent.

desfuna gaurile alea,sunt dedesupt.......
tunderbird
In prag nu intra atata apa (care se revarsa in interior) decat daca ai vreo spartura mare pe undeva...de obicei pe la capul de prag (adica pe la rotile din fata) rugina face ravagii. Trebuie sa faci un control riguros caroseriei.

S-ar putea sa mai ai vreo gaura sub chederul parbrizului in dreptul stalpului de usa fata astfel incat apa sa se scurga prin stalp in prag.
duron750
QUOTE(tunderbird @ 22 Apr 2005, 19:39)
In prag nu intra atata apa (care se revarsa in interior) decat daca ai vreo spartura mare pe undeva...de obicei pe la capul de prag (adica pe la rotile din fata) rugina face ravagii. Trebuie sa faci un control riguros caroseriei.

S-ar putea sa mai ai vreo gaura sub chederul parbrizului in dreptul stalpului de usa fata astfel incat apa sa se scurga prin stalp in prag.
*



Multumesc pentru raspunsuri, o sa ma uit dupa gaurile de care spuneati. Apa nu curge pe langa cheder, m-am uitat atent si nu am vazut nici o urma de apa nici pe langa portiera, nici pe langa parbriz, am observat totusi ca se prelinge pe exteriorul stalpului din fata si intra in stalp prin gaura pentru firele de boxe (mai sus de switch-ul pentru lumina). Apa se aduna NUMAI cand masina sta in parcare, si numai cand e inclinata in stanga, in mers nu am probleme.
Oricum ma gandesc serios sa fac un control al caroseriei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.